Pro publico bono
opowiadania >
Oczywiście: potrafię bardzo długo milczeć, jednak - napięcie zawsze wybucha, dokładnie: serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych na nowatorskie aforyzmy życiowe - warto!


I z całą pewnością umrę z nadmiaru presji, aluzji i nacisków, może w ogromnym osamotnieniu, zapomnieniu i odrzuceniu, jednak - całkowicie z czystym sumieniem na wieki wieków święty amen!

Człowieku: zawsze uważaj na tępe, zamknięte i puste umysły z kościelnej tradycji feudalnej - oni naprawdę zrobią dokładnie wszystko krok po kroku, aby twoje wolne ciało, twórczy umysł i wrażliwa dusza zostały raz na zawsze zamknięte w boskiej świątyni - potężnym grobowcu śmierci, jakby inaczej: wśród zamkniętych umysłów - żywych trupów.

Tak więc ogromna siła względności posiada charakter magnesu: czystość przyciąga brud, bogactwo biedę, cisza hałas, miłość nienawiść, mądrość głupotę, dodam jeszcze na pouczający koniec: człowiek bez jakichkolwiek kłopotów życiowych był, jest i będzie atakowany przez ludzi z problemami emocjonalnymi, finansowymi i duchowymi, pytanie natomiast brzmi: kto tak naprawdę wygra, oczywiście - jak najbardziej w sensie moralnym?

A dla niektórych ludzi życie posiada po prostu za wysokie progi: zaczynają więc działalność destrukcyjną - próbują normalnych ludzi zmusić do własnego poziomu cielesnego, umysłowego i duchowego, potem zadają pytanie: kto tak naprawdę jest dużo lepszy, pardon - ważniejszy?

Zapewniam: naprawdę jestem reprezentantem starożytnej kultury europejskiej: greckiej mądrości, rzymskiego piękna i chrześcijańskiej miłości.

I wciąż powstają na moich oczach getta nowobogackich, niepełnosprawnych i nieudaczników: zamknięte marginesy bez jakiejkolwiek tożsamości kulturalnej, smaku estetycznego i poczucia wspólnotowości.

Człowieku: zawsze uważaj na fałszywych, nieodpowiedzialnych i zakłamanych ludzi: oni naprawdę wszystko zrobią w sposób perfidny, abyś nieświadomie przyjął ich życiowe błędy, słowem - winy! Po prostu bardzo paskudna rzecz tkwi w głębokim sumieniu: kat zawsze będzie szukał współwiny w bezbronnej ofierze - inaczej oszaleje z nadmiaru popełnionych grzechów!

A bardzo mali ludzie uwielbiają wskazywać miejsce w szeregu zdolnym, inteligentnym i ambitnym, oczywiście - pociągając w sposób zakulisowy za sznurki, sznurki i sznurki, słowem: tchórze po prostu inaczej nie potrafią z wiadomych względów.

I naprawdę nie mogę w żadnym wypadku pojąć następującej rzeczy: dlaczego pewni ludzie wciąż próbują sklasyfikować moją skromną osobę do danej grupy społecznej, przecież - zostałem całkowicie odrzucony przez środowisko osób niepełnosprawnych, urzędników biurokratycznych i misjonarzy katolickich...

Człowieku: znajdź bardzo dobrą pracą, wybuduj piękny dom i załóż kochającą rodzinę, potem - rozwiązuj cudze problemy finansowe, emocjonalne i duchowe, wspieraj dobrowolnie społeczeństwo: katolickich żebraków, leniwych pasożytów i państwowych złodziei, następnie odpocznij w szpitalu po głębokim zawale serca, dopiero na samym końcu podziękuj kościelnemu bogu za okruszek chleba, kawałek słoniny i tanie wino, również - dach nad głową pod betonowym mostem, przecież jesteś prawdziwym bohaterem, jakby inaczej - opiekuńczym, wrażliwym i dobrodusznym mężczyzną...

A sprawa po prostu jest jak najbardziej prosta: najpierw normalna dziewczyna, potem - zdrowie, dopiero na samym końcu ewentualna praca, będę powtarzał, powtarzał i powtarzał: trzeci raz do tej samej rzeki nigdy w życiu nie wejdę, przepraszam - nie mam zamiaru wrócić do punktu wyjścia, przepraszam najmocniej: śmiertelna rutyna, błędne koło i bezmyślna powtarzalność nie leży w mojej naturze.

Zapewniam: naprawdę szanuję najmniejszych braci na tym padole ziemskim - motyle, pszczoły i mrówki, natomiast ogromnie gardzę największymi we własnym mniemaniu - karaluchami, wszami i pluskwami.

I nawet święty człowiek na ołtarzu może być gnidą, zaprzańcem i tchórzem: wystarczy po prostu odważnie zapukać do trzydziestego trzeciego stopnia piekła...

A niby z jakiej racji miałbym po raz kolejny przyjąć narzucone warunki współżycia obywatelskiego? Przypominam: zostałem całkowicie odrzucony przez środowisko osób niepełnosprawnych, towarzystwo urzędników biurokratycznych i kółeczko misjonarzy katolickich!

I nigdy nie należy ustępować w jakichkolwiek grach konkurencyjnych osobom słabym, głupim i chorym - oni naprawdę bezwzględnie wykorzystają każdą okazję, aby upokorzyć, zdołować, przygnębić, ośmieszyć i zniszczyć człowieka silnego, mądrego i zdrowego, również bardzo proszę uważać na smutek, błagania i łzy przegranych, wiadomo: ludzie bez żadnego poczucia honoru będą apelować o litość, miłosierdzie i dobroć, potem - dokładnie wszystko wróci do punktu wyjścia, słowem: zawsze należy unikać pułapki błędnego koła, jakby inaczej - nastawionej przez dobrze znaną instytucję kościelną.

A niby z jakiej racji miałbym zrezygnować z czytania bardzo trudnych książek, tworzenia nowatorskiej prozy poetyckiej, pisania oryginalnych aforyzmów życiowych, prowadzenia intelektualnej dyskusji i głębokich rozważań filozoficznych na temat bytu cielesnego, umysłowego i duchowego człowieka na rzecz osób niepełnosprawnych pod względem psychicznym i fizycznym: miałbym po prostu zrezygnować z osobistych pragnień, rozwoju i ambicji, potem - przyjąć zrównoważone warunki społeczne, czyli: wolę dużej większości, dokładnie - zejść z wysokiej góry do niskich dołów, słowem: zapomnieć z dnia na dzień o erudycji, empatii i elokwencji?

I po raz kolejny muszę zadać następujące pytanie: dlaczego wciąż jestem poddawany ogromnej presji w celu dobrowolnego przyjęcia poglądów ideologicznych danego stada ludzkiego, przepraszam - otwartego, tolerancyjnego i swobodnego plemienia, przepraszam najmocniej: grupy społecznej, słowem - dlaczego miałbym przyjąć konkretną tożsamość kulturalną, poprosić o łaskawe przyjęcie przez jakieś środowisko i pokornie służyć obcym interesom?


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów