Zawsze będziesz w moim sercu cz.9
opowiadania >Wolnym krokiem szedł przez cmentarz, szukając grobu. Od ostatniej wizyty w tym miejscu minęło sporo czasu — doszły nowe groby. Dlaczego ludzie umierają tak szybko? Co takiego tam jest, że każdy chce się tam znaleźć, dlaczego nie próbują walczyć? Czy nie zdają sobie sprawy, że opuszczając ludzi, którzy ich kochali, sprawiają cierpienie i ból? Wizyta u psychiatry pomimo wcześniejszego rozczarowania pomogła mu, z ulgą odkrył, że mówiąc o Natalii, już nie płacze i nie łamie mu się głos.


Z ciężkim sercem odnalazł jej grób – rodzice postawili już pomnik. Był piękny, grafitowy z ogromnym aniołem.


-Widzisz, przyszedłem do ciebie – wyszeptał, mając nadzieję, że go słyszy – zawsze będę cię kochał. Żadna kobieta nie zastąpi mi ciebie. Kiedyś to ja czuwałem nad tobą, teraz ty czuwaj nade mną. Za tydzień są święta i z okazji świąt chciałem złożyć ci życzenia wszystkiego najlepszego kochanie.


Wyjął z kieszeni maleńkie pudełeczko, otworzył je i położył na grobie.


-Ten pierścionek miał być prezentem na święta. Kocham Cię.


***


Dwudziesty czwarty grudnia zawsze był dla niego radosnym dniem, z podekscytowaniem czekał, aż będzie mógł zasiąść z rodziną do suto nakrytego stroju, składać życzenia z każdym po kolei ciesząc się z obecności najbliższych mu osób. W tym roku będzie inaczej, przy stole zabraknie najważniejszej dla niego osoby. Odkąd poszedł do niej na cmentarz, było mu, lżej czuł, że podjął słuszną, decyzję idąc do niej — z pewnością chciałaby tego. W kieszeni marynarki rozdzwonił się telefon. Wyjął go, spojrzał na wyświetlacz i mimowolnie się uśmiechnął.


-Cześć mamo.


Po drugiej stronie usłyszał westchnięcie. Wiedział, już co oznacza „nie łam serca swojej biednej starej matce i przyjedź do domu na wigilię, nikt nie powinien być sam” – mniej więcej to za chwilę usłyszy.


-Synku, mam już swoje lata, serce mam już stare i zmęczone, nie łam mi go.


Z trudem zdusił śmiech. Skąd to wiedział? Być może dlatego, że za dobrze już ją zna. Zawsze, gdy chciała coś osiągnąć, brała go na litość.


-Już zaraz będę jechał. Właśnie się ubierałem.


Dałby sobie rękę uciąć, że Teresa uśmiecha się teraz do męża i pokazuje mu, język triumfując, ponieważ kolejny raz postawiła na swoim.


-Do zobaczenia synku.


Nie dając mu dojść, do słowa rozłączyła się, z ociąganiem włożył kurtkę i buty udając się w kierunku windy. Po nowym roku zamieni mieszkanie na inne. Było zdecydowanie za duże dla niego samego i zbyt wiele wspomnień zawierało się w nim. Czas na zmiany.


Właśnie wchodził na parking podziemny, gdy jego telefon znów się rozdzwonił. Spojrzał na wyświetlacz. Nie znał tego numeru – z lekkim zawahaniem się odebrał, był ciekaw kto to.


-Słucham – rzeczowy i stanowczy ton miał odstraszać.


-Dzień dobry z tej strony Malwina. Nie chciałam Panu przeszkadzać, a jedynie złożyć życzenia z okazji świąt.


Był zaskoczony. Skąd miała prywatny numer jego komórki? Ta kobieta wywierała na nim z każdą chwilą coraz większe wrażenie.


-Dzień dobry – uśmiechnął się sam do siebie – nic się nie stało. Cieszę się, że pani dzwoni. Wesołych Świąt.


Ciche westchnięcie nie uszło jego uwadze.


-Dziękuję i wzajemnie.


Czuł, że chciała mu coś jeszcze powiedzieć, ale w ostatniej chwili zrezygnowała z tego pomysłu.


-Spędza pani święta u rodziców? – pytanie, którego nie powinien zadawać i na które nie powinien wymagać odpowiedzi. Nie znali się w końcu.


-Nie, spędzam je sama – a jednak odpowiedziała – moi rodzice zginęli w wypadku samochodowym, siostra jest za granicą, a ja nie zdążyłam kupić biletu.


„Nikt w święta nie powinien być sam” – tak właśnie powiedziałaby mama i nim zdążył przemyśleć odpowiedź, odpowiedział.


-W święta nikt nie powinien być sam, zabieram panią do siebie, już jadę po panią.


I zanim zdążyła zaprotestować, rozłączył się — działał pod wpływem impulsu, podświadomie czując, że nie będzie żałował tej decyzji. Napisał mamie krótkiego SMS-a z informacją, by przygotowała jeszcze jedno nakrycie – wie, że pewnie będzie zaskoczona jego decyzją, ale z pewnością nie będzie miała do niego pretensji, zwłaszcza że Malwina pomogła mu wyjść z tego stanu, w jakim się znajdował i jedzenia w święta zawsze było pod dostatkiem, a potem mama płakała, że nie ma co z tym zrobić i tylko się marnuje.


***


Stał u niej w korytarzu, czekając, aż dokończy się malować i ubierać. Gdy przyszedł do niej, była zaskoczona, że mówił poważnie o zabraniu jej na święta do swojego domu rodzinnego. Jeżeli chodziło o niego, mogła się nie malować, bez makijażu wyglądała pięknie, tak świeżo i bezbronnie.


-Jeśli chcesz zrób sobie herbatę lub kawę, ja już powoli kończę.


Ton wątpliwości w jej głosie kazał mu spojrzeć na nią i się jej przyjrzeć.


-Co się stało? – była dla niego zagadką, nie mógł rozgryźć, o czym myśli. Jej czekoladowo-orzechowe oczy wyrażały emocje, których nie do końca rozumiał.


-Czy twoi rodzice nie będą źli, że zapraszasz obcą kobietę na święta?


Pokręcił przecząco głową. Był pewien, że nikt nie będzie miał do niego pretensji, jednocześnie zastanawiając się, jak odbierze spotkanie z jego rodziną. Mimo że sam był jedynakiem, jego rodzice mieli liczne rodzeństwo, które obowiązkowo spotykało się każdego roku u nich w domu przy stole.


-Wszystko będzie dobrze, zaufaj mi – chwycił jej dłoń w swoje dłonie, chcąc dodać jej w ten sposób otuchy.


Po godzinie dotarli do jego rodziców, którzy przywitali ich w drzwiach.


-No nareszcie synku – pierwszy przywitał się z nim ojciec i obrzucił kobietę ciepłym spojrzeniem – a kim jest ta piękna dama ?


Mężczyzna objął ją w talii, lekko przytrzymując w obawie, że zaraz ucieknie.


-Mamo, tato to jest Malwina, ostatnio bardzo mi pomogła w zrozumieniu tego wszystkiego, co się stało, a ponieważ jej rodzice zginęli w wypadku, siostra jest za granicą i nikt nie powinien być sam w święta, postanowiłem zaprosić ją do nas.


Teresa od razu przytuliła kobietę i matczynym gestem zaprosiła ją do środka.


-Moje biedactwo, zaopiekuje się tobą.


Na te słowa Henryk z Filipem zaśmiali się głośno, doskonale wiedząc, co znaczą te słowa.- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów