Restaurator
opowiadania >gdyby był wyszkolonym w obsłudze broni palnej. Żołnierz albo policjant wykonaliby takie ruchy automatycznie. Człowiek, mający z bronią pierwszy raz do czynienia, przeładowałby czytając instrukcję, zachowując spokój i logikę. Rudy, nie był przeszkolony. Nie przeczytał instrukcji. Nie zachował logiki. Ale był za to cholernie wkurzony i był totalnym amatorem. Obnosił się z bronią na pokaz. Niestety, mężczyzna tego nie wiedział. Może gdyby było inaczej nie nacisnąłby spustu.


Strzelba wystrzeliła na raz z obu luf. Wypluła ogromną ilość śrutu, który tym razem nie trafił na swojej drodze w twardą drewnianą strukturę. Ołowiane kulki przebiły dres, koszulkę i skórę Rudego. Jedna wbiła się w złoty łańcuch na jego szyi i tam pozostała. Część pogruchotała żebra na klatce piersiowej i przebiła się do płuc. Kilka utkwiło w sercu. Reszta tracąc już siłę nadaną przez wybuch prochu, przeleciała przez plecy na zewnątrz. Natrafiły po drodze na szybę, ale nie miały odpowiedniej prędkości by ją strzaskać. Pozbawione impetu opadły na podłogę.


Suma siły pocisków, jakie uderzyły Rudego w pierś rzuciła go na szybę wychodzącą na ulicę. Przylepił się na chwilę do niej plecami rzucając ostatnie spojrzenie na mężczyznę nadal celującego do niego z dwururki. W oczach można było wyczuć zdziwienie i oskarżenie. Chciał wykrzyczeć z siebie pretensje do świata: „Jak to? To dzisiaj? Tak wcześnie?” Niestety z ust zamiast słów popłynęła stróżka krwi. Zamknął je natychmiast, ze strachu przed poplamieniem dresu. Spojrzał w dół i zorientował się, że było to bezsensu, ponieważ już był cały we krwi. Nie mógł z powrotem unieść głowy, powoli nogi zaczęły się uginać pod ciężarem ciała. Osuwał się po szybie w akompaniamencie dźwięku towarzyszącego ściąganiu wody z umytych okien. Ale szyba nie była czysta. W miejscu gdzie się opierał pozostała krwawa smuga. Ludzie przechodzący na ulicy zastanawiali się: „Remont w Niedzielę?” „Dlaczego malują okna na czerwono?” Nikt nie zadzwonił po policję.


Rudy umarł na siedząco. Nie by gangsterem, ale umierał jak gangster z pistoletem w ręku, którego nie potrafił przed śmiercią prawidłowo przeładować. Człowiek, który go zabił nie wiedział o tym. Rudy z powodzeniem udawał twardziela, kiedy stanął mu na drodze i tak też został potraktowany.


Widok spod stołów był ograniczony. Ludzie, tkwiąc w bezruchu i ciszy, starali się nie zwracać na siebie uwagi. Jedyne, co byli w stanie zrobić to słuchać i śledzić przerażonym wzrokiem kroki napastnika. Jednak, kiedy Rudy osunął się po szybie w dół. Widok siedzącego trupa wyrwał wszystkich ku drzwiom. Panika sięgnęła epitafium.


Mężczyzna i jego ofiara byli tuż przy wyjściu. Spoglądał na trupa cicho i apatycznie. Tłum, unikający go wcześniej jak ognia, zamienił się w wartki strumień. Żywa masa, rzuciła się na niego mimo tego, że był źródłem ich strachu. Tłum myślał tylko o jednym. Wyjść stąd jak najszybciej. Ktoś już zginął, lepiej nie być następny.


Mężczyzna poczuł się jak w górskim potoku. Trącany to z lewej lub z prawej, miał problem utrzymać równowagę. Strzelbę uniósł nad głowę. Nie wierzył w to, aby ktoś próbował mu ją wyrwać, ale mogła mu wypaść przypadkiem. Nie przejmował się właściwie absolutnie niczym. W głowie miał tylko jedno zmartwienie: Gdzie jest grubas?


Szukając w tłumie łysej głowy ze strzaskanym nosem, nie zwrócił uwagi na zbliżającą się w jego kierunku postać. Walczyła z prądem przeciskając się przez ludzi, zbliżając się do niego coraz bardziej. Przykucnięta, zakradła się na wyciągnięcie ręki. Dokładnie w chwili, kiedy sala opustoszała.


Mężczyzna spoglądał w głąb Sali, kiedy za jego plecami postać się wyprostowała. Była większa od niego o głowę. Odwrócił się, ale zanim go zauważył, poczuł uderzenie w klatkę piersiową. Atakujący nie miał jeszcze dość miejsca i czasu, aby się odpowiednio zamachnąć, dlatego uderzył wierzchem dłoni w chwili, kiedy przechodził ze skradania do pozycji wyprostowanej. Wyglądał jakby odbijał piłkę w tenisie. Backhand wyprowadzony z lewej strony.


Mężczyzna otrzymał cios gołą ręką a odrzuciło go do tyłu, tak samo jak Rudego chwilę wcześniej. Właściwie to dostał cios własną strzelbą, ponieważ atakujący wręcz nie celował. Trafił w strzelbę, którą mężczyzna trzymał przy piersi, a ona uderzyła jego. W każdym razie, mężczyzna wyleciał w powietrze jak piłka tenisowa. Nie trafił na żadną przeszkodę, poleciał więc daleko. Upadł na ziemię i ślizgiem pokonał jeszcze kilkanaście centymetrów. Strzelba powędrowała w inną stronę i skryła się gdzieś pod stołem.


Powalony na ziemię nie miał sił wstać. Uderzony w płuca miał problem złapać oddech, przewrócił się tylko na brzuch i uniósł ciało do góry. Na czworakach jak pies, oddychało mu się trochę lepiej mimo bólu w klatce piersiowej. Łapiąc oddech zerknął w stronę osobnika, który zadał mu tak potężny cios. To była kopia Rudego, z tym, że był wyższy i bardziej muskularny. Wyglądał jak Strong Man z telewizji ciągnący na linie tira. Obrzucił go tylko krótkim, bez emocjonalnym spojrzeniem. Jednak widok za plecami olbrzyma wywołał iskrę w jego oku. Zauważył, że przez drzwi wyjściowe, jako ostatni z uciekających na zewnątrz wypełznął Gruby. Wziął głęboki oddech i stanął na dwie nogi. Złapał za krzesło i ruszył szybkim krokiem w stronę olbrzyma.


- Zejdź mi z drogi – wysyczał przez zaciśnięte zęby.


- Zabiłeś mojego kumpla z zimną krwią i myślisz, że po prostu cie wypuszczę? – Olbrzym albo miał stalowe nerwy albo był głupcem nie uciekając z innymi. Był pewny siebie chociażby z tego powodu, że pozbawił już przeciwnika broni. Widok zbliżającego się mężczyzny z krzesłem w dłoniach nawet go rozbawił. Czekał na niego zacierając z niecierpliwości ogromne łapska.


Mężczyzna biorąc zamach, wykonał pełen obrót. Solidne drewniane krzesło, uderzyło olbrzyma z boku, a ten zasłonił się ramieniem jak tarczą. Normalnego człowieka taki atak powaliłoby na ziemie, w najlepszym przypadku tylko łamiąc rękę, a od mutanta krzesło odbiło się jak piłka od ściany. Stał przez chwilę niewzruszony. Pomasował ramię, które najwidoczniej trochę go zabolało, po czym oddał cios. Tym razem celował. Nie wziął nawet specjalnie dużego zamachu, uderzył jakby od niechcenia, ale mężczyzna natychmiast zgiął się wpół. Pięść wbiła się w brzuch, gdyby cel był workiem treningowym, materiał zostałby przebity a na podłogę sypałby się piasek. Mężczyzna ponownie padł na ziemię. Organy wewnętrzne doznały poważnego wstrząsu, dostał gwałtownych torsji, zwymiotowałby gdyby zjadł śniadanie ale miał pusty żołądek. Po chwili zaczął pluć krwią.


– Bez broni już nie jesteś taki twardy. – Olbrzym okrążył go przyglądając się obojętnie. Minął

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów