Przeznaczenie
opowiadania >Tego dnia pogoda nie zachęcała do spaceru. Styczniowe, wczesne popołudnie, było wietrzne i zimne. Nad głową snuły się szare, przygniatające swym ponurym ciężarem chmury. Spadające na ławkę krople wody z topniejącego śniegu, wystukiwały słowa: „popatrzcie to ja, to nie śnieg!”. Ale nie miał kto patrzeć. Ścieżki parku opustoszały. Tylko gdzieniegdzie szybkim krokiem przechodziły pojedyncze osoby z głowa wtuloną w wysoko postawiony kołnierz.
Przy ławce, obok której akurat przechodziłem, siedział mały piesek. Zziębnięty, z szeroko otwartymi, błyszczącymi oczami, patrzył za mną jakby pytał - „mogę pójść z tobą?”. Kiwnąłem,….. ożywił się nagle i przebierając w miejscu małymi nóżkami, radośnie zaczął machać ogonkiem….ale nie przybiegł. W ostatniej chwili zrezygnował, pewnie czekał na kogoś… bardzo długo czekał, ale widać nie stracił jeszcze nadziei. Pewnie bardzo kocha swego Pana lub Panią. Siedzące na drzewach zdziwione wrony, przekrzywiając swoje czarne główki, wodziły za mną wzrokiem.
Nie wiem, dlaczego tak pomyślałem, mnie samego to rozbawiło, ale wydawało mi się, że widząc mnie krakały - „patrzcie, patrzcie, co za palant w taką pogodę spaceruje po parku!”.
Uśmiechnąłem się sam do siebie i rozejrzałem wokół,…… w tej właśnie chwili, byłem jedynym palantem w okolicy. Wolnym krokiem szedłem dalej, nie zważając na coraz gęściej spadające krople topniejącego śniegu. Czułem, jakby zmywał ze mnie wszelkie problemy, złość, żale….. potrzebowałem tego!
Spacerując, podchodziłem do krzewów i strącałem z ich gałęzi śnieg. O wiele lżejsze, podskakiwały z radością do góry, obrzucając mnie resztkami białego puchu!
Mnie także było lżej, radośniej… nie wiem dlaczego, ale tak było!
Nagle, pośród opadłych liści, pod jednym z krzewów, coś błysnęło. W pierwszej chwili nie zwróciłem na to większej uwagi. Poszedłem dalej, myśląc, że pewnie to krople wody odbiły światło latarni, obok której właśnie przechodziłem. Już nie raz podnosiłem z ziemi kapsel po piwie, myśląc, że to moneta. Ale nie dało mi to spokoju, zawróciłem.
Podchodząc do tego miejsca, pomyślałem; "ale głupiec ze mnie, tym razem pewnie to kapsel po Kubusiu”. Pochyliłem się, rozsunąłem liście…. ( w TV teraz byłaby przerwa na reklamy).
O Boże…….!! To nie możliwe !! To przecież ……!
Odwróciłem się, by przekonać się, że to mi się nie przewidziało…. popatrzyłem w górę.
Sierp księżyca z jasnym Saturnem obok, rozświetliły mi twarz. Próbowałem zebrać myśli…
Ochłonąłem nieco i rozejrzałem wkoło - ani żywej duszy….
Schyliłem się ponownie; - to przecież ten niedokończony sen, który mi się wczoraj przyśnił, oprawiony w złote ramki …….. jak to możliwe?
Wstałem, rozejrzałem się i trzymając go w ręku zawołałem „czy ktoś zgubił sen,
czy ktoś zgubił ….?”.
W odpowiedzi jedynie wrony zaskrzeczały „palant, palant…”.
Dzisiaj siedząc w domu w wygodnym fotelu, trzymając w ręku ten niedokończony, ale jakże piękny i ważny dla mnie sen, myślę sobie, że to, co się wydarzyło, to z całą pewnością było przeznaczenie.
Z nim nie można walczyć, z nim się nie wygrywa, w nie tylko się wierzy.
Po prostu - tak musi być….


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
kasandra83 Linia koment
Dodany:2010-09-02 00:24:19, Ocena: 4.4
Hmm...znaleźć swój wczorajszy, niedokończony sen... oprawiony w złote ramki... :) Też bym tak chciała ! Ale wiesz, czytając Twoje opowiadanie, Duszku, nabieram pewności,że to możliwe !!! Twoja wiara w przeznaczenie zawarta w tym opowiadaniu jest tak silna, tak namacalna, że aż zaraźliwa!Tekst napisany świetnie! Ty też potrafisz budować napięcie i atmosferę, Duszku! :) W tym utworze jest to zrobione po mistrzowsku! Dlaczego wczesniej nie opublikowałeś tego tekstu...??? Już tym wiernym pieskiem ująłeś mnie bardzo... ale puenta! Majstersztych! Ciekawie, b. plastycznie opisujesz przyrodę, wprowadzasz żywe, zabawne, onomatopeicznie brzmiace dialogi ( wspaniale kraczące wrony... ,, patrzcie, patrzcie, co za palant w taką pogodę spaceruje po parku") Dźwięki mozna by jeszcze wzmocnić stosując np. taki zapis, który eksponuje naturalne odgłosy kruków:,, paatttrzciee, paatttrzciee(...) spacerrrujee po parrrku..." To się świernie czyta na glos, po aktorsku! Przeczytałam to dziecku na dobranoc... :) Bardzo mu się spodobało! Masz też 6 od Wiktora!!! :) ( ,, niemozliwe"- razem, i stosuj akapity- ale to możesz poprawić w edycji) Dla mnie bomba! :) Ale obiecane wprowadzenie w kontekst historii opwiadania i tak Cię nie minie! Bardzo udany debiut prozatorski na tym portalu! Pozdrawiam serdecznie! MUSISZ pisać - nie masz wyjścia, Duszku! :)
kasandra83 Linia koment
Dodany:2010-09-16 19:21:32, Ocena: 4.4
Wracam ponownie do Twego opowiadania, Duszku... bo warto pokazać go innym! Ciekawie operujesz symbolami... sięgasz w głąb podświadomości... Ja też zgubiłam swój sen... :) Chyba powinnam go poszukać...,, Czy ktoś zgubił sen! Czy ktoś zgubił sen!"...
elf Linia koment
Dodany:2010-09-22 23:09:10, Ocena: 4.4
Poprostu tak musi być ... też tak to sobie tłumaczę i chcę w to wierzyć ale chyba nie potrafię. Może to my jesteśmy za słabi aby iść dalej i zralizować te niedokończone sny ... może to nasza wina ... Wiem jedno z miością się nie da walczyć bo to jak walka z watrakami ... a poemat śliczny
Goldenek Linia koment
Dodany:2010-10-02 13:26:17, Ocena: 4.4
Przyjemnie się czyta Twoje opowiadanie, Duszku! :)
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 16:05:13, Ocena: 4.4
podoba mi się
BuntGeheimnis Linia koment
Dodany:2012-04-07 11:31:28, Ocena: 4.4
(...)"palant, palant..." - bardzo dosadnie. Powiem szczerze... świetne opisy: "Sierp księżyca z jasnym Saturnem obok, rozświetliły mi twarz."

Ocenił/a na: 5
Barbarka Linia koment
Dodany:2011-01-08 23:52:00, Ocena: 4.4
Obrazowo , ciekawie , bardzo fajnie . Pozdrawiam.

Ocenił/a na: 5
west Linia koment
Dodany:2011-02-23 09:01:13, Ocena: 4.4
Bardzo ładny tekst :)

Ocenił/a na: 6
barbara211 Linia koment
Dodany:2011-02-23 19:30:19, Ocena: 4.4
Panie Duszku fajny pomysł ładnie ujęty w zdania. Dziękuję za możliwość zatopienia się w lekturze. Pozdrawiam - Barbara

Ocenił/a na: 6
biedroneczka2 Linia koment
Dodany:2011-02-25 19:31:06, Ocena: 4.4
Świetne opowiadanie.Tak sobie pomyślałam ile mi się zgubiło zapomnianych snów.Pozdrawiam serdecznie

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów