Agent Stephen Rozdział XV
opowiadania >Rozdział XVDzisiejszy ranek zapowiadał popołudniową burzę. Zachmurzenie wzrastało z każdą kolejną godziną. Britz siedział w biurze w zamku Widerlütz i palił papierosa, który jak sam twierdził znakomicie komponował się z poranną kawą, którą przed chwilą wypił. Część oddziałów wyjechało z zamku, ponieważ nie było takiej potrzeby, aby tak duża ilość wojska siedziała bezczynnie w jednym miejscu. Cisza jaka panowała wewnątrz twierdzy była tajemnicza, a zarazem kojąca dla uszu. Britz postanowił, że nie poinformuje Hogla o śmierci Elizabeth. Pomyślał, że przełożony ma wiele innych ważnych spraw, a zabójstwo pionka jest mało istotne w tej wojnie. Sama Helga, sekretarka Britza wyjechała na urlop. Spokojne przemyślenia przerwało pukanie do drzwi.


- Proszę ! - Stumbarführer nie spodziewał się o tej porze żadnych gości. Zgasił pospiesznie papierosa i wstał, aby przywitać intruza.


Spokojnie otworzyłem drzwi i stanąłem przed Britzem w hitlerowskim pozdrowieniu. Stumbarführer nie wierzył własnym oczom, zwierzyna przyszła do myśliwego. Stał jeszcze chwilę i nie wiedział co zrobić.


- Spokojnie Britz, dla ciebie ta gra jest już skończona. Siadaj, albo zabiję cię na miejscu. Słyszałeś coś o transporcie złota ? - Wiedziałem, że w tej chwili zyskuje przewagę nad swoim przeciwnikiem.


- Skąd o tym wiesz, gadaj ! - Stumbarführer nie dawał za wygraną, choć widać było, że nie wytrzymuje presji. Po chwili usiadł na fotelu za biurkiem i pozwolił dojść mi do słowa.


- Nic nie rozumiesz, jesteś martwy i nikt już tego nie zmieni. Hogel wie o wszystkim i za niedługo powinien tutaj być. - Czułem satysfakcję. - Myślisz, że jeżeli zawołasz straże to coś zmienisz ? Jeśli tak, to jesteś w dużym błędzie.


Wyciągnąłem papierosa i zapaliłem. Britz nie miał żadnej możliwości ucieczki, mógł jedynie się poddać, ale to nie w jego stylu. Oficerowie Rzeszy się nie poddają. Stumbarführer czuł brzemię klęski, która spadła na niego niespodziewanie. Roztrzęsiony podszedł do stolika z alkoholem i nalał wódkę do kieliszka. Myślał, że może tym opanuje swoje nerwy, które i tak zawładnęły nim przed momentem. Znów opadł na fotel i zapadł się w nim, próbując się schować. Już nie miał przed czym. Śmierć zbliżała się nieuchronnie.


- Strach ma wielkie oczy nieprawdaż? Skoro już tutaj jestem, to niech pan mi powie, czy było warto ryzykować swoje życie dla kilku sztabek przetopionych wisiorków i pierścionków ?


- Chciałem być bogaty, ty tego nie rozumiesz. Tobie wystarczy to co masz, a co ty masz ? - Britz popadał w coraz większy strach i roztargnienie. - Nic. - Dokończył jąkającym głosem.


- Chciałem rozładować napięcie, które jak widzę zapanowało w tym pokoju. Jak myślisz komu uwierzy Hogel, mi - wzorowemu oficerowi Rzeszy, czy może zdrajcy i szaleńcy ? Zastanów się nad tym.


Wstałem ze skórzanego fotela i udałem się do wyjścia. Byłem przekonany, że to jest już skończone. Wewnątrz zamku nie spotkałem żadnego żołnierza, jedynie wartownik przy bramie stał z karabinem gotowym do strzału. Wsiadłem do czarnego samochodu, odpaliłem silnik i wtedy usłyszałem strzał, który nagle przerwał tą błogą ciszę, panującą w zamku. Wartownik przy bramie nie mógł go usłyszeć, był za daleko. Dodatkowo głośny silnik zagłuszył wszystko. Spokojnie odjechałem z placu zamkowego.


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
barbara211 Linia koment
Dodany:2011-02-06 11:15:40, Ocena: 6.0
Lubię Twój Fifi styl i to opowiadanie

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów