Kocie Wąsy
opowiadania >Jest w kotach coś niepokojącego a jednocześnie uwodzicielskiego. Kocie spojrzenie. Ten moment kiedy patrzą nam prosto w oczy.
O czym one myślą? Patrzą na nas przekładających rzeczy z miejsca na miejsce, gadających do przedmiotów trzymanych przy uszach, śmiejących sie do migotających ekranów... Z kociej perspektywy nie robimy nic aby nasze życie umilić dla samych siebie. Choćby położyc się na parapecie, powdychać okolice, jej zapachy, absorbować ciepło słońca całym sobą. Współbycie... Zcalanie sie z otoczeniem. Najwyższa forma interakcji. Zero stresu, destrukcji, Zamiast tego; pełna kontemplacja chwili.
A wszystko to bez wyrzutów wobec siebie samego, czy poczucia straty "cennego " czasu. Bo kot do niczego sie nie śpieszy, przed niczym się nie "zabezpiecza", nie ubiera życia w żaden schemat. I w końcu; nie ma w kocim zachowaniu lęku przed śmiercią.
Jest tylko "bycie" tu i teraz. Jego życie nie jest powolnym dążeniem do starości i w końcu "niebytu". Życie jest tym co wydarza się z chwili na chwilę, bez strachu wobec przyszłości, ale z doświadczeniem tego co było.
Polując na mysz kot nie myśli iż bedzie zadowolony kidy ją złapie, lub zawiedziony czy sfrustrowany jeśli mysz ucieknie. Polowanie samo w sobie ma sens jako akt, i daje kotu - jak podejrzewam - pewną radość. Niezależnie od efektu.
Kot żyje bez strachu, nadzeji czy planów. Dlatego koty są szczęśliwsze od ludzi. Na czym więc polega ta magia spojrzenia? Czy patrzą nam w oczy aby nas czegoś nauczyć? Mądśroci wielkowąsego,czterołapiego, puszystokitego... Buddy


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
EdwardSkwarcan Linia koment
Dodany:2013-04-26 00:04:49, Ocena: 6.0
Lubię koty i podoba mi się tekst:) Masz kilka poprawek, bo uciekły ogonki przy "ę". Trzeba poprawić "kidy"- na kiedy":) Pozdrówka Edward

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów