PIERWSZY STOPIEŃ DO PIEKŁA
opowiadania >łańcuchu, bardzo lubi dalekie spacery po lesie. Kiedy rano wrócił z jednego z nich, pani Tyrakowska zauważyła, że tym razem wrócił niosąc jakąś zdobycz w pysku. Przeraźliwy krzyk wyrwał się z jej ust i niósł się wraz z poranną mgłą, kiedy zorientowała się, czym jest zdobycz jej Pikusia. Piesek przyniósł w pysku palec. Ludzki palec gwoli ścisłości.
Policjanci przyjechali z psem tropiącym. Ogromny wilczur od razu złapał trop i poprowadził całą grupę poszukiwawczą na bagna w głębi lasu. Smród stęchlizny i stojącej wody, tak typowy dla bagien i podmokłych terenów, z każdym krokiem zwiększał swoja intensywność. Niektórym ciężko było oddychać, ale wytrwale parli do przodu przez krzaki, drapiące jeżyny i zwisające nisko gałęzie. Z każdym krokiem również coraz wyraźniej słyszeli jakieś buczenie czy brzęczenie, które trudno im było zidentyfikować. Po kilku kolejnych krokach zorientowali się, że to buczenie to odgłos wydawany przez rój much, który z daleka wyglądał jak ciemna kolumna. Gdy ekipa się zbliżyła muchy odleciały na moment, by po chwili znowu wrócić. Muchy, których najlepszym przyjacielem była padlina, tym razem obsiadły ciało czternastolatka. Mimo tej warstwy, która bez przerwy się poruszała i zasłaniała widok, wszyscy mogli zauważyć, że Bartek miał obcięte palce u obydwu dłoni. Na szyi widoczna była resztka zaciśniętego sznura. Jego druga część zwisała smętnie z gałęzi obok. Policja orzekła, że musiał się on zarwać pod ciężarem chłopca, gdyż był to zwykły sznurek, a nie jakaś mocna lina. Pies tropiący niestety stracił ślad. Opiekun psa stwierdził, że gdyby nie to, że dookoła jest pełno wody, pies nie straciłby tropu. Rzeczywiście - ciało Bartka leżało na małym kawałku twardej ziemi, na którym rosło tylko jedno drzewo. Wysepka ta otoczona była wodą i bagnami i można się było na nią dostać tylko skacząc po kępach trawy rosnącej w niektórych miejscach. Dlatego nie wszyscy mogli zobaczyć ten jakże makabryczny widok. Ale wiadomość o znalezisku rozeszła się wśród ludzi lotem błyskawicy.
Po tym wydarzeniu Bartoszów stał się jakby wioską dotkniętą zarazą. Była zamknięta. Oczywiście nieoficjalnie, żadne zarządzenie wójta gminy w tej sprawie nie zostało wydane, ale mieszkańcy sami dla siebie wprowadzili jakby kontrolę celną. Żaden obcy nie mógł się tu pojawić, jeśli nie został dokładnie przepytany przez bartoszowiaków, w jakim celu i do kogo tutaj przyjechał. Teraz to już nawet my - starsi uczniowie - nie mogliśmy się ruszyć sami na przystanek. Z drugiej strony taka nadopiekuńczość rodziców była potrzebna, bo jednak nikt z nas nie wiedział, kto będzie następny, czy w ogóle będzie jakaś następna ofiara, czy może to się już skończy. Wszyscy się bali. Niektórzy trochę cwaniakowali, że się nie boją, bo są silni i nie dadzą się jakiemuś maniakalnemu psycholowi. Ale cóż poradzić - chłopcy już tacy są, lubią się popisywać, ale wiem, że w głębi duszy też czuli strach.


Nie zanudziłam Cię jeszcze, Czytelniku?


Ostatnim przypadkiem, jaki się pojawił w naszej okolicy, była tajemnicza śmierć Kaśki Bławat. Nie wiem, czy muszę opowiadać od początku, jak to się stało. Zaczęło się tak, jak w przypadku Darii i Artka: po prostu nie wróciła do domu po lekcjach. Kaśka należała do "starszych ", bo była już w trzeciej klasie liceum. Jej matka czekała na nią w domu, nie spodziewając się najgorszego. Kaśka tego dnia miała wysiąść z autobusu w miejscowości oddalonej o cztery kilometry. Owszem, wysiadła. Ale do domu nigdy nie dotarła...
Znaleźli ją w ruinach starych murów obronnych. Leżała z głową zanurzoną w wodzie, która stała po ostatnich deszczach na podmokłych łąkach. Jej ciało, jak ciało Darii, pokryte było siatką śladów po smagnięciach pręciem. Oprócz tego miała podcięte gardło, a woda wokół jej głowy miała czerwony odcień.


Ale to wszystko, Czytelniku, mogłeś prawdopodobnie przeczytać w gazetach. Chociaż nie, może się mylę, bo w gazetach nie było wielu szczegółów, które opisałam tutaj, w tych moich zapiskach. Mogę jeszcze dodać, Czytelniku, że strasznie nie lubiłam nigdy Darii Jesionowskiej. Jej sióstr zresztą też. Bardzo mi się podobał strach, który widziałam w jej oczach. Chciałam ją tylko trochę postraszyć, dlatego zwabiłam ją po lekcjach na stawy, obiecując, że pokażę jej na stawach żółwia. Ona nic nie podejrzewała. Na początku była tylko zdziwiona, gdy smagnęłam ją kilka razy gałązką wierzbową po ręku i po twarzy. Potem zaczęła piszczeć, więc musiałam ją jakoś uciszyć. Uderzyłam ją kilka razy, aż upadła w wodę. Wtedy właśnie z ciekawości postanowiłam sprawdzić, jak to jest, gdy się kogoś topi. Smagnęłam ją jeszcze kilkanaście razy tą gałązką. Nie wiem, dlaczego kilka razy ją kopnęłam. W sumie ona nic takiego mi nie zrobiła. A potem? Potem zanurzyłam jej głowę w wodzie i przytrzymałam. Tak śmiesznie się wyrywała i wymachiwała rękami. A po jakimś czasie przestała. A spod wody przestały się wydobywać bąbelki. Wiedziałam, że jeśli przejdę przez wodę i przepłynę przez rzekę, to żaden pies policyjny nie powinien mnie znaleźć.
Z Artkiem było jeszcze prościej: wracaliśmy razem od strony przystanku i zwyczajnie wmówiłam mu, że boję się wracać sama do domu. Artek chciał pokazać, że jest odważny i rycerski. Jego też nigdy nie lubiłam, ani Szymona -jego starszego brata. Nigdy nie lubiłam cwaniaków, a oni nimi byli. Właśnie wtedy wpadł mi do głowy pomysł, żeby zwabić go na te bagna. Poszło bardzo łatwo. Na wysepce rąbnęłam go drągiem w głowę. Stracił przytomność, więc założyłam rękawiczki, takie zwykłe, szmaciane (na wszelki wypadek), wzięłam swój scyzoryk, świeżo ostrzony w domu, i obcięłam Bartkowi palce. Nie wiem, dlaczego. Może jestem chora psychicznie?
- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
niewnikaj Linia koment
Dodany:2016-03-19 19:20:19, Ocena: 5.0
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów