404NOTFOUND - Rozdział 9
opowiadania >medium;">Kojący, ale niewłaściwy.


- Powtarzasz się.


Krystian przewrócił oczami.


- Chodź, zrobiłem onigiri. - Chłopak rozejrzał się. - W sumie to muszę znów przez ciebie sprzątać. - Zaśmiał się, chcąc utrzymać starszego brata w dobrym nastroju. Odprowadził go do kuchni i wyszedł.


Dan wziął talerz z kulkami i poszedł na korytarz; jedząc, przyglądał się Młodemu.


- Dzwoniłeś - przypomniał sobie.


- Mama ma urodziny - mruknął Krystian. - Widziałem wisiorek ze smokiem w kształcie litery "S" i pomyślałem, że dołożyłbyś się trochę.


Fakt, rodzicielka - w japońskim zodiaku - była smokiem.


Chłopak wiedział, że kobieta nie zechce w tym chodzić, jednak byłoby jej miło. I tak można by się dołożyć. W końcu mógłby przydać jej się łańcuszek. Znając Krystiana nie to będzie "byle szmelc."


- Trzy dychy - dodał Młody.


Daniel skinął głową.


Trochę ryżu spadło na ziemię.


- Niewiele.


- Mhm. Całość jest za sześć, siedem dyszek.


Nastolatek milczał. To nie jego sprawa za jaką cenę Krystian chce coś kupić.


Poszedł w stronę schodów. Wtedy usłyszał szept brata.


- Ej, Dan... cokolwiek działo się tutaj, zanim przyszedłem, nie rób tego więcej.


Nastolatek zerknął za siebie. Wtedy głos dzieciaka zabrzmiał wyjątkowo poważnie i dorośle. - Mama kocha cię bardziej. Nie okazuje tego, ale tak jest. Ciebie zna dłużej. Umarłaby, gdyby coś ci się stało.


Daniel spojrzał na niego takim wzrokiem, że Krystian zaczął się zastanawiać ile z tego, co usłyszał, był w stanie zrozumieć.


W sumie to nie tak, że chłopak nie kochał mamy. Nie wiedział, czy umie to odczuć.


Nie miał powodu do zmartwień o nią. Bo... bo była, żyła, kochał ją. To było oczywiste. Nie myślał nawet o tym, co by było, gdyby jej nie było.


Taka opcja nie wchodziła w grę.


Ale jakoś nie miał pojęcia, jak to okazać. Nigdy nie widział łez na jej twarzy. Nigdy nie widział choroby, nie widział zmartwień, ani troski.


Chociaż, jakby tak dogłębnie poszperać w umyśle chłopaka, to wiele razy ją widywał; wszystko wyparowało z pamięci. Jej ból za bardzo go bolał.


Owszem, miała zmarszczki, ale to mu nie przeszkadzało. Chłopak nie był w stanie opisać większości uczuć. Mimo to odczuł słowa brata bardzo głęboko.


Westchnął. Jego "mały braciszek" - altruista, bierze na siebie smutek świata.


Długo patrzył na Krystiana. Gdy odezwał się w końcu, jego głos był ciężki i zachrypnięty.


- Nie zrobię tego.


- Obiecujesz?


Oczy Dana nagle zaczęły go szczypać. Tak wyglądał płacz bez łez, czy też kara za grzechy?


- Obiecuję. Brat... nie mów mamie...?


- Sam powiesz?


Chłopaka przeszedł dreszcze. Odwrócił się.


- Nie. Nie chcę widzieć smutku na jej twarzy.


- Ja również.


Nastolatek skinął głową i wyszedł.

Wieczorem, gdy mama weszła do jego pokoju z kolacją, poprosił, żeby z nim posiedziała. Kobieta zdziwiła się i stwierdziła, iż nie ma czasu; zaproponowała inną godzinę. Ale nie przyszła - zmęczona pracą zasnęła w fotelu, gdy na chwilę usiadła.// przyp. aut. Wybaczcie. Szkola. //


- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Pilar Linia koment
Dodany:2012-09-13 20:16:44, Ocena: 5.0
O ile wybaczam Ci nieobecność ze względu na szkołę - bo nauka przede wszystkim, a potem przyjemności, to tych błędów dialogowych Ci i Twojej korektorce nie wybaczę. I nie wmówisz mi, że nie tycza się dopowiedzenia na początku dialogu, bo się tyczą =) Nie wiem, co się stało, zawsze ta strona Twojej twórczości była niemal bezbłędna, a teraz? Zarówno poprzednie (pisane dawno, dawno temu w przeszłości) opowiadanie, jak i tu po części, jakoś odbiega od Shatti, jaką poznaję i lubię. Ale żeby nie było, ze ja taka zołza i tylko zrzędzę. Czekałam na kolejne losy Twoich bohaterów i nie zawiodłam się akcją:)

Ocenił/a na: 5
Shatti Linia koment
Dodany:2012-09-13 22:50:00, Ocena: 5.0
Pilar, nie pamiętam, czy Ci to mówiłam (prawdopodobnie nie, bo jestem zapominalska), ale przepisuję to z rękopisu. :D Tak, teraz już sama, dlatego mam większy wgląd w ogonki. Skoro nie poprawiasz, widzę, że warto było wziąć się za to samemu. :3 Ale! Nie pytaj, dlaczego coś mi nie wyszło - nie pamiętam. :D
Pilar Linia koment
Dodany:2012-09-13 23:34:15, Ocena: 5.0
A co to za tłumaczenie? Przepisuję ręcznie - każdy jakoś sobie radzi. To żadna wymówka, ani wytłumaczenie. Pisałaś to już setki razy, ale wybacz nikt tego za Ciebie nie będzie robił. Skoro zapisujesz swoje opowiadania najpierw w zeszycie logiczne jest, że trzeba je będzie wcześniej, czy później przepisać. No chyba, ze kiedyś wortal udostępni wstawianie zdjęć. Wówczas jedna totka i po sprawie. Twoja rola jest taka, żeby dbać o szczegóły. Treść masz, pomysły, a technika mam wrażenie jest przez Ciebie, jakoś odstawiona na boczny plan - bo może nikt nie zauważy, nie przyczepi się. A że sama - to wybacz, ale lepiej dla Ciebie bo to Ty masz się uczyć, nie ktoś inny za Ciebie. Inni pracują na swoje konta, warsztat itp. " Skoro nie poprawiasz, widzę, że warto było wziąć się za to samemu." - ależ proszę bardzo:) "- Aye? - Szepnął. Nie przyszło mu do głowy, że rozmówca może go nie usłyszeć. (szepnął powinno być z małej litery, jako odnosi się bespośrednio do sialogu) - Dan? - A jednak usłyszał. (tak samo, z małej a) [...] - Ty kretynie! - Warknął, z jednej strony żartobliwie, z drugiej z wyrzutem. - Masz więcej nie mdleć w łazience! (tak samo, jak wcześniej warknął z małej. To się odnosi do tego jak wypowiadał słowa. dalej zapis jest poprawny) - Chodź, zrobiłem onigiri. - Chłopak rozejrzał się. - W sumie to muszę znów przez ciebie sprzątać. - Zaśmiał się, chcąc utrzymać starszego brata w dobrym nastroju. (cóż więcej napisac sytuacja taka sama, błędy o których mówiłam wyżej i w poprzednich częściach) - Ej, Dan... cokolwiek działo się tutaj, zanim przyszedłem, nie rób tego więcej. (Cokolwiek powinno być z dużej litery. Nie jest to już kontynuacja wcześniejszego zdania, a nowe, które zaczynać się powinno z dużej)" Chyba wystarczająco.
Shatti Linia koment
Dodany:2012-10-05 22:58:43, Ocena: 5.0
Przepraszam za zwłokę. Pilar: Nie. W momencie, gdy zdanie kończy się wielką literą (tak, wielką, nie dużą) nie ma znaczenia, czy jest ("- Aye? - Szepnął.") taka sytuacja, czy nie. Zaś w "Ej, Dan... cokolwiek" cokolwiek jest małą literą, gdyż to jest(!) kontynuacja zdania. Wielokropek to nie kropka. :3 Cheshire Cat: Wow! Podoba mi się ujecie tego opowiadania w ten sposób. Nie umiem okazywać swoich opowiadań w skrócie. :3 Skoryguję: Daniel nie jest taki zwykły, gdyż ma autyzm. Niewielki, ale jednak. Co do pytania - nie będę ukrywała - jeśli połowa nie zainteresowała, jest 60% szans na to, że z reszta będzie inaczej. Mam nadzieje, iż dotrwasz, bowiem zależy mi na opinii innych. Postaram się szybko przepisać choć rozdział więcej! Jeszcze raz przepraszam za zwłokę!
Pilar Linia koment
Dodany:2012-10-05 23:18:29, Ocena: 5.0
Shatii wiesz, co Ci powiem? Mam wrażenie, jakbyś wymigiwała się z pokazywanych Ci błędów. Ok, mogę Ci w ogóle ich nie wskazywać. Jest mnóstwo stron, które Ci to wytłumaczą, bądź w szkole najlepiej spytaj nauczyciela, albo swojej korektorki. Pozdrawiam i dyskusję uważam za zakończoną.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów