Komary
opowiadania >Liczenie plam na suficie, powstałych w wyniku nierównej walki między mną, a komarami, dla których mój pokój jest jak istny raj (dlaczego?!), jest niezwykle interesującym zajęciem. Ale czego by się nie robiło, byleby nie sprzątać swojego pokoju?


Leżąc na łóżku, przekręciłam głowę i objęłam wzrokiem cały ten bałagan, powstały tylko i wyłącznie z mojej winy. Wciąż nadmuchany materac, walający się tu już od jakiś dwóch tygodni; skrzynia z zabawkami zdjęta z szafy ku uciesze młodszego kuzynostwa; ubrania (zarówno te czyste, jak i brudne, i brudne, ale jeszcze można je nosić) ułożone wedle tak zwanego „artystycznego nieładu” na krześle pod ścianą; papierki od cukierków na szafce nocnej i wszędzie wokół niej; mnóstwo tekstów piosenek porozwalanych na parapecie w akompaniamencie kilku długopisów, nie zawsze zdolnych do spełniania swej roli; okno noszące ślady malutkich palców i czół dzieciaków wołających mnie, żebym przyszła i zobaczyła, co zrobili; stara, rozstrojona gitara w kącie pomiędzy łóżkiem, a jednym z biurek, na którym leżały, uporządkowane w mniejszym lub większym stopniu, różne podręczniki i pomoce naukowe do szkoły, ale też wiele książek, kilka świeżych koszulek, parę gazet i różnych papierzysk, walających się też pod biurkiem w okolicach dawno przepełnionego kosza na śmieci; kilka ogryzków od jabłek czy gruszek, skórki od pomarańczy czy pestki nektarynek spoczywające na kupce na blacie biurka komputerowego - miejsca mego kultu; koty kurzu czające się pod meblościanką i kumulujące się na moim sprzęcie muzycznym, wokół którego leżało mnóstwo płyt bez okładek i okładek bez płyt; brudne lustro wiszące za drzwiami i wołające o pomstę do nieba. Miejsce płaczu i zgrzytu zębami, uosobienie chaosu i mojej osobowości.


Znów spojrzałam na sufit, który wydawał się piękny przy tym całym bałaganie. Pozwoliłam swoim myślom błądzić gdzieś daleko, niezbyt przykładając się do rachunków matematycznych. Niecałe pięć minut później moje powieki same opadły i, nie wiem po raz który już, zapadłam w sen na jawie, uśpiona pięknem królowej nauk.

Dzień. Ciemny zaułek. Ukrywałam się, drżąc ze strachu na widok cieni padających na nasłonecznione wyższe piętra budynków wznoszących się na trzy piętra w górę. Miałam sekundę odpoczynku w tym trzygodzinnym już pościgu. Czułam na karku gorący oddech pogoni złożonej chyba z wszystkich mieszkańców Koritisu. Żadnej przyjaznej twarzy, same wrogie oblicza.


Odgarnąwszy kosmyki włosów zalegających na mym czole, rozejrzałam się dookoła siebie, szukając jakiegoś wyjścia. Nie tylko drogi ucieczki z konkretnego miejsca, lecz też z tego przeklętego miasta, gdzie każdy zna mą twarz i cenę za mą głowę, i z mojego przeklętego życia, które całkiem go już nie przypomina. Gdzie te wieczory w karczmach, parkach i na dachach najwyższych domów, prześciganie się z siostrą w drodze do bramy?


Wzniosłam głowę w górę i, nie mam pojęcia po raz który już, zawyłam bezgłośnie w jasne niebo z tęsknoty za ma najdroższą przyjaciółką i najukochańszą siostrą. Dlaczego znów rozdrapywałam te ledwo zabliźnione rany? Dlaczego mój, nabyty przez ostatnie miesiące, masochizm musiał właśnie teraz mi o sobie przypomnieć?


Jesteśmy złem. Wytworem szatana stworzonym dla zguby poczciwych ludzkich istot. Prześladowane przez nich tylko dlatego, że urodziłyśmy się inne, różne od ich niemowląt, dorastamy inaczej, niż ich dzieci, żyjemy nie tak, jak oni sami. Polują na nasz gatunek odkąd sięga pamięć naszych najstarszych przodków, nigdy się nie zatrzymują, nie powstrzymują ciosów zadawanych mieczami i strzałów z kuszy, które, przeszywając nasze serca, ściągają nas w otchłań przepaści, do piekła, z którego nie ma wyjścia i w którym karzą nas za nasze korzenie.


Nieliczni są szczęśliwcy pokroju mojej siostry, Yashy, którym udaje się po prostu zginąć. Tylko niewielu miało szczęście opanować te sztuczkę. Ja, z pewnością, nie.


Cichy szelest cztery jardy ode mnie budzi mój umysł i ciało z tego stanu niejakiego odpoczynku od biegu. Moje mięśnie napięły się do granic możliwości i zastygłam w bezruchu, wpatrując się w kąt, z którego dobiegł mych uszu ten alarmujący dźwięk.


Ujrzałam psa o sierści koloru płynnego srebra i oczach jasnych jak południowe słońce. Wpatrywał się we mnie, a jego wzrok był jak alkohol, wdzierający się do moich żył, odbierający mi władzę nad ciałem i umysłem. Rzuciłam się do ucieczki, nim jeszcze rozległy się pierwsze tony jego wycia, mówiącego wszystkim, że mnie odnalazł. I wtedy znów pochłonęła nas nasza „gra”.Noc. Las, dwieście staj od Koritisu. Kolejne trzysta brakuje mi do granicy Leathu z Sorydią. Zamknęłam oczy i zwinęłam się w kłębek w cieniu niedużej skały. Bieg przez trzy dni, bez żadnej chwili przerwy, jest wyczerpujący. Nim zatrzymałam się tu, na tej rozświetlonej promieniami Księżyca, symetrycznej polanie z małym strumykiem i skałą, której cień zlewał się z moja czarną sierścią, byłam na skraju wyczerpania. Zgubiwszy pogoń mogłam w końcu zregenerować siły. Zwitek moich ubrań i krótki sztylet ze stali, które noszę w swym pysku podczas biegu, są moją poduszką (ja też jestem człowiekiem, a nie tylko bezduszną bestią, żywiącą się bezbronnymi ludźmi), pozwalają mi odrobinę bardziej się zrelaksować.


Wiatr powiewał lekko, zostawiał chłodne ślady tam, gdzie jego mocniejszy podmuch bawił się w moim długim futrze. Potem musiał walczyć o dominację z gorącem mej skóry. Zawsze przegrywał, ale nigdy nie odpuszczał. Uparcie drążył ścieżki pośród mojej sierści, jak i wysokiej trawy i ziół porastających łąkę. Wygrywał przy tym melodie tak wspaniałe i tak delikatne zarazem, całkiem jak gra na skrzypcach czy flecie.


Otworzyłam oczy, gdy usłyszałam czyjś słodki głos nucący w takt muzyki. Wtedy orkiestra przestała grać. A wiatr nie kończy dmuchać.


Nie przesuwając się nawet o cal, prześledziłam wzrokiem cały widoczny mi obszar. Na widok postaci stojącej na skraju polany, odrobinę dalej w lewo, niźli wzrok mógłby człowieka dostrzec, moje serce gwałtownie przyspieszyło, a mięśnie naprężyły się boleśnie. Istota przekręciła lekko głowę w prawo, nie przestając mi się przyglądać z widoczna ciekawością. Warknęłam w duchu. Umie maskować żądze mordu, przeklęty spiczastouchy.


Gdy elf w końcu postąpił krok do przodu, zerwałam się do ucieczki, w pośpiechu nie zapominając o mym tobołku. Jestem mistrzynią takich nagłych zrywów. Boginią niespodziewanych zniknięć. I wszystko to przez dziewiętnaście lat życia. A gdzie moja nagroda?


-Zatrzymaj się, słodkie dziewczę!- zawołał elf, pojawiając się przede mną. Zrozumiałam, że tym razem nie zwyciężę, gdy dostrzegłam błękitną poświatę wokół niego, stopniowo zanikającą.- Pozwól mi ujrzeć swoją twarz, tak jak ty obserwujesz moją swoimi wilczymi oczami. Pozwól mi spojrzeć na siebie

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
ajrin Linia koment
Dodany:2010-10-21 18:29:42, Ocena: Brak oceny
no z tego to byś zrobiła co najmiej kilka opowiadań zdecydowanie za długie
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 16:01:22, Ocena: Brak oceny
ciekawe
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów