Dziennik młodego samobójcy, cz. 1
opowiadania >12 kwietnia 2012 r. // czwartek PRZEMOC. KONIEC.


Przemoc – wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku przyzwolenia tej osoby na taki wpływ, przy czym wyróżnia się dwa zjawiska: przemoc fizyczną i przemoc psychiczną. Przemoc fizyczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku jej przyzwolenia przy użyciu siły fizycznej. Przemoc fizyczną stosuje się np. przy zgwałceniu, eksmisji z mieszkania, tymczasowym aresztowaniu, zastosowaniu kary pozbawienia wolności.


Przemoc fizyczna idzie często w parze z przemocą psychiczną. Przykład przemocy fizycznej wobec zbiegłego niewolnika, która miała na celu zastraszyć innych przed jakąkolwiek próbą oporu. Przemoc psychiczna to wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby pomimo braku jej przyzwolenia przy użyciu środków komunikacji interpersonalnej. Typowymi środkami przemocy psychicznej są groźba, inwektywa i molestowanie psychiczne.


Tak mówi nasza słynna Wikipedia. Wszechwiedząca i nieomylna. Dlaczego właściwie wstukałem to w wyszukiwarkę a następnie wpisałem tutaj? Dlaczego interesuje mnie akurat ten temat – temat przemocy? Dlaczego czytając ten tekst mam wrażenie, że jest on wyprany z jakichkolwiek uczuć (być może tak, jak obecny ja...), zbyt oficjalny i pisany przez osobę, która nigdy nie zaznała bólu bycia poniżanym?


Wszystko zaczęło się dokładnie miesiąc temu – 12 marca, podczas przyjęcia urodzinowego Toli. Myślę, że zanim na dobre z tym skończę, ukażę wam historię tak dokładnie, jak tylko się da. Cofnijmy się zatem do pierwszej strony dziennika, chyba że właśnie tam rozpocząłeś opowieść. Jak każdy normalny człowiek, zapewne nie zacząłeś od tyłu. Ja już nie myślę normalnie. Czy to dziwne? Wątpię. Nie jestem już normalny. A może nigdy nie byłem.


13 marca 2012 r. // wtorek DLACZEGO. POCZĄTEK.


Pamiętniki są dla kobiet. Dlaczego więc zdecydowałem się go założyć i na dodatek umieszczać wpisy zawierające przeżycia, emocje, wszelkie słabostki i triumfy z mojego życia? Myślę, że celujące oceny z języka polskiego przez trzy lata pod rząd miały niewielki wpływ na tę decyzję. Bardziej tknęło mnie to, że nie mam się komu zwierzyć, a potrzeba jest ogromna. Nie mam teraz nikogo, do kogo mógłbym powiedzieć „nie mam siły, pomóż mi stary". Wtedy ta osoba, powiedzmy osoba X, klepnęłaby mnie po plecach i beztroskim tonem powiedziałaby „mów wszystko, co jest? Na mnie zawsze możesz liczyć, tylko się nie rozklejaj ziom." A ja powiedziałbym o wszystkim, co naprawdę mnie trapi i został upewniony, że wszyscy, którzy mnie skrzywdzili, będą mieli do czynienia z przyjacielem X.


Dopiero wczoraj zauważyłem, że naprawdę mi tego brakuje. Okropnie brakuje. Tej osoby X, której mógłbym powiedzieć przynajmniej cząstkę kłębiących się we mnie trosk i zmartwień. Czemu akurat wczoraj?


***


Zawsze dla wszystkich byłem zwykłym „kujonem", „lamusem" czy „okularnikiem". Osobiście nie rozumiem, skąd wzięło się ostatnie określenie – nigdy bowiem nie nosiłem okularów. Nie dochodziło do rękoczynów, publicznego poniżania czy poważnego izolowania. Po prostu nikt nie pamiętał mojego imienia, a znany byłem właśnie jako Kujonek. Rzadko kto ze mną rozmawiał, ale kiedy zagadnąłem, zazwyczaj usłyszałem odpowiedź. Kiedy szło o spisywanie nieodrobionej pracy domowej czy pomoc przy robieniu słynnych w klasie IIA ściąg, wszyscy zwracali się do mnie. Byłem najsłabszy w naszej grupie chłopaków – tak zwany mięczak. Nigdy nie chodziłem na siłownię, zazwyczaj po prostu grałem w piłkarzyki z kilkoma leniami, którzy również nie mieli ochoty wyciskać z siebie siódmych potów. Podczas gry w piłkę nożną czy unihokeja zazwyczaj wręcz uciekałem przed piłką. Unoszenie skrzyżowanych rąk na wysokości twarzy i raptowne zamykanie oczu weszło mi w nawyk i przychodziło zupełnie naturalnie, jakby był to odruch wrodzony. Raz czy dwa najlepszy z graczy w drużynie krzyknął na mnie lub delikatnie upomniał, bym się obudził. Generalnie jednak każdy wiedział, że ode mnie więcej się nie wymaga i tyle. Początkowo moje zachowanie spotkało się z salwami śmiechu, ale po kilku miesiącach wszyscy się przyzwyczaili, więc wszystko biegło codziennym torem.


Nie byłem duszą towarzystwa – co każdy zdążyłby już pewnie zauważyć, po tylu wersach opisujących mą ciapowatość. Ale nigdy nie narzekałem. Byliśmy zgraną klasą i każdy miał w niej swoje miejsce – nawet taki odludek i dziwoląg jak ja. Zawsze było do kogoś zagadać, kiedy nachodziła mnie ochota.


Zmieniło się to w urodziny Toli, jak już wspomniałem. Zaprosiła mnie na przyjęcie chyba tylko dlatego, że zrobiło jej się mnie szkoda. Wysłała bowiem zaproszenie do wszystkich z klasy, oprócz mnie i kilku dziewczyn, z którymi od przedszkola darła koty. Kiedy się o tym dowiedziałem, naprawdę byłem rozczarowany. Ja ją zaprosiłem (i przyszła, również chyba tylko dlatego, że było jej mnie szkoda). Zobaczyła mnie przybitego po lekcji niemieckiego, podeszła do mnie i widząc moją skwaszoną minę niepewnie tknęła w ramie.


- Ej, co jest? Chodzi o imprezę? Słuchaj, weź się nie przejmuj tym co gadali chłopacy. Wiesz jacy są, chcieli się pochwalić. Dla ciebie miałam specjalne zaproszenie, ustne. Za te wszystkie podpowiedzi z matmy i chemii na sprawdzianach.


Nie uwierzyłem jej, owszem. Nie byłem naiwny. „Może i jestem idiotą, ale nie jestem głupi." Słynne słowa Forresta Gumpa. Mimo to po długich przemyśleniach uzmysłowiłem sobie, że chciałbym być na jej urodzinach. Włożyłem dumę do kieszeni i przyjąłem zaproszenie. Nie chciałem się nudzić kolejny dzień w domu. Zapowiedziała datę 12 marca, czyli poniedziałek. Wszyscy woleliby w weekend, ale sama zainteresowana była wtedy poza domem.


***


Przyznam, że przygotowywałem się połowę dnia. Wstałem z samego rana. Chyba nie mogłem spać przez to podekscytowanie. Szybki, orzeźwiający prysznic, poranne zabiegi typu mycia zębów czy wcieranie kremu w wysuszone dłonie. Nie sądziłem że tak szybko przygotuję odpowiedni strój i ułożę włosy. W finale byłem gotowy aż trzy godziny przed rozpoczęciem. Dwie godziny przed zacząłem się stresować. Godzinę przed musiałem zmienić koszulkę, gdyż była zbyt spocona ze zdenerwowania. Dopiero w pół do znalazłem i uprasowałem odpowiednią – czerwoną polo z delikatnym kołnierzykiem. Nie wyglądałem najlepiej, ale nadawałem się do pokazania ludziom. Za dziesięć wyszedłem z domu i wsiadłem na rower. Pięć minut przed ustaloną godziną byłem przed bramą (znowu cały mokry i roztrzęsiony) a dokładnie o umówionej porze puknąłem trzy razy w drzwi wejściowe. Czy naprawdę byłem aż tak zdesperowany?


Tak, chyba naprawdę.


***


Najpierw było w

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
halinajolanta7 Linia koment
Dodany:2013-03-15 13:10:30, Ocena: 6.0
Ciekawe, oczywiście 6.

Ocenił/a na: 6
EdwardSkwarcan Linia koment
Dodany:2013-03-13 21:59:27, Ocena: 6.0
Podziwiam wytrwałość i styl:) Pozdrawiam:)

Ocenił/a na: 6
Ella Linia koment
Dodany:2013-02-26 17:35:12, Ocena: 6.0
Ciekawie piszesz. Ach, i temat... Ulubiony :)

Ocenił/a na: 6
renua Linia koment
Dodany:2013-03-11 18:13:44, Ocena: 6.0
Dystans, poczucie humoru, temat, przejrzystość konstrukcji- wszystko jest na poziomie- żadne ble,ble. Czy cdn. ?

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów