Ciepłe maile i herbata cz. 3
opowiadania >Ewa, ściskała mocno telefon w dłoni, czyniła to jakby z niedowierzaniem, powątpiewaniem, w jej głowie, jak karuzela obracały się różne myśli. Przyjadą, jutro, do Nas, do mnie, o ósmej.


-Zapraszam


Z pędzącej karuzeli myśli, wyrwał ją głos mężczyzny, który oznajmił, że nadeszła jej kolej. Ewa bowiem, przyszła zapisać się na studia. Przekładała tę decyzję w czasie, odkładała na różne półki życia, aż w końcu nadszedł ten moment. Ileż można siedzieć w tym samym fotelu bezruchu?


Pedagogika, od zawsze wiedziała, że to jest właśnie jej droga, jej ścieżka, jej cel w życiu. Ewa, różniła się zawsze, od innych dziewcząt w swoim wieku. Była mądra, wszystko miała poukładane w odpowiednich szufladkach życia, zawsze podejmowała przemyślane decyzje, była niezmiernie odpowiedzialna. Niebywale opiekuńcza. Z czułością w głosie, dbała o swoją Babcię, martwiła się o los swojego „milczącego” ojca, przejmowała się „dojrzewaniem” swojej buńczucznej przyrodniej siostry, łatała jej wszystkie wybryki, trapiła się zdrowiem dziadków, bała się bowiem, każdej kolejnej straty, tych których kochała. Smuciło ją, kiedy ukochana ciocia zaszywała się nićmi milczenia, sprawy dnia codziennego nie jeden raz spędzały jej sen z powiek. Mieszkając na w spółkę z ojcem, była pielęgniarką, kiedy to trzeba było podać ojcu lekarstwa, nasmarować przeciążone plecy rozgrzewającą maścią, zaparzyć ziółka, kucharką – przyrządzała pyszne dania, piekła słodkie ciasteczka i rozpływające się w ustach słodkości, z sekretnego zeszyciku babci czerpała te wszystkie pomysły, niezbędne porady, czarowała smakiem, zapach niedzielnego rosołu z lubczykiem zapraszał. Była też ogrodnikiem – dbała o każdą roślinę w domu, podlewała, wycierała listki, dodawała nawóz, lubiła otaczać się kwiatami, uważała, że zostały zesłane z raju. W domowym ogródku sadziła piękne z powietrza oplątwy, gęste ramiona bluszczu, wilce, królową kwiatów hortensję, aksamitki, pelargonie, maciejkę, która intensywnie pachniała każdego wieczoru. Nie mogło, również zabraknąć pięknych Lilii, dzikiej róży, słoneczników...


Kochała kwiaty, wydawało jej się, że także jak Ona mają duszę, delikatną, wrażliwą. Dlatego czuła się im w jakiś sposób potrzebna, mogła otaczać je opieką, sama lubiła tę opiekę dawać, potrzebne jej to było do życia jak tlen.


Była też krawcową – przyszywała guziki, cerowała skarpetki, zaszywała dziury w kieszeniach. Osobistą stylistką Taty, zawsze czuwała, by miał świeżo wyprasowaną koszule, znakomicie dobrany krawat, nienaganny garnitur. Dbała, by jesienią zakładał ciepły sweter, zimą czapkę i szal. Jako architekt sprawdziła się doskonale, urządziła ich mieszkanie, zaaranżowała wszystko, od a do z, poczynając od kolorów ścian, na ozdobach, dodatkach kończąc. Powołała do życia, to małe, dwuosobowe mieszkanie.


Wychodząc z dziekanatu, nagle poczuła dziwne szarpnięcie. To strach, od jakiegoś czasu znała to uczucie doskonale.


Co będzie jak Irena zacznie wypytywać, rozdrapywać rany, które wciąż były świeże, co zrobi, kiedy Iza będzie chciała u niej zostać, z nią zostać...


Wracała w pośpiechu do domu. Wciąż mieszkała w ich wspólnym mieszkaniu. Wszystko było takie same, nie zmieniła niczego. Chociaż minęło pół roku, dla niej czas zatrzymał się w miejscu.


Żyła jakby w uśpieniu. Wstawała, ponieważ musiała, jadła, żeby jeść, myła buzię, czesała włosy, ubierała jakiekolwiek ubranie, wciąż w kolorze czerni. Nie uśmiechała się, a jak już to robiła to bardzo rzadko, zaraz łapała się na myśli, że to niedorzeczne, podstępnie człapało za nią poczucie winy. W lodówce oprócz światła mieszkały jakieś pomidory, kawałek żółtego serca, słoik musztardy i masło.


Wybrała się na zakupy. Uzupełniła zapasy jedzenia, kupiła też pachnące kwiaty, niech myślą, że żyje, że wypełnia sobą tą przestrzeń.


To takie pozory, one tworzyły jakieś zabezpieczenie, jakiś obronny most, ochronną tarczę. Broniły ją przed lawiną pytań, głodnymi osądami, przeszywającym, bolesnym spojrzeniem. Zmieniła pościel w gościnnym pokoju, rozpachniło się lawendą, niewinnością białych firan, płynem do mysia podłóg. Będzie im tu w sam raz, pomyślała.


Zegar wybijał 11. Niebawem się pojawią. Ugotowała jarzynową zupę dla Izy, usmażyła naleśniki ze szpinakiem. Zaparzyła kawę w dzbanuszku.


Czekała...


Czekała na przeszłość, na wspomnienia, na to by długo milczący dom wypełniła radość, gwar rozmów, odgłos kroków, stukot filiżanek, opowieści. Sama do końca nie wiedziała, co może przynieść ta wizyta, ból, smutek, zazdrość, ulgę, spokój, bezpieczeństwo, radość?


Ta ostatnia nie odwiedzała jej duszy, już długo. Niemniej zawsze mogła uciec, schować się pod płaszczem żałoby, nie analizować, nie odpowiadać, tylko być.


Minuty wydłużały się do potęgi, jakby wchodziły na wysoką drabinę, z zadumy wyrwał ją dźwięk dzwonka do drzwi.


Nieśmiało otworzyła.


- Ewusia, Iza radośnie wykrzyczała jej imię. Nie obejrzawszy się tonęła w objęciach małej dziewczynki.


-Wejdźcie proszę, zaprosiła je do środka. Rozbierzcie się.


-Witaj kochanie, babcia Irena ucałowała ją w policzek. Ewa odsunęła się, jakby pocałunek zadał jej ból.


- Źle wyglądasz Kotku, jesteś jakaś blada, schudłaś to niedobrze. Odżywiasz się prawidłowo? Wysypiasz?


Sen? Ewa nie pamiętała już, kiedy tak naprawdę spokojnie przespała noc. Kiedy koronki jej rzęs oblepił miły sen. Nie wiedziała już, jak to jest wstać z promieniami słońca, otworzyć z radością okno na oścież, przytulić ciało do miękkiej kołdry . Wtulić się w bezpieczne ramiona, pognieść namiętnością prześcieradło...


Teraz tylko zawierzała poduszce swoje wielkie, słone łzy. Zakrywała się grubym kocem zniechęcenia po same uszy.


-Tak, Irenko. Dziękuję, chodźcie, z pewnością jesteście głodne. Izuniu ugotowałam Twoją ulubioną zupkę, usmażyłam naleśniki.


Dziewczyny jadły z ochotą. Ewa z trudem pochłonęła kilka łyżek zupy. Czułą się dziwnie, nieswojo. Irena w milczeniu przyglądała się jej z troską.


-Było pyszne, oznajmiła Iza. Będę mogła zostać u Ciebie na trochę? zapytała mała, wtuliwszy się w jej ramiona.


Ewa z trudem powstrzymała łzy, które zaczynały napływać do jej oczu. Poczuła ciepło, które zaczęło ogrzewać jej zaziębioną duszę. Z jednej strony bardzo chciała utulić do serca tą małą, niewinną istotkę. Z drugiej strony bała się, że wspomnienia jak strzała wycelują w jej serce.


-Oczywiście malutka, tak długo jak tylko zechcesz.


Mówiła to trochę z niepokojem w głosie.


Irena instynktownie wyczuła dziwną gamę Ewy uczuć. Widziała, jak ta, stara się od niej odsunąć, jak ucieka wzrokiem, jak zmienia odpowiedzi na postawione przez nią pytania. Jak je doskonale omija, zachowuje się jak spłoszone zwierzątko, jak rozbitek na obcej wyspie. Nie jak Ewa, którą znała i pokochała z całego serca.


-Babciu, jestem strasznie śpiąca. Iza oznajmiła, ziewając sennie.


-Przygotowałam dla Was pokój, zaprowadzę Was.


W pokoju, Irena rozglądała się na wszystkie możliwe strony. Pokój wyglądał jak nie używany. Jakby życie w nim nigdy się nie toczyło.


-Co to za pokój?


-Gościnny. W zasadzie

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Wiktoriiia Linia koment
Dodany:2013-05-25 19:31:07, Ocena: 6.0
Czekam na część czwartą.

Ocenił/a na: 6
Ella Linia koment
Dodany:2013-04-14 17:54:14, Ocena: 6.0
Ten list Ewy był piękny. Pokazywał wszystkie uczucia. I nie spodziewałam się takiego obrotu spraw...

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów