Sklepik zaczarowanych bajek
opowiadania >
W niedalekiej krainie Adalandii zbliża się powoli czas Świąt Bożego Narodzenia, toteż jej mieszkańcy przygotowują się do nich z ogromnym zapałem. Na ten czas ich małe, drewniane domki zamieniają się na piernikowe chatki, w oknach których widnieją białe firanki z lukru, ozdobione cukierkami. W salonach pojawiają się pachnące żywicą choinki, otulone świątecznymi łańcuchami, strojone w kolorowe bombki i oświetlone lampkami, migoczącymi milionami barw w rytm kolęd. W kuchni zapracowane mamy wraz z pociechami, przygotowują świąteczne przysmaki.
Z pewnością pomyślicie o ciastkach, potrawach z ryb i smakowitym barszczu z uszkami. I wiecie co, macie rację. Nie są to jednak, zwykłe przekąski, każda z nich, symbolizuje dwanaście potraw które przypominają mieszkańcom Krainy o dwunastu misiowych apostołach, którzy niegdyś zamieszkiwali Adalandię. Pozostawili oni po sobie największy skarb Krainy, w postaci małych opowiadań, noszących wspólny tytuł - Ewangelii.A domyślacie się komu poświęcone jest Święto Bożego Narodzenia? Narodzinom pewnego chłopczyka, którego zwą - Dzieciątkiem Jezus, Chłopczyk ten, urodził się w nędznej stajence w Betlejem - w krainie, która graniczy z Adalandią. Chłopiec, na pozór niczym nie różnił się od innych. Miał jednak do wypełnienia specjalną misję- obudzić w sercach mieszkańców Ziemi, uśpione miłosierdzie boże. Więcej o Dzieciątku Jezus, opowiem Wam, przy następnym spotkaniu, gdyż muszę wrócić na chwilę do Adalandii, by opowiedzieć Wam, o pewnym uczynnym króliku.


Niedaleko ulicy Sosenkowej mieści się na parterze domu, maleńki sklepik z bajkami Królika Arsia. Jednak nie jest to miejsce zwyczajne. W sklepiku tym, znajdują się zaczarowane książeczki. Są w nich bajki o Czerwonym Kapturku, Królewnie Śnieżce, Kopciuszku, Kocie w Butach i Pawle i Gawle, którzy pomimo, iż razem mieszkali, nie mogli żyć w zgodzie.
A wiecie, jaką moc mają te opowieści? Jeśli, któreś z Was, choć raz weźmie jedną w ręce i zanurzy się w morzu liter, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, opuszczą go kłopoty, złe nastroje, a zyska promienny uśmiech i rozwinie swoją wyobraźnie. W sklepiku u Królika Arsia, można znaleźć także najstarszą i najcenniejszą księgę z opowieściami, jaka istniała w Adalandii. Nazywa się Biblią i ma największą moc uzdrawiania, spośród wszystkich bajek w sklepiku.


Śnieg prószył od rana, pokrywając piernikowe dachy chatek. Był to 23 grudnia, dzień przed Wigilią. Królik Arsio, czyścił właśnie półki z bajkami, gdy do jego sklepu, zawitał niecodzienny gość. Gość ten, nie przypominał mieszkańców Adalandii, był smutny, posępny, ubrany w szary płaszcz i chlipał skrycie, aby nie wzbudzić niczyjej uwagi, co oczywiście nie powiodło się. Czujny Królik, od razu zwrócił uwagę na nieznajomego. Nie zważając na maleńki kurz na półkach, przerwał sprzątanie, poprawiając nieco okulary, które przekrzywiły mu się na nosie i powoli zaczął iść w kierunku gościa, kręcił się między regałami.
–Witaj nieznajomy, cóż sprowadza Cię do mojego skromnego sklepiku z bajkami? – zapytał z dużą serdecznością Królik Arsio, który słynął z owej serdeczności, wśród mieszkańców.
-Przechodziłem tędy przypadkiem, chciałem się ogrzać, mróz zniechęca do przebywania na zewnątrz – rzekł smutno nieznajomy.
-O tak tak, piękną mamy zimę w tym roku. Przyjemnie jest patrzeć, jak maluchy radośnie bawią się na śniegu. A Pan widzę, przemarzł nieco, może filiżankę herbaty, włąśnie miałem parzyć dla siebie. - powiedział ciepło Królik.
-Z miłą chęcią. -odpowiedział gość
-Zatem zapraszam na pierwsze piętro do kuchni. O tej porze dnia, zwykle prawie nie ma nikogo, śmiało mogę zamknąć sklep na godzinkę czy dwie. Proszę się nie krępować – rzekł wesoło Arsio
-Dziękuję – odparł gość, pociągając nieco nosem.


Królik szybkim pędem pokicał do drzwi wejściowych sklepu i zmienił zawieszkę na „Zamknięte”, po czym uśmiechając się do nieznajomego, zaprowadził go do kuchni. Nie minęło nawet 5 minut, jak woda w czajniku zaczęła dawać oznakę, iż została wystarczająco podgrzana, aby móc nią, zalać torebkę herbaty. Królik Arsio, posadził gościa, przy kuchennym stole, częstując go świeżo upieczonym przez żonę makowcem. Nieznajomy po kilku łykach herbaty i sporych kęsach ciasta, nieco się ożywił, jednak w jego oczach, nadal panował niekryty smutek.


Królik Arsio przysiadł się do gościa, dalej kontynuując rozmowę.
-Nie jest Pan mieszkańcem Adalandii prawda? Nie widziałem Pana wcześniej, a przyznam, że znam tutaj wszystkich. - powiedział z zaciekawieniem Arsio. Nie wygląda Pan również zbyt tutejszo – stwierdził.
-Owszem, podchodzę z Mordawii – odparł nieznajomy.
-Co sprowadza Pana w nasze strony?
-Jestem wędrownikiem, wędruję z krainy do krainy, szukając dobrego miejsca. Nie mam nikogo. Zbliżają się święta, chciałbym gdzieś znaleźć ciepły kąt. – odparł gość. Łza zakręciła mu się w oku.
-Rozumiem, a może spędzi Pan święta ze mną i moją rodziną? Każdy gość jest u nas mile widziany!
-Dziękuję. Boże Narodzenie zawsze było dla mnie smutnym świętem, spędzałem zwykle samotnie.
-Przygotuję na jutro dla Pana miejsce do spania i jedno dodatkowe przy stole wigilijnym. Niech Pan się czuje u nas jak w domu – rzekł z wielką radością Królik Arsio.


Na twarzy nieznajomego, pojawił się rumieniec, w sercu nieznane dotąd samotnikowi ciepło, a usta ułożyły się w uśmiech, którego nigdy wcześniej dotąd nie zaznał. Po wielu latach wędrówek i pochmurnego życia, w końcu odnalazł swój kąt i ludzi, którzy otoczą go rodzinnym ciepłem i pokażą na czym naprawdę polegają Święta Bożego Narodzenia. Sam Królik zyskał nie tylko przyjaciela, ale i również w przyszłości pomocnika w bajkowym sklepiku. Królik dobrze wiedział co robi, zapraszając nieznajomego na Wigilię.
Mądry Królik, wie, że w czasie Świąt, żadna dusza nie powinna być ani smutna ani samotna. A czy Wy, przyjaciele też o tym wiecie? Niech każdy z Was pamięta, by przy stole obfitym w potrawy, było również miejsce dla niespodziewanego gościa.

- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
oleczka31 Linia koment
Dodany:2011-12-12 20:10:03, Ocena: 5.3
Chyba z nami nie jest najlepiej, skoro to, co powinno być rzeczywistością, staje się bajką.Pięknie ukazana istota Świąt Bożego Narodzenia i przypomnienie obyczajów tym, którzy zapomnieli.

Ocenił/a na: 6
oleczka31 Linia koment
Dodany:2011-12-12 20:21:22, Ocena: 5.3
Ratty,popraw proszę:słynął z ów serdeczności-chyba bez "z ów".Niektóre przecinki są zbyteczne.Sama również mam takie tendencje! Pozdrawiam.
RattyAdalan Linia koment
Dodany:2011-12-12 23:05:03, Ocena: 5.3
Dziękuję za wskazówki i komentarz. Widzę, droga Oleczko, że mamy coś wspólnego. Pozdrawiam i życze dobrej nocy! R.A. :)
Pilar Linia koment
Dodany:2012-02-29 20:50:39, Ocena: 5.3
Czytam tą bajkę już chyba trzeci raz:) I nie wiem, czemu jeszcze nie oceniłam. Przecinki to i moja pięta, ale i tak mi się podoba:)

Ocenił/a na: 5
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów