Rozdział I
opowiadania >z dala rozpoznali jej samochód. Już wiedzieli, ale chcieli się jeszcze upewnić. Szybko wypadli z pojazdu i pędem ruszyli w stronę policjanta, który ze smutkiem wpatrywał się w nich, jakby wiedział, że to rodzina.


- Dzień dobry. Gdzie została przewieziona kobieta? - spytał Marek, który zachował jeszcze zimną krew.


- Kim Państwo są? - dopytywał się funkcjonariusz.


- Rodziną. Ja jestem jej mężem, a to jej syn - wskazał na Łukasza. Jeszcze chwila, a wybuchnie.


- Czy ma Pan jakiś dokument tożsamości?


- Do jasnej cholery! - nie wytrzymał. - Czy nie może nam Pan podać adresu?! Jakbyśmy jej nie znali to nie pytalibyśmy o to. Wczoraj w wiadomościach dowiedzieliśmy się o tym. Rozpoznaliśmy także ten samochód. Wszystko się zgadza. Prosimy o adres - powiedział błagalnie.Samochód ruszył szybko z piskiem opon. Mieli mieszane uczucia. Z jednej strony cieszyli się, że znają adres szpitala i, będą mogli ją zobaczyć, a z drugiej smucili, że może odejść z tego świata. Marek nie zważał na ograniczenia prędkości. Jechał jak najszybciej się dało. Dziwił się, że jego Fiat Punto jest w stanie tak szybko gnać. Obok niego siedział syn. Cały czas patrzył się przed siebie i, nie mówił. Marek odwrócił się, aby napić się wody. Chwila nieuwagi i trach! Zderzył się z Mercedesem. Odrzuciło go na bok. Mocno uderzył głową w fotel. Poczuł na czole jakąś ciepłą krew. Ostatkiem sił zobaczył syna, który bezwładnie siedział ze spuszczoną głową. Zamknął oczy i, czekał na pomoc.Gdy otworzył oczy zauważył, że otaczają go zielone ściany. Jasne światło poraziło go w oczy. Zobaczył, że dookoła niego nikogo nie ma. Leżał na łóżku, podpięty do różnych, dziwnych urządzeń, które wytwarzały denerwujące piski. Z kroplówki powoli spływały krople jakiejś białe substancji. Skrzypnięcie drzwi wywołało w nim ogromny ból głowy. Weszła jakaś kobieta, ubrana w biały fartuch z doczepionym identyfikatorem, na którym czarnym tuszem widniał napis: dr med Janina Nowak.


- Widzę, że się obudziłeś - stwierdziła, patrząc na niego. Powiedziała raczej to do siebie, gdyż on nie za dużo z tego zrozumiał. Jeszcze nie przyzwyczaił się do tego świata.


- Wie Pani, gdz... gdzie sssss... są moi rodz... rodz... ice? - wydusił z siebie.


- W sali obok. Przez najbliższe kilka dni i tak ich nie zobaczysz. Twój tata jest w poważnym stanie, w tej chwili go operują, a twoja mama... szkoda gadać - powiedziawszy to, sprawdziła, czy wszystko działa jak należy i, wyszła.


Zamknął oczy, aby uwolnić się z tego koszmaru.Gdy się obudził, przeżył szok termiczny. Myślał, że to, co go spotkało to sen, lecz niestety była to rzeczywistość. Zobaczył, że obok niego leży jakiś chłopak, który pisze coś na laptopie. Naprzeciwko niego był zegar, który wskazywał godzinę dwunastą.


- Przepraszam, jaki mamy dzień? - skierował pytanie w stronę rówieśnika. Już lepiej mówiło się jemu, ale nadal było to męczące. Z trudem łapał oddech.


- Dwudziesty piąty września - odpowiedział, nie odrywając wzroku od komputera. Sprawnie naciskał przyciski na klawiaturze.


- Dziękuję.


Do sali wszedł lekarz. Łukasz dziwił się, bo pamiętał, że ostatnio drzwi skrzypiały. Doktor nazywał się Adam Bojak. Podszedł do chłopca, leżącego na łóżku obok i spytał się go.


- Jak się czujesz?


- Znośnie - odpowiedział, nadal wpatrując się w laptop i, pisząc coś na nim.


- Zaraz przyjdzie tu pielęgniarka i zrobi ci zastrzyk.


Młodzieniec nawet nie drgnął.


- Łukasz Mabas?


- Tak.


- Twój stan jest dobry i niedługo zostaniesz wypisany. Operacja twojego taty udała się, ale wszystko może się jeszcze zmienić. Natomiast twoja matka. Jest mi bardzo przykro, ale nie żyje - powiedziawszy to od razu wyszedł, jakby bał się reakcji chłopca.


- Moje kondolencje - odezwał się chłopak obok.


Na początku nie wiedział co ma ze sobą zrobić. Przyjął to na klatę, niczym mężczyzna, ale z każdą sekundą zaczęło go to wyżerać od środka. Zabierało radość, szczęście, że żyje. Cały organizm w jednej chwili wypełnił smutek straty. Nie wiedział co z nim będzie. Mama to była jedyna osoba, z którą mógł normalnie rozmawiać o wszystkim. Z tatą nie czuł tej swobody. Nie pamiętał, kiedy odbył z nim normalną rozmowę nie na zasadzie: "Co w szkole?", "Nic ciekawego, a w pracy?", "Tak sobie.". Jego świat wywrócił się do góry nogami. Nagle skrzypnęły drzwi i w ich obliczu, ukazał się ojciec. Szybko usiadł na niebieskim krzesełku, który był wyżarty przez korniki.


- Chciałbym ci powiedzieć, że...


- Wiem. Mama nie żyje. Przed chwilą lekarz mi o tym powiedział - przerwał jemu najtrudniejsze zdanie, który wypowiedziałby w całym swoim życiu.


- Nie wiem co z nami będzie - powiedział szczerze, jakby do siebie, choć wszyscy obecni w tym pomieszczeniu to usłyszeli.


- Ty bierzesz się w garść i nie załamujesz się, a ja dalej się uczę - wyrzucił z siebie jednym tchem.


- To nie jest takie proste, jak ci się wydaje.


- Wiem, ale musimy dać radę, musimy zrobić to dla niej! - z każdym wypowiedzianym słowem podnosił głos. - Musimy przetrwać. Z początku może być trudno, ale potem jakoś pójdzie! - zaczął płakać. - Nie możemy się poddać! Nie możemy się załamać!


Marek był zdziwiony postawą syna. Teraz zrozumiał, że nie jest już małym dzieckiem, tylko nastolatkiem wkraczającym w dorosłość. On zawsze był słaby. W szkole często się z niego naśmiewali, bo zachowywał się jak baba, czyli był wrażliwy, nie mógł przejść obojętnie obok czyjejś krzywdy i, był zawsze pilnym uczniem, który nie zadawał się ze złym towarzystwem. Teraz jego syn wyglądał, jakby nie odziedziczył jego genów. Nie poznawał go, bo z pozoru był cichy i spokojny, a może wydawało się tak jemu, bo nie rozmawiał z nim zbyt często. Postanowił sobie, że zmieni to jak najszybciej, ale najpierw musi uporać się z jedną stratą. Nie chciał też, aby Łukasz zamknął się w sobie. Stracił już jedną osobę i nie chciał drugiej.Po tygodniu obaj wyszli ze

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów