Niemoc pisania
opowiadania >
Mężczyzna krytycznym wzrokiem zlustrował swój tekst.“Pijany facet wyszedł ze sklepu. Na zewnątrz padał deszcz. Dwa stopnie prowadzące do sklepu były śliskie. Pijak tego nie zauważył i poślizgnął się. Rozbił dwie flaszki, tanie wino i swoją głowę“.


Wyślij.


Mężczyzna rozparł się w swoim fotelu i czekał na pierwsze komentarze.Setki kilometrów dalej, we wsi, której nazwy już nikt nie pamięta, w powiecie Kozodojnym, w gminie Pizdryki Górne, trzynastoletni Kamil przestał pisać swoją recenzję filmu Interstellar.


“Film jest fenomenalny pod względem technicznym, do tego posiada znakomity i niegłupi scenariusz, muzyka świetnie komentuje wydarzenia na ekranie, a całość dopełnia idealna gra aktorska. Saj faj okraszone wspaniałą realizacją w ambitnym, nolanowskim sosie”.


– To będzie Z-A-J-E-B-I-S-T-E! – powiedział do siebie chłopak i grzebiąc jedną ręką w nosie, drugą odświeżył kartę ze stroną poświęconą opowiadaniom.


– Zaraz dowalimy jakiemuś “znafcy” i “intelektualiście”! – zarechotał i pstryknął kozą w regał z książkami. Pech, a może zrządzenie losu – koza przylepiła się do okładki najnowszej książki Dukaja.


– Kamil!


-Tak, babciu?


– Zjesz jeszcze zupy?


– Możesz dać!


Kamil zaczął czytać dodane przez kogoś opowiadanie.


– Co za stek bzdur! Jaki to był sklep?! Przecież pijak mógł wyjść ze sklepu przemysłowego, monopolowego, a nawet żelaznego! – chłopak aż wykrzyczał na głos swoje myśli. Rozejrzał się z przestrachem, czy ktoś nie usłyszał i zaczął pisać dalej, cały czas głośno mówiąc to, co ma zamiar napisać.


– Polecam poradnik, wklej link, tutaj masz wszystko wytłuszczone i czarno na białym. Tekst niesamowicie krótki, a ilość błędów przyprawia o zawrót głowy. Popraw to i owo i popracuj nad warsztatem. Kropka. Wyślij.Mężczyzna spojrzał na pasek z powiadomieniami. Podekscytowany zaczął czytać pierwszy komentarz pod swoim opowiadaniem.


– Jaki był sklep… – Brwi mężczyzny powędrowały do góry.


“Monopolowy, ośle jeden”.


Wyślij.Widząc nowy komentarz, Justyna przestała karmić swoje dziecko, którym nomen omen popisała się już na co najmniej setce portali dotyczących fantastyki, gotowania i pielęgnacji ogródków działkowych i porwała tablet z postanowieniem dołożenia swojej cegiełki w tym opowiadaniu.


“Proponuję podać markę alkoholu, który uległ zniszczeniu. Wtedy czytelnik będzie mógł oszacować potencjalne straty i na ich podstawie połączyć się w bólu i trwodze z pijakiem, w należytym stopniu.”Drugi komentarz! Mężczyzna rzucił się do ekranu komputera.


“Może tym razem ktoś…. Marka alkoholi… Serio?”


Mężczyzna z niedowierzaniem przybliżył twarz do monitora


“Celem tekstu nie było opisywanie alkoholi”


Wyślij.Pan Marian,cieć, który minutę temu wszedł do swojej budki przy parkingu, spojrzał na laptop otwarty na stoliku i zaśmiał się w głos.


“Nie chcę mi się wierzyć,że nad schodami nie było daszka, co by ludzie nie mokli na deszczu. W sklepach zwykle coś takiego istnieje. Dla mnie tekst jest nierealny i oderwany od rzeczywistości”.Mężczyzna przyglądał się kolejnym komentarzom. Jego oczy miały wielkości spodków kosmicznych.


“Powinno być: Pijak nie zauważył mokrych stopni i runął jak długi przed sklepem. Rozbił…” napisała szwaczka z Poznania.


“Wystarczy napisać,że stopnie prowadzące do sklepu były śliskie. Po kiego czytelnikowi ich liczba” dołożyła położna z Raciborza, która zamiast zakładać wenflon, grzebała w swoim smartfonie


“Ten tekst nie ma treści, ciężko ocenić cokolwiek pod jakimkolwiek kątem” po raz kolejny napisał Kami, który zjadł już zupę od babci.


“To miał być short, wprowadzenie do innego opowiadania. Nie miałem za jego pomocą kreślić świata przedstawionego” z przestrachem odpisał autor tekstu o pijaku.


“To po co napisałeś ten tekst, skoro nie nakreśliłeś żądnego świata? Powiem ci jak jest! Nie potrafisz przełknąć krytyki, dlatego odwracasz kota ogonem!” rzuciła pogardliwie studentka fizjoterapii z Cieszyna.


“Dokładnie tak, więcej pokory” – ze studentką zgodził się malarz z Gdańska, który akurat miał przerwę w pracy, więc postanowił przejrzeć swoją ulubioną stronę internetową.


“Ten tekst miał być lekki i prosty. Miał być wprowadzeniem do innej opowieści, którą dopiero napiszę. Nie możecie tego zrozumieć, tępe strzały?!” mężczyzna aż wykrzyczał swój komentarz.


Cały spocony spojrzał za okno. Na zewnątrz padał deszcz. Podszedł do szyby i oparł na niej głowę. Dotyk chłodu otrzeźwił go. Wrócił do komputera.


Pod jego opowiadaniem była już setka komentarzy. Większość od dziwnie brzmiących nicków: MalowanyDzban123, StrokrotkowyIluminator, michalujscie, Hobbitek, masakratyczny_rozqurwiator. Prawie wszystkie kończyły się słowami: “Pracuj dalej nad swoim warsztatem, na razie nic nie pokazałeś. Przyjmij krytykę i odejdź”.


Mężczyzna już chciał odgryźć jakimś kąśliwym komentarzem, gdy nagle zobaczył napis: Status użytkownika – zablokowany. Powód blokady – łamanie regulaminu, obrażanie innych użytkowników, spam.


Skołowany mężczyzna podszedł do okna.


-No nic – powiedział do siebie na głos – będzie trzeba zabrać się za kolejną część przygód Wiedźmina.


Andrzej po raz kolejny zasiadł do komputera, otworzył edytor tekstu i zaczął pisać.


“Wrzucić tekst do Internetu, co za pomysł! Następnym razem pokażę go mamie, tak jak zawsze robię”.- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
bachacz Linia koment
Dodany:2015-06-23 08:25:53, Ocena: 5.0
Przerysowane ale jakże prawdziwe. Każdy z nas czuje się lepszy, mądrzejszy, górujący nad innymi. To co sami stworzymy jest doskonałe a inni, miernoty, cieniasy. Nie ma w nas pokory natomiast pełni jesteśmy zadufania i niezachwianej wiary we własną mądrość. Lubimy poprawiać innych czyniąc z siebie mentorów i wszechwiedzących mędrców. Jednak czy tak na prawdę mamy cokolwiek do powiedzenia?
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów