Zwyczajnie - miłość (V) Trudna sprawa
opowiadania >jest ważniejszy.) Usiadła i nieco motając się, dość zdenerwowana tym co musi wyjawić obcemu mężczyźnie opowiedziała o swoim problemie. Prawnik za opłatą prawie symboliczną (czyli zdarł z niej prawie wszystkie oszczędności i miał zamiar wydrzeć resztę ) obiecał dokładnie dowiedzieć się o moc prawną dokumentu, konsekwencje jakie za sobą pociąga, oraz możliwości unieważnienia zawartego związku. Magda po jego mądrej przemowie nieco odetchnęła, mając cichą nadzieję, że jakby nie patrzeć – doświadczony profesjonalista znajdzie sposób na rozwiązanie jej problemu – przynajmniej z niechcianym małżeństwem. Podziękowała mu grzecznie i wyszła. Gdyby tak unieważnić małżeństwo i zatuszować sprawę. Może to było możliwe. Tylko istniał drugi problem. Świadomość niczym młotem pneumatycznym zaczęła jej wbijać do głowy, że dziecko, które w sobie nosi jest dzieckiem Dawida i tego nie da się ukryć, a gdyby nawet dało się – byłoby to nieetyczne. Wcześniej, czy później prawda musiała wyjść na jaw. Nie miała pojęcia jak o tym powie rodzicom. Przerażenie ogarniało ją na samą myśl o rozmowie z Piotrem. Nie miała pojęcia jak mu to wszystko wytłumaczyć. Musiała go na to jakoś przygotować, wszystko dobrze zaplanować, a czas egzaminów nie był najlepszym czasem na takie wieści. Ona musiała skupić się na zaliczeniach. On robił aplikację. (W ubiegłym roku skończył prawo. Był w trakcie robienia aplikatury w prywatnej kancelarii. Masa pracy, ślęczenia w papierach za niewielkie pieniądze. Dla niego to też nie była pora na takie rozmowy.) W domu nie zastała nikogo. Odgrzała sobie obiad, napiła się, a następnie siadła do fortepianu. Zaczęła brzdąkać. Mechaniczne brzdąkanie – wolne i rytmiczne, potem kolejne dźwięki. Zbierała myśli, próbowała ogarnąć sytuację. Sama nie wiedziała kiedy zaczęła grać – bez nut, planu - to co w środku grało, spontanicznie – najpierw spokojnie, miarowo, smutno, potem z coraz większą dozą gniewu, przelewając w grę wszystkie emocje. Kiedy skończyła usłyszała obok siebie brawa. Spojrzała. Stali tam jej rodzice, Piotr i jego mama. Ojciec odezwał się zdumiony.
- Co to było? Co ty za repertuar grasz? Nie znam tego.
- Improwizacja – Magda uśmiechnęła się niepewnie.
- Twoja improwizacja? Kochanie to trzeba zapisać. Natychmiast. Pamiętasz jak to grałaś?. Po kolei, wszystko. Zaraz. Gdzieś tu miałem wolne zeszyty. - Mężczyzna podszedł do regału, sięgnął do szuflady, wydobył to czego szukał i podszedł do fortepianu, aby przysiąść przy nim i poprosić – Graj Madziu. Od początku… - Magda chwilę wahała się. Co innego miała w planach, ale spojrzawszy na twarze przybyłych… wolała zostać z ojcem i muzyką.
- No to my pójdziemy do kuchni, a wy tu sobie grajcie. Nasze sprawy jeszcze chwilę poczekają.
Odtworzenie i zapisanie utworu trwało jakiś czas. Potem Stanisław stwierdził, że sam musi to zagrać i sprawdzić. Doszukał się pewnych różnic i pomyłek, więc trzeba było poprawić, doszlifować, ale w międzyczasie mówił z uśmiechem i dumą.
- Moja córka komponuje muzykę. Kto by pomyślał? To ja liczyłem, że Michał pójdzie w moje ślady, a tu popatrz jaka niespodzianka. To jest dobre córcia. Ty musisz komponować.
- Tato to jednorazowy incydent. Nic nie planowałam układać.
- Bo to tak właśnie jest córeczko. Najlepsza muzyka pisze się nie wtedy, jak tego bardzo chcesz i starasz się, ale jak sama w ciebie wpłynie nie wiadomo skąd. Wtedy trzeba mieć pod ręką zeszyt i pisać zanim ucieknie. Już tu słyszę skrzypce i oboje i dalej stopniowo wiolonczelę, waltornię, tuby, ale ty sama to dopracujesz. Rozpiszesz. To będzie twoja praca na zaliczenie na koniec roku – mężczyzna mówił to z takim ożywieniem i fascynacją jaka towarzyszyła mu tylko podczas tworzenia i dopracowywania nowych kompozycji. Pracował jako kompozytor od lat. W swojej szkole jako profesor wykształcił już kilku dobrych kompozytorów. Muzyką żył, oddychał i ona wypełniała cały jego świat. Każdy domownik to wiedział i nawet kiedy wstawał w środku nocy i zaczynał grać to wszyscy wiedzieli, że jedyne co można zrobić to nakryć głowę poduszką.
- Mam napisać koncert na orkiestrę jako pracę zaliczeniową? – Magda spojrzała na niego z dozą gniewu - Nie możesz tak wykorzystywać tego co zobaczyłeś w prywatnym domu. Na czwartym roku nie ma takiego obowiązku, a koncert na orkiestrę to nie utwór fortepianowy.
- Nie kłóć się ze mną. Chcę ci otworzyć drogę do zawodowego spełnienia, więc słuchaj. Dopracujesz to. To nie musi być cała orkiestra. Kilka instrumentów według twojego pomysłu. Zbierzesz ekipę wśród studentów i przedstawicie to na zakończenie semestru.
- Mam dopiero jeden instrument. Tu brakuje jeszcze wszystkiego. Nie dam rady do końca roku.
- Dasz radę. Jesteś moją córką. Wierzę w ciebie i nawet nie przyjmuję do wiadomości wykrętów. Dopisz tyle ile dasz radę. Tak?
- Jeżeli wyjdzie z tego kicz to będzie twoja wina i ty będziesz się wstydził przed wszystkimi.
- Niech ci będzie. Jeśli coś nie wyjdzie to będę się wstydził razem z tobą, ale wiem, że wyjdzie. – entuzjazm promieniował z jego twarzy i każdego ruchu. – Wiesz co ja pomyślałem? Może to dziwactwo, ale tak mi przyszło do głowy, że to maleństwo, które nosisz tak na ciebie wpłynęło. Może nam urodzisz wielkiego wirtuoza i kompozytora? Co ty o tym myślisz?
- Tatuś nie twórzmy tu fantastyki proszę.
- Poczekamy, zobaczymy skarbie. Poczekamy zobaczymy.– uśmiechał się nie mogąc powstrzymać wewnętrznej radości.
Magda jeszcze tego samego dnia po wyjściu gości siadła do pianina w swoim pokoju, aby zagrać utwór, który chwilę temu zapisała i w głowie zaczęły jej brzmieć inne instrumenty. Zaczęła zapisywać partie dla skrzypiec, waltorni, wiolonczeli, bębnów, puzonów . Do późnej nocy siedziała przy komputerze w programie komputerowym próbując nanieść dźwięk kolejnych instrumentów i odtworzyć utwór. To wciąż nie było to. Wciąż nie było tak jak słyszała to w wyobraźni. Zasnęła nad ranem, by niedługo potem z markotną miną zwlec się z łóżka i dobiec do łazienki. Miała dość porannych mdłości, a pocieszała się tym, że w miarę upływu dnia ustępowały i prawie całkowicie o nich zapominała. Na uczelni zaczęła rozglądać się i przymierzać ekipę do zagrania jej utworu. Zaczęła podpytywać. Tłumaczyła, prosiła o zastanowienie. Ci których widziałaby w składzie zespołu zwykle mieli własne pomysły na
- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów