Trzeci świat
opowiadania >Za każdym razem to jest wyprawa w nieznane. Chociaż, stale jeżdżę do tego miasta od dwóch lat, przynajmniej 2 razy w miesiącu. W każdym mieście jest taka dzielnica, taki trzeci świat, w którym zaczyna się, albo kończy inna rzeczywistość.


W tym mieście też jest podobnie, dla mnie to dokładnie trzeci świat, chociaż być może nie wiem co to znaczy. Ale tak to czuję. Zupełne slamsy, widokowe, panoramiczne hałdy, usypiska węgla i w tym wszystkim wystające kikuty uschniętych drzew.


A jednak w tym świecie mieszkają ludzie.


W środę przyjechałam sporządzić wywiad w moim trzecim wymiarze. Budunki przedstawiają się tutaj dziwnie, architektura nieco o charakterze budynków gospodarczych. Za każdym razem szukam numeru mieszkania, bo np. okazuje się, że budynek składa się z 3 małych budynków i brakuje numerów mieszkania. numery mieszkań to swoista loteria i muszę w nią wejść, żeby sporządzić wywiad z rodziną na zlecenie Sądu, albo aresztu śledczego.


Otworzył mi drzwi młody człowiek - 20 - to letni, o buzi umorusanej jak dziecko. Zresztą cały był brudny, czarne ręce, czarna twarz, brudny sweter. Widocznie przed chwilą wrócił z pracy. Bo przecież zbieranie węgla, czy też kradzież to dla nich praca.


Weszłam do mieszkania, a tam powiało chłodem. Brak ogrzewania wyrażnie odczuwalny, ściany brudne i nie widać koloru jakim je kiedyś, w latach dawnej świetności pomalowano. Kuchnia, a potem pokój - zupełnie pusty bez mebli - chyba poszły na opał. Na dwa pokoje jest 1 piec.


To wszystko wystarczy dla tych mieszkańców. Wystarczy, żeby pić. Jak każdy w tej dzielnicy. Wlaściwie to już mnie nie dziwi - mieszkała tam kobieta, która miała 3 mężów, a z każdym z nich kilkoro dzieci. Mężów - to i tak wyczyn. Przeważnie są konkubenci, ale co to za różnica. Spisałam nazwiska dzieci i


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów