Bork - Klątwa, tom I, rozdz.I
opowiadania >od podpitych chłopów pod gospodą niż walczyła o życie. W tej samej sekundzie ogromna siła wytrąciła zużyte narzędzie z dłoni, coś zacisnęło lodowate macki na jej szyi
i ruszyło ciągnąc ją do leżącej wiorstę dalej puszczy. Próbując wzywać pomocy wydawała z siebie tylko cichy szept bo uścisk był tak silny, że coraz trudniej było jej łapać oddech. Próbowała chwycić trzymające ją ręce ale dłonie Elke przecinały tylko próżnię, darła paznokcie wpijając palce w trawę, próbując znaleźć choć najmniejszy punkt zaczepienia, coś co pozwoliłoby jej oswobodzić się. Traciła już siły i przytomność w beznadziejnej walce, gdy zauważyła blade, błękitne światełko. Zbliżało się powoli, stopniowo rozświetlając złowrogą, dusząco zimną ciemność. Z sekundy na sekundę dawał się słyszeć coraz wyraźniejszy głos, piękny kobiecy głos, który docierając do uszu Elke dodawał sił. Nieznana kobieta mówiła coś,
a właściwie śpiewała w nieznanym języku.
Ciągnąca ją siła zatrzymała się na chwilę, wyraźnie zaciekawiona owym zjawiskiem. Powietrze wokół wibrowało z ogromną częstotliwością. Elke nie potrafiła skupić myśli na dobiegającym
jej uszu głosie, a wlokący ją twór jakby nie mogąc się oprzeć melodyjnemu językowi uniósł się na wysokość kilku metrów i zawisł w powietrzu w wyczekiwaniu na to, co dalej się wydarzy.
Błękitna poświata otoczyła ogarniętą żelaznym uściskiem Elke, zdawała się pulsować w rytm wyśpiewywanych słów, które z każdą chwilą przybierały na sile powodując również wzrost intensywności światła. W pewnym momencie głos wykrzyczał trzy słowa w obcym, trudnym do powtórzenia chrapliwym języku, błysk blado-błękitnego światła zalał okolicę. Zmora wciąż trzymająca w uścisku Elke zawyła lodowatym wichrem z ogromną siłą, jakby przerażona tym, co się stało rzuciła nieprzytomną dziewczynę w kierunku ziemi i z przerażającym wyciem, rwąc się na strzępy zniknęła w puszczy.
Elke w ułamku sekundy uderzyła z impetem w stojące na ziemi stogi z pożniwną słomą.
Błękit zaczął zanikać powoli, śpiew ginął w oddali, a ciszę nocy zakłócał już tylko padający deszcz, grzmoty gniewnie odgrażały się zza horyzontu. Po chwili jednak coś zamigotało bladym światełkiem nad głową Elke i sprawiając ogromny ból szarpało dziewczynę
za ramię, coraz głośniej wołało po imieniu:
- Elke! Elke! Nic ci nie jest? Obudź się, Elke na miłość boską!
Ocknęła się, w świetle naftowej latarenki zobaczyła nad sobą twarz babci i jej niebieskie oczy. Wielkie krople deszczu nie pozwalały jednak patrzeć w górę zbyt długo. Elke zamknęła powieki na powrót tracąc przytomność z wycieńczenia.
Minęła noc, burza odeszła równie szybko jak przyszła. Nad podwórzem uwijały się jaskółki, na krzewie lilaka w pobliżu stodoły wróble urządziły sobie pogaduchy.
Blade promienie słońca wpadające do izby przez niedomknięte okiennice tańczyły na ścianach.
W palenisku żarzyły się drwa. Irma wytarła spocone czoło wnuczki, pochyliła się nad leżącymi na stole pożółkłymi kawałkami brzozowej kory. Szeptała coś po cichu odczytując z nich wyblakły tekst, raz po raz rzucając garściami bursztynów w rogi izby.
Zasłoniła oczy Elke kawałkiem ciemnego płótna po czym podeszła do kuchni i wrzuciwszy na żar trzy szczypty zbieranych pracowicie latem sproszkowanych ziół wyjętych ze skórzanego mieszka - zasyczała cicho. Kłęby aromatycznego dymu i drobnych iskier uniosły się w górę osłaniając ulotną pierzyną sufit.
Irma zaciągnęła się nim, podeszła do wnuczki i wydychając dym wprost na twarz śpiącej Elke wypowiedziała w chrapliwym języku słowa:
- Aukhes Asmath Kehltes! Gurhma at Gartha! Kobes at Driaugh!
Powtarzała te słowa jak mantrę, która układała się w melodię. Dym unoszący się pod powałą począł falować, jego kłęby jęły zbijać się ciaśniej i powoli wirować nad głową dziewczyny. Pęd był coraz większy, a Irma wciąż wypowiadając słowa chrapliwego zaklęcia trzymała ręce na twarzy Elke.
Po chwili zdjęła jedną dłoń z bladego oblicza dziewczyny i wyciągnęła ją w kierunku wirującego dymu, którego kosmyk oplątał się natychmiast wokół jej dłoni. Irma przesunęła ją w kierunku twarzy Elke, a kosmyk spłynął na jej ciało otaczając je szczelnie. Trwało to chwilę, na dźwięk kolejnego chrapliwego słowa dym błyskawicznie przez wpółotwarte usta wypełnił płuca dziewczyny. Ciało Elke naprężyło się nagle wyginając niemal w łuk, tak że tylko jej głowa i stopy spoczywały na łóżku, po chwili jednak łagodnie opadła na wypchany słomą siennik.
Irma wciąż mówiła cicho by nieprzytomna dziewczyna nie usłyszała wypowiadanych słów. Nie mogła dopuścić by Elke w tak młodym wieku nabrała choćby najmniejszych podejrzeń i dowiedziała się czegokolwiek na temat rodzinnego sekretu i aby przez to już teraz próbowała zmierzyć się z tym darem i przekleństwem jednocześnie. To, co stało się ubiegłej nocy było i tak zbyt trudnym dla dziewczyny przeżyciem. Irma była już pewna, że tego dziecka nie ominęło brzemię ciążące na wybranych kobietach w rodzinie. To właśnie zatroskaną babcię przerażało najbardziej.
- Nie kochana Elke, jeszcze nie teraz! Zbyt wcześnie jeszcze – pomyślała patrząc na swą wnuczkę i przysięgając sobie w duchu, że będzie ją bronić dopóki mała naprawdę nie będzie na to gotowa.
Otworzyła okna i okiennice, strumień słonecznego światła wpadł do izby gubiąc nieco drogę w resztkach unoszącego się z paleniska dymu. Irma podniosła głowę w kierunku słońca i wyciągając w jego kierunku rękę powtórzyła:
- Aukhes Asmath Kehltes!
Elke westchnęła głęboko, delikatny rumieniec począł stopniowo wracać na jej blade wciąż policzki. Świeże powietrze sierpniowego poranka wypełniło izbę schładzając ogarnięte gorączką oblicze dziewczyny.


- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
janhennig Linia koment
Dodany:2010-01-20 22:18:14, Ocena: Brak oceny
dziekuje za Twoje podpowiedzi. Brak warsztatu to pewien balast jaki niesie za soba literacki debiut. Bede zwracal baczniejsza uwage na wymienione przez Ciebie zagadnienia. Licze na podobnie konstruktywna krytyke w przyszlosci. Pozdrawiam
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów