SKRZYDŁO ANIOŁA (IV)
opowiadania >7.


            Ciemność lubił od zawsze. Chyba dlatego, że bardziej pobudzała jego wyobraźnię. Za dnia wszystko miało konkretny wymiar, kształt, barwę. Wszystko było jednoznaczne i nie pozostawiało wątpliwości. W świetle dnia dokładnie widział wszystkich, a wszyscy widzieli jego. Za to nocą Gabriel czuł, jakby z każdym zachodem słońca rodził się na nowo. Uwielbiał nocne spacery, podczas których wypuszczał się daleko poza granice miasta i błądził po bezdrożach, chłonąc dźwięki i zapachy. Szedł wtedy posuwistym krokiem, prawie nie odrywając stóp od ziemi, pozwalając, by obute w lekkie mokasyny podeszwy jego stóp same odnajdywały drogę. Oczy miał szeroko otwarte i czuł, że są one dwoma otworami, przez które wlewa się do jego duszy aksamit nocy, przetykany blaskiem gwiazd lub poświatą księżyca. W takich chwilach czuł się wolny bardziej niż kiedykolwiek.


            Jednocześnie całym sobą wyczuwał istnienie potężnej siły, która towarzyszyła mu na każdym kroku, która przenikała go podobnie, jak wlewająca się w niego noc.


            To właśnie podczas jednej z takich nocy, stojąc w strugach wiosennego deszczu z zadartą do góry głową i szeroko otwartymi oczami i ustami, Gabriel na nowo odkrył istnienie Boga. Czasami myślał nawet, że wtedy pierwszy raz w życiu doświadczył Go naprawdę. Osunął się wtedy na kolana w błoto i płakał, a łzy mieszały się z deszczem. Klęczał tak bardzo długo. Nogi w przemoczonych spodniach zdrętwiały mu tak, że przestał w nich cokolwiek czuć. Wstał i jak pijany ruszył w stronę domu.


            Tę scenę Gabriel ostatnio wspominał najczęściej. Choć tego nie chciał, powracała do niego prawie każdej nocy, kiedy leżał na swoim łóżku i szeroko otwartymi oczami wpatrywał się w ciemność, a jedynym dźwiękiem był jego chrapliwy oddech, albo przytłumiony odgłos kroków przemykającego korytarzami nocnego personelu.


            Jednak, w porównaniu z przeszłością, tylko ciemność wydawała się być ta sama. Nie mógł już chodzić, już nigdy nie poczuje na twarzy kropli deszczu. I chyba już nigdy nie doświadczy obecności Boga. Bóg dawniej kojarzył mu się z wolnością, bezkresem i wiecznością. Teraz zaś wolność i bezkres stały się dla niego jedynie abstrakcyjnymi pojęciami, nie był w stanie znaleźć w swoim życiu odniesień dla nich. Pozostawała jeszcze wieczność… Kojarzyła się mu ona przede wszystkim z nieustannym cierpieniem, z bólem spowodowanym nie tylko postępującą chorobą, ale także obezwładniającą, przenikającą duszę i umysł świadomością straszliwej niemocy.             Była ona tym bardziej przygnębiająca, że nie był w stanie nikomu o niej opowiedzieć. Nie dlatego, że nikt nie chciał go słuchać. Głównym powodem było to, że nie mógł już mówić.


            8.


Bywały noce, że bezgłośnie płakał, pozwalając, by szeroko otwarte oczy wypełniły się łzami. Te łzy tworzyły dla jego wzroku półprzejrzystą zasłonę, w której czasami załamywał się jakiś zabłąkany odprysk schwytanego przez prostokątne oczodoły okien światła. Drobinki załamującej się w pryzmacie jego łez jasności tworzyły na moment wielobarwny kalejdoskop i tęczową poświatą przenosiły Gabriela w krainę piękna, marzeń i zapomnienia.


Kiedy kolejna fala bólu, wywołana tężeniem mięśni, przywracała go do rzeczywistości, zastanawiał się, czemu nawet odczucie piękna musi być okupione łzami. Zamykał wtedy powoli powieki, pozwalając im opaść całkowicie, a potem zaciskał je z całej siły. Wyciśnięte w ten sposób łzy spływały na wychudzone policzki i kreśliły na jego twarzy rytualny rysunek bólu.


9.


Ból był pierwszym wyraźnym odczuciem, jakiego doznał odzyskując przytomność. Wracające jak nieustanny przypływ fale cierpienia wyginały niemal w łuk jego ciało. Bolała go głowa, którą odczuwał tak, jakby na szyi miał mającą za chwilę eksplodować bombę. Stępione dotychczas przeciwbólowym środkiem zmysły zachowywały się tak, jakby chciały teraz nadrobić stracony czas i ze zdwojoną intensywnością przekazywały wszelkie bodźce, które ześrodkowane w jednym punkcie w jego mózgu, przekazywały ciągle taki sam komunikat. Wszystko cię boli!


W polu widzenia Gabriela ukazała się nagle znajoma twarz starego lekarza. Pierwszym wrażeniem, jakie odniósł, widząc pochylającą się nad nim sylwetkę, było przekonanie, że ilość zmarszczek na twarzy starego człowieka podwoiła się. W jego zmęczonych oczach tliła się troska i cierpienie, które bezskutecznie usiłował ukryć. Położył na czole Gabriela suchą, chłodną dłoń i pochylił się nad nim jeszcze bardziej.     Od tamtej pamiętnej wizyty jego twarz kojarzyła się Gabrielowi z wyrokiem śmierci. Teraz to on widział na niej piętno skazańca. Doktor przysiadł na krawędzi łóżka i cichym, spokojnym głosem zaczął mówić.


Kiedy skończył, Gabriel, z nabrzmiałą od wysiłku twarzą zerwał się z posłania, chwycił starego człowieka za poły szpitalnego kitla i w porywie bezsilnej wściekłości potrząsnął nim z całej siły… Jednak tak naprawdę w ogóle nie ruszył się z miejsca i wiedział, że już nigdy więcej nie będzie miał takiej możliwości. Jedynie jego głowa miotała się po poduszce, a usta bluzgały stekiem przekleństw na tamten samochód, na

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów