Hator i świat (opowiastka 2)
opowiadania >
Każdy szanujący się kot w “postaci czystej” żyjący w komitywie z człowiekiem ma swój mikro- i makrokosmos, jak również magiczną granicę dzielącą i łączącą (w zależności od potrzeby:) te światy.


Mikroświat to dom (mieszkanie, domek z ogródkiem, wypasiona chata-pałac), w którym przyjazny, zaakceptowany przez kota człowiek (proces bywa długotrwały i bolesny) wprowadza stopniowo i cierpliwie, a konsekwentnie swoje zasady. Hathor nie ma do dyspozycji willi z basenem (wciąż na nią liczymy), dlatego zadowala się wspólnym M-2: jasnym, przestrzennym, pełnym szuflad, schowków. Lokum czystym, pachnącym, niezniszczonym. Jedynym miejscem, gdzie kot “pokazuje - corpus delicti - pazurki” jest antracytowa sofa. Poza tym sierściuch jest wesołym i szalonym, a więc nie neurotycznym (przynajmniej nie w ciemnym wydaniu) zwierzynkiem.


Chadzał co prawda po gzymsach (bez zabezpieczenia), ale po przeprowadzkowej kwarantannie na nowo odkrył, że podwórko jest ciekawsze i kryje dużo więcej możliwości. Tuż po zmianie lokum jego “ukochanym”, bo bezpiecznym miejscem była wnęka między zlewem a lodówką i szafka pod rzeczonym wodopojem. Obecnie swoje świątynie dumania odwiedza jedynie w chwilach zupełnej obrazy na mnie, świat, itd. Jako pogodny, pogodzony, a nawet w panią wpatrzony zwierz - bywa tam nader rzadko. Tylko dla wprawy, czy jeszcze się przeciśnie. Owszem, wszak wygina śmiało ciało i ciągle mu mało.


Rymy częstochowskie też lubi, lubi okna, dywaniki, wszelkie kryjówki. Ciągle je pomnaża. Każda odkryta baza wymaga natychmiastowego założenia nowej. Na szczęście szuflad i półek "ci u ns dostatek". Litanie i “gorzkie żale” z księgi kocich niby-smutków wygłasza na lodówce lub pralce... Zależy, gdzie aktualnie przebywam po powrocie do domu. Zbieram ochrzan, ze gdzie to ja bywam tak długo, a on tu sam biedny, malutki, jedyny. Kontakt wzrokowy (stąd miejsce na AGD, a nie miedzy nogami) jest dla mnie jednoczesną karą i nagrodą. Kocina nie żałuje choreografii i mowy ciała, pomaga sobie również tembrem głosu. Rewers i awers. Tak naprawdę przepełnia go duma: wróciła, coś mi kupiła. I to nie byle co, wie, z kim ma do czynienia:) Trzeba dobrze przeszukać plecak. Fajnie się też razem gotuje, je śniadania (z różnych misek) i śpi. Te jej dłuuugie nogi … Ekstraklasa: jest gdzie poskakać i można się wyciągnąć. Moje emocje bywają bardziej mieszane: jestem mu wdzięczna za terapię manualną punktów spustowych, ale i mam dosyć tego słodkiego ciężaru, spoczywającego np. przez 8 godzin na smukłej, gałązkowatej ręce. Ale co tam! Jest super, jest super, więc o co Ci chodzi?


Granica mikro - makrokosmosu to korytarz, zwany również klatką schodową. Wycieczki po stromych schodach, wypatrywanie zza barierki, kto idzie, odwiedzanie wycieraczek sąsiadów. “Sucha robota”:) Powąchać i w nogi! Ogon-antenka, uszy-radary, ugięte łaputy i już można przejść w zieloność trawy, ziemistość zakamarków, chodników, murki śmietników, sąsiednich bloków. Nieważne, że po szczególnie udanych eskapadach jest obowiązkowy prysznic. Kot zniesie i to, zresztą jego meni i pedikiury trwają godzinami. Przecież wie, że to ludzkie kąpanie. Taka sobie “syzyfowa praca”. Jutro i tak wymknie się w listowia, gałęzowia, postraszy wróble i gołębie, jego postraszą psy. Suma zysków i strat - constans. Są ulubione drzewa na które niby się wspina i krzaki, z których obserwuje okolicę. Są inne koty, każdy inny. Hator wie jednak, że “dla wszystkich starczy miejsca pod kocim niebem”. I w tym siódmym niebie mam dzięki cudnemu łajdakowi swoje miejsce … A jego wielkie zielone oczyska mieszczą w sobie "maksimum aluzji wyobrażeniowych" (czterołapy Julian) i cudownej radości życia.

- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Emilly26 Linia koment
Dodany:2015-10-09 23:16:50, Ocena: 4.0
Interesujące opowiadanie zawierające w sobie to coś.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów