404NOTFOUND - Rozdział 9
opowiadania >- 9 -


Słońce przyjemnie parzyło skórę, a wiatr, niczym mleko, delikatnie ją łagodził; samochodów nie było wcale słychać; ptaki śpiewały bardzo głośno. I dobrze. Jeżeli teraz było czegokolwiek brak to właśnie ciszy.


Zadzwonił telefon.


To był tylko sen?


Wyjrzał przez okno. Deszcz.


Może nic na to nie wskazywało, ale ten piątek będzie dobry! Tak, bardzo dobry.


Chociaż Dan wolał nie iść do szkoły, bez względu na wszystko.


Nie mogąc wytrzymać dzwonienia, Daniel wstał i zszedł na parter. Po drodze minął pokój mamy; drzwi były zamknięte; łazienka miała lekko uchylone. Dalej, na przeciwnej ścianie, był salon w "delikatnym" stylu: wiele kwiatów rozstawionych blisko dużego okna. Wielkiego, prawie na całą ścianę. Było przez nie widać wszystko, co dzieje się na tyłach posiadłości. Na przeciw okna stała sofa, pomiędzy nimi szklany stolik i pufa.


Stolik był bardzo stary. Mama chłopaka dostała go od swojej rodzicielki. On zaś, w dzieciństwie, uważał, iż szklany prezent jest nudny, więc pewnej nocy, uzbrojony w latarkę, klej oraz pierwsze puzzle, jakie miał, udał się do salonu i ułożył układankę od spodu, od razu ją przyklejając. Następnego dnia rano mama wtedy-jeszcze-nie nastolatka była tak zaskoczona, ale i dumna, że chłopakowi się upiekło.


Pokoik był mały. Na prawej ścianie, od strony okna, nie było niczego. Zaś na lewej - szafka ze starym, ale działającym, drewnianym radiem, a obok drzwi do biblioteki domowej.


Daniel szedł dalej. Żeby odebrać telefon, musiał udać się do kuchni. Ot, takie pomieszczonko; niby bardzo wyposażona, choć niezbyt duża. Dominował kolor pomarańczowy. Co prawda był to marchewkowy odcień, ale ładnie wyglądał.


Telefon wisiał na ścianie pomiędzy lodówką a drzwiami.


- Aye? - Szepnął. Nie przyszło mu do głowy, że rozmówca może go nie usłyszeć.


- Dan? - A jednak usłyszał.


- Tak. - Skoro się wkopał, podnosząc słuchawkę, przyznanie się było kwestią honoru.


- To dobrze. Wracam do domu. Chcę z tobą porozmawiać.


Dopiero teraz nastolatek rozpoznał głos brata. Czyżby ten uciekł z lekcji? To do niego niepodobne. I nieodpowiedzialne; zwłaszcza, że chce zostać prawnikiem.


Kilka krótkich dźwięków. Rozmowa zakończona.


Chłopak nalał sobie napoju do szklanki i wyszedł do salonu; usiadł na sofie, postawił esencję z owoców na stoliku i wyprostował się. Patrzył przez okno w sumie ponad godzinę, nie poruszywszy się nawet raz, pomijając oddychanie, mruganie i przepływ krwi. Przez cały czas spoglądał przed siebie. W obrazie świata nie było nic, mimo to chłopak siedział, niczym zaklęty w posąg. Zaś jego umysł widział słowa przedstawione za pomocą chwil, wspomnień, wizji...


Ujrzał ojca bawiącego się z nim w zimowym krajobrazie; następnie była noc, obraz zza uchylonych drzwi, mama z brzuchem, siedzi na łóżku, mógł rozpoznać pokój - wtedy - rodziców, pojawił się ojciec, stał tyłem, krzyczał, mama płakała. Dan nie wiedział, o co chodziło, ale ścisnęło go serce, tworząc ból.


Tata milczał, wyszedł; walizki; dzwonek do drzwi; mgła, dużo mgły.


Następna scena, która mignęła chłopakowi przed oczami (wydawała się najbardziej realistyczną), była ordynarnie drastyczna: płytki w łazience, świat przekrzywiony o 170o, wokół pot, krew, wymiociny. I głos Krystiana.

Późnym popołudniem w głowie dziewiętnastolatka pojawiła się myśl, jakoby o czymś zapomniał. O czymś najważniejszym w świecie. Dopiero, gdy zerwał się na równe nogi z łóżka, przypomniał sobie, że ów ważna rzecz ma wydarzyć się dopiero następnego dnia. Wtedy dopiero usiadł spokojnie.


Starał się zrozumieć dlaczego znajduje się w pokoju mamy.


Wstał, pocierając dłońmi twarz, i zrobił kilka kroków; jego głowę przeszył ostry ból. Próbując palcami zidentyfikować to miejsce, natrafił na bandaż.


Wyszedł z pokoju i, na zakręcie do kuchni, spotkał brata. Krystian trzymał w dłoniach miskę z wodą i jakąś szmatką. Twarz miał zmartwioną, póki nie ujrzał Dana. Gdy tylko to się zmieniło kolejne uczucia dopadły chłopaka. Szok, radość, spokój.


Miska wypadła mu z rąk; skoczył przytulić Daniela. Nastolatek, nie wiedząc o co chodzi, pogładził brata po głowie.


Chwilę później Krystian uderzył go lekko w brzuch.


- Ty kretynie! - Warknął, z jednej strony żartobliwie, z drugiej z wyrzutem. - Masz więcej nie mdleć w łazience! Nie będę po tobie sprzątał więcej! Ciesz się, że mamy nie ma! Zwariowałaby widząc cię wtedy. Nigdy więcej! Rozumiesz? Nigdy! Coś ty brał?


Dan nie odpowiedział. Uważał brak słów za kojący.


- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Pilar Linia koment
Dodany:2012-09-13 20:16:44, Ocena: 5.0
O ile wybaczam Ci nieobecność ze względu na szkołę - bo nauka przede wszystkim, a potem przyjemności, to tych błędów dialogowych Ci i Twojej korektorce nie wybaczę. I nie wmówisz mi, że nie tycza się dopowiedzenia na początku dialogu, bo się tyczą =) Nie wiem, co się stało, zawsze ta strona Twojej twórczości była niemal bezbłędna, a teraz? Zarówno poprzednie (pisane dawno, dawno temu w przeszłości) opowiadanie, jak i tu po części, jakoś odbiega od Shatti, jaką poznaję i lubię. Ale żeby nie było, ze ja taka zołza i tylko zrzędzę. Czekałam na kolejne losy Twoich bohaterów i nie zawiodłam się akcją:)

Ocenił/a na: 5
Shatti Linia koment
Dodany:2012-09-13 22:50:00, Ocena: 5.0
Pilar, nie pamiętam, czy Ci to mówiłam (prawdopodobnie nie, bo jestem zapominalska), ale przepisuję to z rękopisu. :D Tak, teraz już sama, dlatego mam większy wgląd w ogonki. Skoro nie poprawiasz, widzę, że warto było wziąć się za to samemu. :3 Ale! Nie pytaj, dlaczego coś mi nie wyszło - nie pamiętam. :D
Pilar Linia koment
Dodany:2012-09-13 23:34:15, Ocena: 5.0
A co to za tłumaczenie? Przepisuję ręcznie - każdy jakoś sobie radzi. To żadna wymówka, ani wytłumaczenie. Pisałaś to już setki razy, ale wybacz nikt tego za Ciebie nie będzie robił. Skoro zapisujesz swoje opowiadania najpierw w zeszycie logiczne jest, że trzeba je będzie wcześniej, czy później przepisać. No chyba, ze kiedyś wortal udostępni wstawianie zdjęć. Wówczas jedna totka i po sprawie. Twoja rola jest taka, żeby dbać o szczegóły. Treść masz, pomysły, a technika mam wrażenie jest przez Ciebie, jakoś odstawiona na boczny plan - bo może nikt nie zauważy, nie przyczepi się. A że sama - to wybacz, ale lepiej dla Ciebie bo to Ty masz się uczyć, nie ktoś inny za Ciebie. Inni pracują na swoje konta, warsztat itp. " Skoro nie poprawiasz, widzę, że warto było wziąć się za to samemu." - ależ proszę bardzo:) "- Aye? - Szepnął. Nie przyszło mu do głowy, że rozmówca może go nie usłyszeć. (szepnął powinno być z małej litery, jako odnosi się bespośrednio do sialogu) - Dan? - A jednak usłyszał. (tak samo, z małej a) [...] - Ty kretynie! - Warknął, z jednej strony żartobliwie, z drugiej z wyrzutem. - Masz więcej nie mdleć w łazience! (tak samo, jak wcześniej warknął z małej. To się odnosi do tego jak wypowiadał słowa. dalej zapis jest poprawny) - Chodź, zrobiłem onigiri. - Chłopak rozejrzał się. - W sumie to muszę znów przez ciebie sprzątać. - Zaśmiał się, chcąc utrzymać starszego brata w dobrym nastroju. (cóż więcej napisac sytuacja taka sama, błędy o których mówiłam wyżej i w poprzednich częściach) - Ej, Dan... cokolwiek działo się tutaj, zanim przyszedłem, nie rób tego więcej. (Cokolwiek powinno być z dużej litery. Nie jest to już kontynuacja wcześniejszego zdania, a nowe, które zaczynać się powinno z dużej)" Chyba wystarczająco.
Shatti Linia koment
Dodany:2012-10-05 22:58:43, Ocena: 5.0
Przepraszam za zwłokę. Pilar: Nie. W momencie, gdy zdanie kończy się wielką literą (tak, wielką, nie dużą) nie ma znaczenia, czy jest ("- Aye? - Szepnął.") taka sytuacja, czy nie. Zaś w "Ej, Dan... cokolwiek" cokolwiek jest małą literą, gdyż to jest(!) kontynuacja zdania. Wielokropek to nie kropka. :3 Cheshire Cat: Wow! Podoba mi się ujecie tego opowiadania w ten sposób. Nie umiem okazywać swoich opowiadań w skrócie. :3 Skoryguję: Daniel nie jest taki zwykły, gdyż ma autyzm. Niewielki, ale jednak. Co do pytania - nie będę ukrywała - jeśli połowa nie zainteresowała, jest 60% szans na to, że z reszta będzie inaczej. Mam nadzieje, iż dotrwasz, bowiem zależy mi na opinii innych. Postaram się szybko przepisać choć rozdział więcej! Jeszcze raz przepraszam za zwłokę!
Pilar Linia koment
Dodany:2012-10-05 23:18:29, Ocena: 5.0
Shatii wiesz, co Ci powiem? Mam wrażenie, jakbyś wymigiwała się z pokazywanych Ci błędów. Ok, mogę Ci w ogóle ich nie wskazywać. Jest mnóstwo stron, które Ci to wytłumaczą, bądź w szkole najlepiej spytaj nauczyciela, albo swojej korektorki. Pozdrawiam i dyskusję uważam za zakończoną.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów