Moc bursztynu cz-8
opowiadania >od tego miejsca, rozpocznie nowe życie. Życie, które kiedyś wiodła przy boku Norberta, pozostawi daleko w tyle.


Przypomniała sobie, długie, jesienne wieczory. Siedziała w fotelu, robiąc na drutach od czasu do czasu, zerkała w telewizor. Bywały też takie wieczory, że kręciła się w kuchni, czekając kiedy mąż zaśnie. Gdy dało się słyszeć, jego równomierne chrapanie, wtedy cichaczem wchodziła do łóżka, naciągając na głowę kołdrę. Od samego początku ich małżeństwa spali w osobnych łóżkach. Rano gdy Norbert wychodził do pracy, nastawiał budzik, delikatnie całował ją w czoło i otulał kołdrą. Tak było od pierwszego dnia ich małżeństwa, do ostatniego, kiedy jej oznajmił, że odchodzi do innej. Czy było jej przykro? Na pewno tak. Pomimo że nigdy tego nie okazywała, ale w ukryciu musiała walczyć z łzami, które nie pytając o zgodę, gromadziły się pod powiekami. Upłynęło kilka bezsennych nocy, zanim zrozumiała, że tak zadecydował los, a ona jest bezsilna, by mu się przeciwstawić. Jednak nie żałuje, zmarnowanych młodych lat. Przecież Pan Bóg wynagrodził ją synem, którego kocha nad życie i dostrzega ogromne podobieństwo do swojego dziadka. – Ciebie dziadku też bardzo kochałam. Przepraszam, że dopiero spełniam twoje gorące marzenie - powiedziała półgłosem bo właśnie dojechała do celu.


Samochód zaparkowała na prowizorycznym parkingu. Potem skierowała się w kierunku szeroko otwartej bramy. Pociągnęła nosem, wciągając zapach pobliskiej stajni, rzuciła okiem na pastwisko ogrodzone drucianą siatką. Pasło się na nim kilka dorodnych koni, które od niechcenia skubały trawę, machając nerwowo ogonami.


Utkwiła w nich swój pełen zachwytu wzrok i rozchyliła ze zdziwienia usta. Przez moment zdawało jej się, że znowuż jest małą dziewczynką i zaraz pojawi się dziadek.


- Ej małolata! – krzyknął ktoś w jej ucho.


Wzdrygnęła się i obrzuciła wzrokiem dwóch mężczyzn. Jeden bardzo młody, który śmiał się piskliwie, jakby jeszcze nie przeszedł mutacji głosu. Drugi nieco starszy, może nawet w jej wieku.


- Posłuchaj synku! Jak ci mało lata, to sobie rozbujaj! - powiedziała podniesionym głosem. Spojrzała na drugiego mężczyznę, stał i patrzył na nią zaskoczony. – A panu…


- Przepraszam. Najmocniej panią przepraszam - przerwał w pół zdania. Nazywam się Teodor Kowalski. Wspólnie z małżonką, prowadzimy stadninę koni. Czym mogę szanownej pani służyć? – spytał z wyszukaną grzecznością.


- Małgorzata Lipska – przestawiła się wyraźnie – jestem umówiona z panią Beatą.


- To moja żona. Zaraz panią do niej zaprowadzę.


Po chwili jej oczom ukazała się niewysoka, ale za to korpulentna szatynka. Włosy miała upięte w nieładzie, ubrana była płócienny, kolorowy kombinezon z tak osiemdziesiątych, na nogach obuwie tekstylne w drobną siateczkę, dzięki którym poruszała się lekko i swobodnie. Czerwona od potu i złości – podbiegła do dwóch stojących bezczynnie mężczyzn.


- Ja się dwoję i troję, a wy w pogaduszki się wdaliście?! – spytała krzykliwie. – Ty wysprzątaj teren! – wrzasnęła do młodszego, wręczając mu szczotkę. Spojrzała gniewnie na drugiego. - Ty też zabierz się do roboty! Rób cokolwiek, nie stój tak do cholery! – krzyknęła jeszcze głośniej.


- Znowu dostałaś okres, że jesteś taka nerwowa?- spytał nieśmiało.


- Nie, nie dostałam. Ale módl się żebym dostała, bo inaczej, cienko cię widzę – powiedziała stanowczo i pogroziła palcem. Zrobiła obród na pięcie. – Ty jesteś Małgorzata? Czekałam na ciebie - powiedziała całkiem spokojnie wyciągając do niej rękę. – Ja jestem Beata, nawet nie pamiętam, czy się przedstawiła. Ale z tymi chłopami, to jedno utrapienie. Nie sądzisz?


- Mnie to nie dotyczy, jestem na drodze rozwodowej.


- Nie martw się Małgorzato, też się rozeszłam z pierwszym mężem. Zdradzał mnie: świnia. Przyłapałam go na gorącym uczynku, jak pieprzył moją kuzynkę. Tak byłam wkurzona, że jeszcze tego samego dnia, spakowałam wszystkie jego ciuchy i wyleciał z hukiem. Na następny dzień, poszłam do łóżka z jego najlepszym kolegą. Nie wiem, jak tego dokonał, że po tej upojnej nocy zakochałam się w nim. Bez zastanowienia wniosłam pozew o rozwód, a kiedy byłam wolna, pobraliśmy się z Teodorem. Mamy dwie córeczki i kochamy się bez opamiętania. A ty Małgorzato, wyjdziesz ponownie za mąż? - zaskoczyła ją pytaniem.


- Oczywiście. Jak sądzisz, mam szansę? – spytała mrużąc oczy.


- Szansę to na pewno masz, ale trudno przewidzieć na jakiego chłopa trafisz.


- Nie popełnię błędu, prześwietlę go lepiej niż promienie rentgena.


Beata tylko się uśmiechnęła, ale swoje myślała.


- W takim razie przedstawię ci kogoś wyjątkowego i ręczę, że go pokochasz – skinęła dłonią. – To Huragan. Prawda, że jest bardzo przystojny?


- Och! – jęknęła Małgorzata. - Przystojny to mało powiedziane, on jest piękny. Mogę go dosiąść?


poprzednia

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Ann_Die Linia koment
Dodany:2010-04-20 20:55:53, Ocena: 6.0
Każda część wciąga równie mocno... Sądzę, że losy Małgorzaty mogą dodać sił nie tylko dojrzałym kobietom po przejściach, ale także tym nieco młodszym, które znalazły się na jakimś zakręcie życia. Czekam na ciąg dalszy!
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów