Farba.
opowiadania >
F A R B ADni przemijały niesamowicie szybko, biegły gdzieś w przód oślepłym karkiem bijąc o zamykane przed nimi godziny. A on tworzył coś, czego jego życie nie znało, a co całe z niego płynęło, co nigdy w nim zadomowić się nie mogło, a źródłem czego była ciasnota. Ciasnota, która nie potrafiła utrzymać w sobie ogromu tajemniczości.


Pracownię miał niedużą. Mieściła go razem z jego łóżkiem, lampką, stolikiem, dymem, śmieciami i nieskończonymi obrazami. Cała masa płóten zalegała drewnianą podłogę, gładzoną co dzień przez wpadające przez dachowe okno słońce, którego żółty dotyk przez lata zdążył pozostawić wyblakłe smugi. Na ścianach wisiały miejsca po obrazach, na człowieku, miejsce po nadziei. A wszystko to było w czerni, rozlewającej się i zjadliwie żrącej każdy fragment. Wylewała się.


Postać pokryta czernią siedziała skulona na krześle przed płótnem. Zmęczona ręka trzymała pędzel bezwładnie poruszając nim na czarnym tle. Krąg, linia, punkt… Nagle zastygła bez ruchu. Z dławionej czernią piersi wyrwał się krzyk, ręce zaczęły na oślep rozbijać znajdujące się w ich zasięgu przedmioty. Ale wszystko było zlepione ze sobą nieskończoną czernią.


W końcu drżąca ręka podniosła sztylet wysoko, a oszalałe niebieskie oczy odbiły się w ostrzu. Szaleństwo patrzyło w szaleństwo. Zaglądało tak chwilę, zaglądało całą wieczność. W końcu nadgarstek wygiął się w kierunku światła padającego na czerń jego piersi, a mięśnie zginaczy prawej ręki skurczyły się w impulsie nerwu. I wślizgnęło się ostrze jego w serce nie czujące i przebiło go spojrzeniem w nim utkwionym. Zamknął oczy, czekał, aż niebieskie szaleństwo także znikło. Stał i trwał.- Maluje pan już od dawna? – zapytał sprzedawca drapiąc skroń i przesuwając tym samym brązowy beret przykrywający rzadko rosnące siwawe włosy. Dźwięki dochodzące z zatłoczonej ulicy wchodziły nieśmiało za tajemnicze drzwi.


- Jakieś 4 lata – odparł z uśmiechem młody człowiek, uśmiechając się wąskimi ustami. Policzki jego były szczupłe, postawa pełna godności, wysoka. Ubrany był w brązową marynarkę. – po ile te tutaj? – zapytał podrzucając w ręku jeden z pędzli.


- Te to z końskiego włosia najlepszego gatunku. I świetnie wyważone – odparł sprzedawca podchodząc do witryny. Słońce zatrzymywało się na jej powierzchni uwyraźniając białe litery składające się w napis „Malarskie wszystko”. Mężczyzna oparł ręce na swych bokach i w skupieniu patrzył przed siebie.


Młody człowiek podziwiał w tym czasie przeróżne kolekcje palet do rozrabiania farby. Gdy sprzedawca przymknął sklepowe drzwi jedyne dźwięki jakie słychać było w pomieszczeniu, to odgłosy butów młodzieńca stąpających po drewnianej podłodze.


- Przypomina mi pan kogoś – rzucił sprzedawca. Nie czekając na słowa młodzieńca mówił dalej – człowieka niezwykłego. Odwrócił się i patrzył spokojnie na zdziwionego mężczyznę. Znałem go przed trzydziestoma laty. On także wszedł kiedyś do tego sklepu i powiedział, że jego farby przestały malować to, co czuje jego dusza. A ja wiedziałem, jak mu pomóc. – Przełknął ślinę i nadal wpatrywał się w oczy mężczyzny.


- Nie rozumiem – odparł młody malarz – co to były za farby?


- Powinien pan zapytać, co to był za mężczyzna. A wtedy powiedziałbym, że to był pan, chociaż nie był do pana podobny. Ale w was obu widzę to samo, widzę to, że jesteście stworzeni dla farby, której nie chciałem nigdy nikomu sprzedać, ale która nie chciała nigdy dla mnie malować. Sprzedawca podszedł lekko zdenerwowanym krokiem do lady, schylił się i przy pomocy klucza, który wydobył z kieszeni szarego stroju, otworzył jedną z szafek. Przykucnął i ostrożnie wyciągnął z niej czarne, drewniane pudełko, zamknięte na kłódkę.


- Proszę, oto one. – Powiedział przesuwając pudełko w stronę malarza, patrząc podekscytowanymi, ciemnymi oczyma w twarz młodzieńca. Ten wziął pudełko w obie ręce i poczuł, jak serce bije mu szybciej. Gładka, czarna powierzchnia była wyjątkowo zimna.


- Ale tutaj jest kłódka – powiedział dotykając metalowego zamka w złotym kolorze. – Gdzie klucz?


Sprzedawca uśmiechnął się, ale po chwili skupił znowu.


- Klucz jest w panu – odrzekł. – W pana duszy. Ona otworzy przed panem farbę, którą namaluje pan to, co pan czuje, pod warunkiem, że wcześniej pan otworzy duszę przed nią.


- Przepraszam, ale… - zamilkł, gdy zauważył wzrok sprzedawcy.


- Proszę to wziąć i pamiętać o tym, co powiedziałem.Po przyjściu do domu, położonego w jednej z bardziej szarych dzielnic miasta, zrzucił płaszcz na podłogę, a razem z nim czarną skrzynkę. Całość odsunął kopnięciem pod drewniane haki położone w kącie pokoju. Uśmiechnął się do czekającej na niego kobiety, z którą spotykał się, od kiedy... Nie wiedziała nic o nim, ale wszystko o zapomnieniu. Żył w nim przez rześkie poranki, upalne popołudnia i upojne wieczory kolejnych miesięcy. Płaszcz nie był mu w tym czasie potrzebny, podobnie jak czarna skrzynka pod nim ukryta.- Chujowe – powiedziała paląc papierosa i zaglądając przez ramię artysty na powstający pod jego ręką obraz. Dym otaczał jej szczupłą twarz, przechodził przez złote włosy i ulatywał przez otwarte okno w nieznanym kierunku.- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 18:16:05, Ocena: Brak oceny
bardzo fajne opowiadanie, pozdrawiam
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów