Okna 2
opowiadania >- Jaruś, Jarek kolacja. Przyjdziesz do kuchni czy przynieść do ciebie?


- Przynieś tutaj - odpowiedział siedzący za komputerem młody człowiek. O ile jego szerokie ramiona, silne barki robiły doskonałe wrażenie to spojrzenie ukryte głęboko pod brwiami, uciekające niczym spłoszony gołąb, mówiło całą prawdę o tym jak niewielką pewność siebie posiada jego właściciel.


- Proszę synu.Tylko, nie siedź zbyt długo.


Matka przyniosła kolację. Halinka, drobnej postury kobietka, wiecznie uśmiechnięta, zadowolona, skora do pomocy, dusza człowiek. Na co dzień krawcowa w ekskluzywnym butiku, a po godzinach etatatowa żona i matka. Zawsze zadowolona, zajęta, nie roszczeniowa, mogłaby stanąć w jednym szeregu z najszczęśliwszymi ludźmi na świecie, gdyby nie jedno wydarzenie kładące się cieniem na całym jej życiu. Jej i jej skromnego męża Edwara, pilnego urzędniczyny urzędu miejskiego.


Otóż dwadzieścia trzy lata temu, po godzinach bólu, i niepewności usłyszeli słowa które są najgorszym koszmarem każdego rodzica ; macie państwo niepełnosprawne dziecko.


Dzieciątko oprócz spuchniętej buźki noworodka miało zupełnie zdeformowane nóżki, niczym łapki kreta. Szybko dowiedzieli się, że dziecko czeka w najlepszym razie cykl operacji, w najgoszym amputacja. Skończyło się na sześciu operacjach rozłożonych na lata dzieciństwa. Niestety bez pożądanego skutku którym miała być zdolność chodzenia. Owszem Jarek chodził, ale umiejętność tę zawdzięczał nie sprawności nóg, ale sile rąk opierających ciężar ciała na kulach. Przekuśtykał tak cale lata edukacji, wzmacniając swoje barki i zamiłowanie do nauki. Pożerał książki, co zważywszy jego niemożność dorównania kolegom w zabawach było, najsensowniejszym sposobem spędzania wolnego czasu.


Szczególnie interesowała go astronomia, wiec rodzina zebrała środki i zakupiła mu na szesnaste urodziny teleskop. Nie byle jaką zabawkę, prawdziwego Sky –Watchera z optyką pozwalającą odczytać nominał monety leżącej na sąsiedniej ulicy. I odtąd Jarek spędzał dużo czasu na oglądaniu ciał niebieskich i innych.


Bezwstydnie podglądał wszystkie fazy Wenus, a czerwony wojownki Mars ukazywał mu swoje nierówności. Dostrzegał pasy na Jowiszu, a Saturn chwalił mu się pierścieniami wraz z Przerwą Cassiniego. Przechodzący pod domem ludzie też mówili mu o sobie to i owo, nie wspominając o historiach rozgrywających się za nie zaciągniętymi zasłonami. Na przykład ta, przewijająca się stale od niespełna roku kobieta, prawdopodobnie w jego wieku, mieszkająca w budynku naprzeciwko, nie wiadomo z którego mieszkania, regularnie wychodząca na spacery z pieskiem. Dopiero po długim jesienno- zimowym czasie odkrył, że pod kapturem wielkiego, bezkształtnego płaszcza kryje się smukła, rudowłosa osóbka.


Właśnie rudowłosa, i tu zaczyna się dylemat Jarosława. Jakkolwiek żadnych jego wątpliwości nie budziły pozostałe elementy dziewczyny, zlustrowane z największą dokładnością , tak włosy stanowią do tej pory zagadkę. Własne czy farbowane? Dylemat który może zaprzątać głowę osoby mającej rzeczywiście dużo czasu. Czy w związku z młodzieńczym niedoświadczeniem, czy dzięki skrupulatności fryzjerki, Jarek nie odkrył definitywnie tego co byłoby oczywiste dla większości kobiet, że ten właśnie odcień nie może być darem natury. Jednakże tok tych dociekań spowodował, że wyjątkowo dużo czasu spędził on na obserwowaniu dziewczyny i jej śmiesznie podskakującego psa. Tak dużo, że poczuł pewną więź, zażyłość, jak gdyby znał ją osobiście. Wypatrywał z niecierpliwością jej pojawienia, i z żalem kwitował odejścia. Stała się mu bliska..


Czas tej krótkiej czerwcowej nocy płynął nieubłaganie, i oto gdy wskazówki zegara oparły się na godzinie drugiej, głuchą, nocną ciszę przerwało niewielkie zamieszanie. To podjechała taksówka z której wysiadła ładnie ubrana para. Trzymając się za ręce weszli po schodach i zniknęli w korytarzu. Jarek patrząc oszołomiony, zacisnął pięści i zaczął oddychać głęboko łapiąc powietrze. - Czy to była ona? Była ruda, włosy spięte, ale na pewno rude. Ona? Z mężczyzną?
Jadąc windą na ostatnie piętro, Tomasz niecierpliwymi palcami błądził po sukni szukając zapięcia, całując namiętnie usta ukochanej.


- Marta, litości, gdzie się to odpina?


Marta zagruchała rozbawiona. - Cierpliwości kochanie wytrzymałeś pięć lat to wytrzymasz jeszcze pięć minut. Ajj, nie łaskotaj mnie. Wysiadamy dziesiąte.


Obłapiając się i chichocząc dotarli do właściwych drzwi. Tomasz wyjął klucze i nie bez trudu otworzył drzwi mieszkania przyjaciela będącego za granicą. Zapalił światło.


- Zgaś, ja zapalę – powiedziała Marta i podeszła do witrażowej lampki stojącej na stoliku w pobliżu okna. Po wciśnięciu włącznika ciepłe światło rozlało się dyskretnie. Marta stanęła w pewnej odległości tak, że lizało ono zarysy jej sylwetki.


Tomasz w tym czasie usadowił się w szerokim małżeńskim łożu, ukrytym w mroku pomieszczenia i patrzył zachwycony urodą swojej świeżo upieczonej żony. - Mój ty cudowny rudzielcu - szepnął.


Marta roześmiała się zmysłowo. Tak, była ruda, tycjanowski kolor włosów który obrzydził jej dzieciństwo, był teraz największym jej atutem. Zaczęła po kolei wyjmować spinki mocujące kunsztowną fryzurę. Rude fale jedna po drugiej poczęły spływać na twarz i kark. Jej pełne ciepła, brązowe oczy okolone ochrowymi brwiami spoglądały z miłością na męża. Daj Boże, żeby świat pełen był takich rudzielców. Uradowane wolnością loki odrzuciła do tyłu i jednym ruchem odpięła gorsetową suknię. W miejscu zapięcia na lewym boku ukazała się listwa wykropkowana punkcikami z których każdy był integralnym zapięciem typu ,, rzep” .


- Technika – w życiu bym tego nie znalazł – roześmiał się Tomasz. Ale zaraz umilkł gdyż Marta poczęła powoli zsuwać suknię i po chwili stała naga. Jej mlecznoalabastrowe ciało, ubarwione cieplejszymi tonami w miejscach gdzie muskało je światło witrażowej lampki, w bezruchu sprawiało wrażenie posągu. Nagle, jak gdyby zdając sobie sprawę ze swej nagości, błyskawicznie odwróciła się w stronę okna, szybkim ruchem zaciągając roletę. Kilkoma susami znalazła się obok Tomasza ukryta w mroku pokoju, po chwili zniknąła w jego objęciach.


Tomasz i Marta znali się od czasów kiedy on stał się właśnie dumnym posiadaczem dowodu osobistego a ona była trzpiotowatą nastolatką, Wiewiórą jak zwykli o niej mówić znajomi. Przeszli wszystkie fazy znajomości począwszy od koleżeństwa, poprzez przyjaźń, do szalonej miłości zwieńczonej ślubem, a moralność podyktowana zasadami wyznawanej wiary spowodowała, że ze swą cielesnością tak blisko zetknęli pierwszy raz.Tak, to była ich prawdziwa noc poślubna.


Wbrew oczywistemu mniemaniu dwa pośpiesznie bijące serca nie były jednak jedynymi uczestnikami tej sceny.Jarek rozluźnil zbielałe z wysiłku kłykcie dłoni wspartej na kuli i z westchnieniem, opadł ciężko na fotel. Pare minut wcześniej, zaskoczony zapaleniem się światła na dziesiątym piętrze, na przeciwko, pochylił się nad swoim teleskopem, szybko ustawiając ostrość.To mieszkanie zawsze było zaciemnione, bez śladów życia, pustostan. A teraz zobaczył w oknie kobietę. Patrzył zafascynowany na jej piękne kształty w aureoli rudych włosów z narastającym niepokojem,

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
oleczka31 Linia koment
Dodany:2012-11-24 16:44:42, Ocena: 6.0
Lubię twój styl. Jesteś świetną obserwatorką!!!Trochę literówek...Pozdrawiam.

Ocenił/a na: 6
Pilar Linia koment
Dodany:2012-11-25 10:15:58, Ocena: 6.0
Rzeczywiście wkradło się kilka literówek, co nie przeszkadza w odbiorze. To delikatna kosmetyka. Dobry kawałek tekstu:)

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów