dwa razy w tygodniu
opowiadania >chmurę dymu. Doskonale zdawała sobie sprawę z opowieści krążących na jej temat i nigdy nawet nie próbowała zaprzeczać, tylko śmiała się, że w każdym przesądzie znajdzie się część prawdy.

Przydeptawszy w końcu niedopałek eleganckim butem lśniącym w migotliwym blasku lampy naftowej, schylił się nad Charlotte i delikatnie, każdy kolejny ruch wykonując z rosnącym namaszczeniem, zaczął ją rozbierać. Jest taka lekka, pomyślał, to podnosząc kruche jej ciało, to znów wolno je opuszczając. Cienie, rozrzucane przez skaczący płomień lampy, zdawały się odprawiać swój własny rytuał, magiczny taniec, nie zważając, ni odrobinę nie przejmując się, towarzyszącej im scenie. Wreszcie Roisin poskładał wprawnym ruchem białą sukienkę, włożył pod jej atramentową główkę i zamyślony bardziej niż kiedykolwiek przedtem, energicznym ruchem rozpiął rozporek czarnych swych spodni.

***

Wracał chłodnym, zdecydowanym krokiem. Hemingway dobrze znał tę pewność ruchów, wydawać by się mogło, dziwną, nieokreśloną światłość wylewającą się każdym porem ciała – ulgę i poczucie wypełnienia misji. Człowiek czuje się wtedy jakby dokonywał rzeczy świętych. Ośrodek Boga, zaśmiał się pod nosem i pociągnął ostatni krzepiący łyk wódki, po czym szukając ostatnich relikwii - świętych kropel, zajrzał do środka butelki jak do magicznej studni, lunety, denkiem celując w zbliżającego się towarzysza.

Trzymając butelkę ciągle w górze obserwował tak Roisina wolno przybliżającego się do niego. Teraz wydawał się zaledwie zabawnie zniekształconą sylwetką, sunącą przez ciemność pustyni, niczym duch z wyolbrzymioną głową, pomniejszonym ciałem, niezdarnie przebierającym koślawymi, nieproporcjonalnymi nóżkami. Gdy przyjaciel w końcu do niego dotarł, zafascynowany odkryciem tajemniczego urządzenia Hemingway patrzył na niego jeszcze chwilę przez butelkowy teleskop, siedząc uradowany i szczęśliwy na schodkach do kabiny ich ciężarówki – najlepszego z możliwych środków transportu na pustyni po Zagładzie.

W końcu zamachnąwszy się, wyrzucił swój wspaniały przyrząd w głąb rozlanej po pustkowiu czerni. Wciąż siedząc wygodnie, przyjrzawszy się mu się uważnie, powiedział:

- Nie sądziłem, że to zrobisz.

- Wiedziałeś? – zdziwił się Roisin, samemu nie będąc pewnym, o co właściwie pyta.

- Od początku.

- I nie chciałeś mnie – chwila zawahania, – ją powstrzymać?

- Po co? Każdy ma swoje przesądy. A poza tym przecież jej pomogliśmy – Hemingway znów tym samym, cierpliwym głosem tłumaczył jak nauczyciel uczniakowi.

- To co teraz zrobimy?

- Jak to?

- Bez niej.

- To co zawsze – tym razem to starszy z przyjaciół zdziwiony spojrzał na towarzysza.

- No co?

- Zbudujemy nową religię. To potrafimy najlepiej.

- Tylko to – Roisin pewnym już wzrokiem spojrzał najpierw na przyjaciela, potem na majaczącą w oddali wioskę. – Marzenia, iluzja, kłamstwa i sny.

- Ciesz się. Niektórzy nawet śnić nie potrafią – Hemingway zakończył, by zdecydowanym ruchem obrócić się i otworzyć drzwi ciężarówki, a Roisin chwilę przypatrując się zamiatanej przez pustynny wiatr ciemności odczekał chwilę, by w końcu ruszyć do drugich drzwiczek, trzymaną w ręku lampą naftową, rozlewając naokoło światło.

***

Charlotte siedziała przed rzędem czerwono-białych klawiszy. Zatrzymali mnie w mym świecie, pomyślała zadowolona. Jej usta, paznokcie i oczy wydawały się być ulepione z tej samej materii, co niebieski świat wokół, a może nie, może to ślady krwi, wylewającego się zewsząd błękitu, znaczyły mleczne jej ciało.

Oddalony horyzont zdawał się falować w rytm muzyki wydobywającej się spod jej rąk. I miała wrażenie, że z każdym smukłym naciśnięciem klawiszy rozsyła w przestrzeń cieniutkie, niemalże niedostrzegalne niteczki. Jak pająk swą przędzę, ona śle w powietrze swą własną, zbudowaną z pojedynczych tonów, nut i akordów połączonych w niezwykłe sznureczki, które przyczepiają się do zasłony oddalonego o setki kilometrów karbowanego, sinofioletowego płótna – nie horyzontu – i z każdym ruchem smukłych palców delikatnie je ciągnie, wprawiając w niezwykły taniec.

A wokół, w rytm jej muzyki wirował wszechobecny zapach maku i jagód tak, że atramentowe włosy Charlotte’y zdawały się unosić od gęstego aromatu, porwane w ekstatyczny trans przez szumiący wiatr wokół. Czuła, że unosi się wraz z porywistym prądem, który sama gra na fortepianie i co chwilę kolejne cieniutkie niteczki uwalniają się spod jej klawiszy, by wypełniać wszystko w niebieskim tamtym świecie, falując, wirując, oblepiając i zapraszając do magicznego tańca.

I miała wrażenie, że palce same wciskają kolejne czerwono-białe klawisze, a ona jednocześnie stąpa po nich, tańcząc drapieżne tango, maszerując niemalże oficerskim krokiem po dźwięcznych zębach instrumentu, by po chwili zawrócić rytmem nieporządnej lambady i tańczy, tańczy…w rytm muzyki, którą ona jednocześnie gra na tym samym fortepianie…

…i znów. Znów to nieprzyjemne wrażenie, że się topi, że stary świat, do którego tak bardzo nie chce wracać, wdziera się do jej płuc, wypełnia po brzegi i gdy ma już wrażenie, że zaraz rozsadzi jej pierś, nagle wędruje ku górze, do głowy, gdzie w końcu ze zdwojoną siłą zaczyna naciskać od środka na ściany delikatnej czaszki okrytej atramentem. Tak, najgorsze były przebudzenia, a to miało być jej ostatnim. Najtrudniejszym ze wszystkich.


- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 19:21:38, Ocena: 5.0
bardzo mi się podoba to opowiadanie. pozdrawiam.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów