Oszukać przeznaczenie
opowiadania >Jestem taki nieprzystosowany do życia! Na takim świecie nie można być szczęśliwym z niskim wzrostem, łysiejącym czołem i mniej niż przeciętną twarzą.


Nie ma we mnie nic interesującego, oprócz moich wad oczywiście.


Ta straszna myśl przelewa mi się w głowie jak morze, czasami nie potrafię myśleć o niczym innym.


Dobrze, że mam chociaż pracę, która pozwala mi przeżyć każdy kolejny dzień. Zegary śnią mi się nawet w nocy i to częściej niż kobiety. Kobiety potrafią być okrutne, okrutne na tyle, by nawet nie zauważać, jak bardzo potrafią ranić!


Pewnie mają jakąś swoją logikę, której ja nie potrafię zrozumieć. A starałem się przeciez nie raz. Chociażby moja sąsiadka z dołu – do tej pory patrzy na mnie podejrzliwie i to tylko dlatego, że chciałem jej pomóc. Męczy się sama z trojgiem dzieci i swoją dumą, ale nie chce, by sąsiedzi powiedzieli, że zadaje się z karłem. A ja przecież nie chciałem nic w zamian. Albo ta chudziutka Ania z warzywniaka – powiedziała, że poszła ze mną do kina, bo jej mnie tak żal, aż coś ją ściska. Jak to usłyszałem, wtedy dopiero pojąłem całą gorycz mojej sytuacji i chciało mi się płakać...I nie wiem już czy warto jeszcze próbować...


Ciągle obwiniam kobiety, ale faceci też nie są lepsi. Chyba już od urodzenia zostałem skazany na samotne życie. I to nawet mniej niż zwyczajne, bo jakieś takie beznadziejne.Trzeba jeszcze kupić chleb, parę drobiazgów i oddać zegarek do naprawy. Muszę się spieszyć, bo w sobotę szybciej zamykają sklepy...Dobrze, że chociaż deszcz przestał padać.


Dziwny ten zegarmistrz, spojrzał na mnie, jakby zupełnie nie rozumiał o czym mówię. Pewnie już chciał iść do domu. A ręce ma całkiem jak u dziecka.Gdy ją zobaczyłem zupełnie straciłem głowę. Nigdy czegoś takiego nie doznałem! Serce ścisnęło mi się tak mocno, że ledwie mogłem złapać oddech.


Przyniosła zegarek do naprawy, zdjęła go z ręki i z czarującym uśmiechem powiedziała, że prosi, aby jak najszybciej... Nawet nie wiem, co odpowiedziałem, nie pamiętam jak wypisałem pokwitowanie. Po krótkiej chwili już jej nie było. Zegarek został, więc to nie sen. Ona tu była. Miała zielone oczy, kasztanowe włosy i najcudowniejszy uśmiech na świecie!


Poczułem prąd, jak uderzenie pioruna. Zdezorientowany i oszołomiony, w pierwszm momencie nie umiałem nazwać tego, co mnie spotkało, co tak nagle i mocno mną wstrząsnęło.


Jakim cudownym uczuciem jest miłość, nie spodziewałem się że aż takim! Teraz myślę tylko o niej. Mogę trzymać zegarek, który zachował jeszcze trochę ciepła jej ręki. Gdybym był poetą albo malarzem oddałbym w jakiś sposób piękno tej chwili, ale nie potrafię.Marcin przyniósł kwiaty. Nasze życie jest ciekawe, chociaż brakuje nam czasu, by się sobą nacieszyć. Dziś jest trochę inaczej, idziemy na spacer. Powietrze takie czyste po deszczu, pachnie wiosną i wilgocią. Trzymamy się za ręce i uśmiechamy się do siebie. Jest dobrze i nie potrzeba nawet słów.Zegarek już chodzi a ja czepiam się rozpaczliwie każdej dobrej mysli, która pomoże mi wierzyć w marzenia. Do tej pory nie śmiałem marzyć. Wiem, że zrobłbym wszystko, naprawdę wszystko, żeby ona była ze mną. Nawet gdybym miał nie dożyć następnej wiosny.


Gdy leżymy z Marcinem, patrzę na jego brwi, zarys brody, rzęsy. Dotykam jego rąk, ciągle dziwiąc się, że to prawda. Nie wiem czy to możliwe, żeby tak było między nami już zawsze. To jakieś za piękne, aż czasem boli... Marcin mówi, że nic nie jest w stanie nas rozdzielić. On w to wierzy, więc skąd we mnie ten niepokój?


Idę do niej. Do wiedźmy, jak o niej mówią. Nieprawdopodobne, kiedyś nie miałbym tyle odwagi. Nigdy o niej nie myślałem – wiedźma – ale boję się jej przenikliwych oczu, jasnych i twardych jak kryształy. Ale teraz mój lęk jest już mniej ważny. Powiedziała przecież, że w miarę możliwości mi pomoże i tylko to się liczy.


Domek ma niewielki, zwyczajny, przed domem mały ogródek. Stary pies leży przed progiem, ale nawet nie zaszczeka, patrzy tylko na mnie zaropiałymi oczami, jakby chciał zapytać, po co tu przyszedłem.


Po niezręcznym przywitani, rzucam jej desperackie spojrzenie i prośbę.


Właściwie nie jest taka stara, choć trudno byłby mi oszacować jej wiek. Jednak gdy patrzy na mnie, widzę w jej spojrzeniu całe pokolenia, jakby zgromadziła tam kilka żywotów na raz. Wiele jest też w nim jakiejś bolesnej wiedzy.


- Wiesz, że nie wszystkim jest dane zaznać szczęscia na ziemi- zaczyna- niektórzy próują oszukać los, ale to ryzykowne. Czasami obraca się to przeciwko nam i uderza gorzej, niż możemy przypuszczać – nagle urywa, bo wie, że ja myślę tylko o jednym. Słyszę jej słowa lecz moja świadomość zamyka się na nie w odruchowej samoobronie. - Nigdy niczego tak nie pragnąłem jak teraz – mówię a ona kiwa głową ze smutnym zrozumieniem. - Musisz mieć coś co należy do niej – Podaję staruszce zegarek. Trzęsą mi się ręce. - Wiesz, że nie mogę zaręczyć na jak długo to zadziała... - Wiem, wiem, teraz to chyba nieważne.


Przed oczami mam ciągle jej twarz. Pamiętam każdy szczegół, delikatny zarys jej nosa i ust. Staruszka w zamkniętej dłoni trzyma zegarek, na chwilę przymyka oczy. Potem bierze małą, błyszczącą miseczkę, pewnie ze srebra i odchodzi w kąt pokoju. Stoi tyłem do mnie więc nie mogę dojrzeć co robi. Słyszę tylko pomruki, może to zaklęcia, może pacierze, nie wiem. Trwa to długą chwilę, przez którą przemyka mi w myślach całe moje nieudane życie...


Gdy podaje mi zegarek nie patrzy na mnie, jest zmęczona, cicho mówi bym szedł już do domu. Gestem przerywa moje podziękowania i przypomina, że płaci jedynie dług jaki ma wobec mnie.


Wiem, że nie chce rozmawiać więc wychodzę, chociaż chciałbym jeszcze zapytać o wiele rzeczy. Zapadł już zmrok, niebo jest zachmurzone a mnie robi się tak smutno i ciężko.


Powoli wracam do domu, by w ciszy jeszcze raz wszystko przemyśleć. Właściwie pozostaje mi tylko czekanie.


Wiedziałam, że coś się popsuje, wiedziałam, jak tylko zadzwonił telefon. Marcin wyjeżdża na tydzień. Cały długi tydzień! Wykręcał się jak mógł ale nic nie pomogło, jego kolega zachorował i musi go zastąpić. Podobno panuje grypa. Patrzę na Marcina, on wygląda zdrowo. Jest tak przystojny aż przyjemnie popatrzeć. I ma takie inteligentne szare oczy.


Czekam na nią od rana, serce bije mi bardzo głośno, w uszach

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów