Ślepi Tancerze
opowiadania >- Szkoda go, młody chłopak.


- A no, pewnie, żę szkoda. Zawsze szkoda młodych. My stare dziady to jak liście na jesień już, a taki, to ledwo co młoda różyczka.


Muzyka grała głośno, tłumiła rozmowy przy stolikach. Ktoś tam tańczył, reszta przy wódce i piwach siedziała przy stolikach i wesoło rozmawiała. Nieświadomie. Błysk kogutów z policyjnych radiowozów i karetki błyszczał w knajpianej szybie, przy której siedzieli.


- Pewno pijany, teraz młodzi to często pijani, głupoty robią, tylko matkom płaczu przysparzają. Nie myślą o niczym.


- A pan panie to co?- rzachnął się rozmówca- Młody żeś nie był? Tak pan pieprzysz, że uszy bolą. Piłeś pan za młodu i teraz też pan pijesz. A o czym pan tak myślałeś za nielata? Matką się przejmowałeś? Ojcem? Też mogłeś tak pod kołami wylądować kiedyś i nadal możesz. I chyba pan zazdrościsz, że po nim ktoś zapłacze a po tobie nie.


- Może wydobrzeje.


- Oby, bo szkoda chłopaka- powtórzył się


W głośniki rąbnęła kolejna melodia. Parkiet coraz bardziej się zapełniał a kieliszki coraz częściej opróżniały. Wesołe pary w zakropionym uśmiechu toczyły się w gnuśnym nieco tańcu. Chłopcy zagadywali do dziewcząt w nadziei, że z którąś uda się owej nocy zapukać do raju bram. A ich dwóch, gości po sześćdziesiątce, ale ciągle jurnych, siedziało przy stoliku w oknie i patrzyło na ulicę. Jako jedyni, jakby nie uczestniczyli w zabawowym mikroklimacie owej tancbudy. Dwie pary szklistych oczu, obserwowały uważnie co dzieje się na zewnątrz. Byli jedynymi światkami owego zajścia, widzieli wszystko co się działo, jak lekarze i ratownicy medyczni wyciągają jakieś sprzęty z karetki i niosą do miejsca gdzie leżał chłopak, coś do siebie mówią i pochylają się nad nim.


Ponownie muzyka rąbnęła po Sali z wielkim przytupem. Podniosły się krzyki radości, podśpiewywanie do znanej melodii, wżawa i stukot obijanego o siebie szkła.


- Ci lekarze to pewnie znają się na rzeczy. Bądź pan spokojny, odratują cłopaka, nie ma obawy! Jeszcze go tu kiedyś spotkamy jak wywija z jakąś zgrabną pannicą!


- O panie! Wtedy sam mu kupię wódkę i chluśniemy bombeczkę!- rozochocił się jeden z panów.


- I jescze panie, nas zapozna z nielatami i przebalujemy calutką nockę, do samiuśkiego rana!- snując takie plany śmiał się i nakręcał z każdym jednym słowem a jego oczy zapłonęły żywym ogniem radości.


Teraz zabawa trwała już na całego. Muzykę podgłośniono tak samo jak rozmowy i śmiechy. Wszystko trwało kilka minut zanim od zwykłej posiadówki rozkręciły się tańce, chulanki i swawola.


A lekarze uwijali się jak w ukropie. Ciągle po coś biegli, coś przynosili, klękali skakali, krzyczeli do siebie. I tak przez piętnaście, może dwadzieścia minut trwała zawzięta wojna, której głównym frontem stała się cienka linia życia.


- Czemu go, kurwa nie wezmą do karetki i prosto do szpitala? Tylko na tym pieprzonym chodniku wszystko.- niecierpliwili się obydwaj, brzydkim ale trafnym będzie porównanie ich do kibiców na zaciętym meczu o wszystko kiedy ulubiona drużyna przegrywa.


Nagle ruch wśród sanitariuszy stał się mniej intensywny a po chwili zamarł, wszyscy podnieśli się z klęczek, któryś odpalił papierosa inni stali i patrzyli się pod swoje nogi. Wojna skończona. Trwali w takiej nicości przez kilka chwil poczym zaczęli składać sprzęty i zanosić je do ambulansu, policjanci notowali coś w swoich bloczkach, przepytywali przechodniów. Mieli spokojne, mechaniczne twarze, bez wyrazu.


A mężczyźni w oknie patrzyli się ślepo przed siebie, nie zmieniając przybranych pozycji, tak jakby czekali jeszcze na coś. Ich ślepia były nadal pełne nadziei, ale coś zmieniło się w ich facjatach, stały się nieco inne, zdawać by się mogło, że przybyło im po zmarszczce albo i po dwie. Żaden z nic nie odważył się ruszyć, nawet nie drgnęli. W końcu jeden z nich przełamał się, spojrzał na drugiego szklistymi oczami i podniósł pełny kieliszek.


- Bomba.


Wychylili. Muzyka grzmociła dalej po pełnej sali.- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Torbka Linia koment
Dodany:2011-03-20 17:12:50, Ocena: 5.0
Podobało mi się, ale raziło mnie kilka powtórzeń, dlatego 5, anie 6. Ale pod kątem emocjonalnym- świetne :]

Ocenił/a na: 5
Torbka Linia koment
Dodany:2011-03-20 17:12:55, Ocena: 5.0
Podobało mi się, ale raziło mnie kilka powtórzeń, dlatego 5, anie 6. Ale pod kątem emocjonalnym- świetne :]
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów