Restaurator
opowiadania >kołnierzu. Dla mnie była ciasnawa w klacie, dla niej powinna być dobra. Rzuciłem ją przez ladę.


- Łap. Moja bluza. Jeździłem w niej wieczorami po parku na rowerze. Może być na urodziny?


Odstawiła kubek i zeskoczyła ze … Na chwilę jej twarz i czupryna zniknęła pod granatowym materiałem. Po chwili głowa wyłoniła się z ogromnego worka w jaki się wcisnęła Z rękawa wystawały tylko palce. Napis Reebook był większy niż jej drobne piersi. Bluza zasłoniła uda i pośladki w obcisłych dżinsach, ale to mnie akurat zadowoliło. Obserwując ją ze skrzyżowanymi rękoma na piersi byłem ciekaw jej reakcji.


Wyciągnęła włosy spod bluzy, aby łagodnie opadły na plecy. Podwinęła rękawy do łokci. Przejrzała się odbiciu w szybie. Oparła dłonie na biodrach i olśniła mnie białymi zębami


- Jest zajebista!


- Dobra, dobra. Nie udawaj zachwyconej


Schyliłem się i zniknąłem pod ladą. Pojawiłem się z paczką z czerwoną wstążką i bólem krzyża.


- Wszystkiego najlepszego – słowa wysyczałem przez zaciśnięte zęby


Klasnęła w dłonie i z podskokiem wcisnęła się za bar aby na mnie wskoczyć. Pohamowałem ją gestem dłoni więc wbiła mi głowę w splot słoneczny i objęła rękoma łącząc dłonie za plecami. To też zabolało, ale przy niej ból znikał szybko.


- Dzięki. Wiedziałem, że nie zapomnisz… dziadku.


- Nie śmiej się. To nie ze starości tylko z przepracowania. No daj spokój. Odpakuj.


Najchętniej zostałbym w tej pozycji. Im była starsza tym rzadziej się przytulała. Miałem coraz mniej okazji czuć jej ciepło i zapach włosów. Lada moment miała zostać kobietą, oddalała się ode mnie coraz bardziej. Czułem się coraz bardziej niepotrzebny.


Obsunęła z paczki wstążkę i niecierpliwymi palcami rozerwała papier. Wytrzeszczyła oczy spoglądając z niedowierzaniem na aparat fotograficzny Canona. Kosztował mnie niecałe dwa tysiaki, sporo jak na moją kieszeń, ale opłacało się dla tego widoku. Marcin stanął mi za plecami, też chciał widzieć jak Daria się cieszy.


- Robisz okropnie dużo zdjęć komórką. A to nie to samo co aparat. To narzędzie artysty. Nie każdy widzi piękno w rzeczywistości. Dobry sprzęt i twoje oko, umożliwi ci pokazanie innym tego co mało zauważalne.Szczęście, że nie było żadnych klientów w ten senny poniedziałek. Godziny mijały błyskawicznie. Błyski flesza. Pozowanie do zdjęć. Ani jednego sztucznego uśmiechu. Rozmowy o byle czym. Gdybym dostał wtedy zawału, umarłbym szczęśliwym człowiekiem. Ale to nie byłoby fair w stosunku do Darii i Marcina. Cóż, przyjdzie mi jeszcze trochę poczekać na odpowiedni moment. Niestety co do dnia i godziny nie mamy wyboru, tak jak do większości rzeczy. Trzeba więc żyć marzeniami i wspomnieniami.


Dobry czas szybko mija. Kiedy wychodziła, otworzyła drzwi i przeszła już przez próg, stanęła w miejscu. Zrobiła krok do tyłu i trzymając klamkę zapytała mnie z niepewnością w głosie.


- Ale bluzę mogę zatrzymać? – z akcentem na „mogę”


- Ty możesz wszystko – posłałem jej mój ostatni uśmiech tego wieczora – Oczywiście w granicach rozsądku.


Obserwowałem przez okno jak oddalając się, jej postać robi się coraz mniejsza. Zauważyłem jak bluzę naciąga na szyję i kryje w niej usta. To chyba winna chłodnego wieczora, ostatnich dni sierpnia. Albo po prostu wciągała w nozdrza, resztki mojego zapachu jaki wsiąknął w materiał. Po chwili znikła w tłumie.***Siedzieliśmy z Marcinem na schodach prowadzących do baru. Noc była gwieździsta. Dobre zakończenie dnia. Mimo tego, że w kasie nie miałem pieniędzy, czułem się pełny. Rozsmakowaliśmy się smakiem piwa, chociaż po tak mało pracowitym dniu nie należało się nam. Jednak jako „szef” zadecydowałem inaczej.


- Szefie…- nie zwrócił się do mnie, tylko w stronę gwiazd. Modlił się czy co?


- Ile razy ci mówiłem, żebyś do mnie nie mówił w ten sposób – odpowiedziałem patrząc w to samo miejsce. Gdzieś na drodze mlecznej.


- Dobrze, ale nie mów w takim razie do mnie „młody”


Niechętnie się zgodziłem. Przecież był młody. Powinien się z tego cieszyć. A ja, tak naprawdę trochę mu zazdrościłem. Dlatego się zwracałem do niego ten sposób wiedząc, że tego nie lubi.


- Dawid… - zagadał po kilku głębokich łykach chłodnego alkoholu


- Co jest… Marcin?


- Mówiłeś o miłości. Tej jedynej. Skąd wiedziałeś, że ją kochasz prawdziwe. – mówił powoli, starannie dobierając słowa. Było to dla niego, pytanie bardzo ważne i trudne do zadania.


- Nie wiedziałem. To przyszło z czasem. Jako nastolatek, byłem na tyle rozsądny, albo i nie aby wiedzieć, że to tylko zauroczenie. Nie mogła być aż tak dobra, jak była piękna. Myślałem, że przez urodę zwodzi mnie tak jak innych chłopaków. Nie chciałem być zabawką w rękach próżnej dziewczyny. Nie wierzyłem jej. Ja, wtedy w nic nie wierzyłem. Stłumiłem w sobie to uczucie gorąca jakie we mnie wybuchło. Ale samym środku wciąż tlił się mały płomyk.


Kiedy zobaczyłem ją pierwszy raz, ten obraz mam w głowie do dzisiaj, ale wtedy jeszcze jej nie znałem. Później kończyliśmy razem tą samą klasę. Obserwowałem ją z ukrycia. Nic poza tym. Okazało się, że to wyjątkowa dziewczyna, w każdym słowa tego znaczeniu. Przyjemność sprawiało samo patrzenie na nią.


Pewien poeta napisał miłość poznasz tylko wtedy kiedy ją stracisz. To prawda. Skończyłem szkołę, nie widziałem jej więcej. Wtedy poczułem co to ból tęsknoty. Serce mnie paliło a umysł się gniewał. „Jak mężczyzna może się tak zniewolić kobiecie”.


Wiesz, co było w tym najdziwniejsze – zwróciłem się do niego i wycelowałem palcem aby nadać słowom wagi – Nigdy nie traktowałem jej seksualnie. Była dla mnie… świętym obrazkiem. Owszem marzyłem o seksie ale z innymi kobietami , jak każdy normalny chłopak. Ale o niej nie potrafiłem myśleć w ten sposób.


- Co? No bez jaj. Ani razu nie myślałeś o bzykaniu?


- Marcin, opanuj się to dla mnie bardzo poważne wyznanie a ty się nabijasz.


- No dobra, rozumiem. Ale to po prostu dziwne. Nienaturalne. Dziewczyna mogłaby pomyśleć, że jesteś jakimś mięczakiem. To totalny obciach…- zamilkł kiedy zobaczy moje groźne spojrzenie.


Zmieszany swoim zachowaniem, wcisnął w usta szyjkę butelki. Zaczął łapczywie połykać alkohol aby utopić żal za nieprzemyślane słowa.


- Pytałeś jak poznałem, że to miłość życia. Masz odpowiedź i daj mi już spokój.


Zamilkliśmy. Marcin kończył drugie piwo, a ja męczyłem się z pierwszą butelką. Czułem jak mi staje w gardle. Że też musi mi zadawać dzisiaj tyle pytań. A po cholerę mu w ogóle odpowiadam. Przecież to nie ksiądz, nie potrzebuję spowiedzi. Nigdy nie potrzebowałem. Spojrzałem w gwiazdy i byłem

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
myszka39 Linia koment
Dodany:2011-04-05 10:45:11, Ocena: 5.0
dosc dobrze napoisaen , pewne braki logiczne i gramatyczne ale spodobalo sie.

Ocenił/a na: 5
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów