Imię moje jak dźwięk pusty
opowiadania >* * *

„Niech Was to bardzo nie obchodzi, co tutaj pisałem – albowiem pisałem to wieczorem, a w wieczór zawsze jestem w stanie gorączkowym”.
Pisze to Juliusz 6 lipca 1831 roku. Ma 22 lata. Ciągła gorączka to przecież gruźlica. A Juliusz jest w Dreźnie. Zwiedza to piękne miasto. Razem z panną Dobrzycką i panią Ashton, angielką. Ogląda z wysokiego wzgórza panoramę Drezna. Przy zachodzie słońca okna w Dreźnie palą się jak tysięczne lampy. Tak to widzi Julek. Rzeką Elbą płyną statki z rozpiętymi żaglami i czółna rybackie. Jaśku, leć nad Elbę, wejdź na statek i powiedz im tak:
-Tam na wzgórzu siedzi Juliusz Słowacki, o tam, widzicie, z dwoma paniami.
-On widzi nas i opisze was w liście do Matki. On spowoduje, że będziecie wieczni. Będziecie żyć kiedy was już nie będzie. Zostawcie na chwilę te liny i stery, właśnie przechodzicie do historii.
-Nie wiem co z wami będzie dalej. Jest 1831 rok. Nie doczekacie XX wieku, więc nawet nie próbuję wam tłumaczyć co to radio, telewizor, kamera. Ale pióro widzieliście. Pióro was uwieczni. Pióro Słowackiego.
-O Krakowie słyszeliście?
-Też nie?
-On tam spocznie na wieki.
Autorze książki „Imię moje...”, obsługa statku płynącego w lipcu 1831 roku Elbą przez Drezno, kazała przekazać że nie zna pana Słowackiego, jest jej to obojętne że on tam siedzi i pisze. Niech sobie pusze co chce. Dla nich ważne jest aby dużo ryb nałowić, sprzedać je i kufel dobrego piwa wypić.
-Dobrze Jaśku.
Juliusza jednak obserwuj nadal i co wieczór relacja: co robi, co mówi, co pisze.

* * *

„Imię moje zapisane na tej karcie wkrótce może obojętnym i zapomnianym będzie – chwila ta jednak, w której mi się tu wpisać dozwolono, jest jedną z najprzyjemniejszych w moim życiu”.
Julek.
Te słowa wpisał Juliusz do pamiętnika Julii Michalskiej w roku, prawdopodobnie, 1827 a więc miał lat 18. Był w niej zakochany podobno. Zdaje się że ona też żyła krótko. Musimy to sprawdzić. Ale to potrwa. Ale teraz chodzi nam o coś innego. Mianowicie o moment, w którym rodzi się sława. Kiedy ludzie zbierają te wpisy w swoich pamiętnikach bo wpisał się ktoś sławny, a kiedy się wpisywał to sławny nie był.
Mistrz Słowa – Słowacki.
Czy to przypadek to nazwisko?

* * *

Juliusz pisał też pamiętnik. Zresztą czego on nie pisał?
Wiersze, poematy, dramaty, brał się za powieści.
Ale co z tym pamiętnikiem?
Otóż pisze tam tak:
„W imaginacji zacząłem słyszeć głosy, którym się oprzeć nie mogłem...”
Jaśku, ile trudu i wysiłku wymaga pisanie książki o Juliuszu?
A on – patrz – siedzi sobie i głosy mu wszystko dyktują.
Powiem ci więcej „... i raz zacząwszy pisać utworzyłem wszystkie prawie zawarte w dwóch tomach moich poezje w przeciągu pół roku”.
Pisze to Julek w pamiętniku z lat 1817 – 1832. W roku 1817 był ślub pani Salomei Słowackiej z panem Becu. Julek miał lat 8. Wtedy poznał swoje siostry przyrodnie Olesię i Hersylkę.
,,Ledwo mogły dostrzec małego swojego przyjaciela taki byłem mały i szczupły’’. I jeszcze Julek pisze w pamiętniku że matka chora i krzyczała aż z bólu, lekarze nie dawali jej nadziei. Był to 1827 rok. Potem pisze że Hersylka wyszła za mąż. No i o sobie że zakochany w Julii Michalskiej. W Julii. Czyż Juliusz mógłby zakochać się w dziewczynie o innym imieniu. Julia jak to brzmi? Szekspirowsko!

* * *
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów