Świat Ojczysty: Rozdział I Część 4
opowiadania >do pomocy.


Agnieszkę rozbawiły wywody robota. Ach, ten R7. Nachyliła się i położyła prawą dłoń na jego głowie. Lampki na niej zamrugały przyjaźnie.


— Ja chciałam tylko, żebyś miał kolegę. To wszystko.


— Służę wszystkim na stacji. Do tego mnie stworzono. Według mojego oprogramowania pani i pozostali są dla mnie kolegami, panami, rodziną, przyjaciółmi…


— No już, już. Wystarczy. Zrozumiałam — zachichotała. Żeby niektórzy ludzie myśleli tak jak on. Miałaby o wiele mniej zmartwień na głowie.


— Czy ma pani dla mnie jakieś polecenie?


— Ja? Niech pomyślę… jedź na dół i pomóż Blanco. Jeśli go tam nie będzie, to odszukaj go. On ci powie, co robić. Zrozumiano?


— Ależ oczywiście. Jestem przecież maszyną.


No tak! Co za głupie pytanie zadała. Czas iść do siebie i się ogarnąć.


— No to zmykaj — klepnęła go w korpus i robot odjechał.


Wspięła się pomału po schodach, znajdujących się na końcu korytarza. Idąc po nich wydawała charakterystyczny stukot. Stając na ostatnim stopniu, widziała drzwi od swojego pokoju. Zbliżając się do nich marzyła o gorącym prysznicu. Potrzebowała tylko trochę czasu zostać samej. Miała nadzieję, że to w zupełności wystarczy. Przyłożyła prawy kciuk na skanerze. Tożsamość została potwierdzona i drzwi odskoczyły. Przeszła przez nie i z powrotem znalazła się w swoim pokoju. Miała wrażenie, że minęły całe wieki od ostatniego razu, gdy tu była. Rozrzucone rzeczy na podłodze czekały cierpliwie, jak ktoś je uprzątnie. Kołdry i poduszki również czekały na ułożenie. Żałowała, że nie rozkazała R7 tego posprzątać.


Dziewczyno? O czym ty myślisz! R7 to nie pokojówka! — przytomna część jej umysłu skarciła ją. Sen również by się jej przydał, ale nie mogła sobie na to pozwolić. Obowiązki na nią czekały.


Zebrawszy się w sobie podniosła wszystko z podłogi i wrzuciła do szafki. Następnie ułożyła, tak jak należy swoją pościel. Ogarnąwszy z grubsza pokój poszła do łazienki i odkręciła ciepłą wodę. Rozebrała się i wskoczyła do kabiny. Ciepły strumień od razu ją orzeźwił. Woda spływająca po jej ciele zabierała ze sobą zmęczenie i stres, przynosząc tymczasową ulgę. Pozwoliwszy swojemu organizmowi odpocząć jeszcze bardziej odkręciła kurek. Skierowała sitko prosto na twarz. Czując przyjemne mrowienie na policzkach, pochyliła głowę w dół. Nieprzerwany potok lądował na jej karku i odsłoniętych ramionach, łącząc się w strumienie, które następnie, nie znajdując oporu spływały po plecach. Spragniona skóra z wdzięcznością przyjmowała ten dar, kropla po kropli.


Stała pod natryskiem, nie chcąc go opuścić. Tak bardzo pragnęła się w nim zatopić. Gdyby tylko miała taką możliwość, skorzystałaby z niej. Móc zniknąć
w morskiej otchłani, nie myśląc o niczym. Ponieść się z idącym nurtem ciągnącym ją w zbawczą nicość. Odbyłaby tą podróż tylko sama, nienękana przez nikogo. Dlatego sen przynosił jej ukojenie. Dla niej nie była to zwykła czynność, tak jak dla reszty normalnych ludzi. Dla niej było to przeniesienie się do innego, lepszego świata,
w którym mogła się schronić.


Jednak nie bez powodu została naukowcem. Wychowana na wzorach i regułach nie potrafiła tego uczynić. Nie mogła uciec od obowiązków i… od życia. Całe jej życie było jednym wielkim zaprzeczeniem. Chciała zniknąć, ale nie robiła nic, żeby ten plan zrealizować. Do tej pory nie zrobiła tego tylko z dwóch powodów. Pierwszym powodem było poczucie odpowiedzialności. Odpowiedzialności tak silnej, że trzymało ją całą w ryzach. A drugim powodem było brzemię, którym została obarczona wbrew swojej woli.


Przygryzła wargi i zamknęła powieki. Jak długo da radę wytrzymać? Ile będzie zmuszona kłamać w imię wyższych idei? Źle się z tym wszystkim czuła. Bardzo źle.
Została zatrudniona, jako aktorka, by grać. Tylko po to. I chociaż wiedziała, że robiła to wszystko dla szczytnego celu, to nie potrafiła tego sobie wybaczyć. Momentami sama się w tym wszystkim gubiła. Wierzyła ze wszystkich sił, że jest dobrym człowiekiem, ale kłamiąc i udając odnosiła wrażenie, że tak nie było. Chwilami sądziła, że było zupełnie na odwrót. To ona stała się zła, łudząc się, że jest wcieleniem dobra. Nie mogąc uporać się z własnymi upiorami, straszącymi ją za dnia pragnęła tylko, żeby jak najszybciej to zakończyć. Raz na zawsze. A potem niech Bóg i ludzie rozliczą ją z tego, co zrobiła.


Zakręciła wodę. Nie mogła sobie pozwolić na wątpliwości. Nie teraz! Starała się zebrać myśli. Oddychając powoli przygotowywała się na powrót na scenę. Pora znowu zagrać dla publiczności złożonej z jej przyjaciół. Działała na tylu płaszczyznach, że musiała postępować uważnie. Mając zgiełk w głowie przynajmniej zmyła z siebie brud. Kiedy skończyła wzięła z pobliskiego wieszaka ręcznik i owinęła się nim. Po kąpieli poczuła się nieco lepiej, ale nie pozbyła się wątpliwości. Próbując skupić się na rzeczywistości wzięła ze sobą szczotkę i opuściła zawilgoconą łazienkę.


Burczenie w brzuchu przypomniało jej, że od dawna nic nie miała w ustach. Starając się nie myśleć o jedzeniu założyła nowe czyste ubrania. Z mokrymi włosami usiadła na biurku. Rozczesując je dała sobie jeszcze jedną chwilę, żeby się zastanowić. Nie wolno jej było zaniedbywać głównego celu oraz wszystkiego, co się z tym wiązało. A co za tym idzie prawidłowe działanie stacji stało się dla niej priorytetem. Nie miała wyboru. Wiedziała, że ma rację. To było jedyne słuszne rozwiązanie. Bała się trochę konsekwencji, ale było już

- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów