Światła na wzgórzu
opowiadania >Ponoć ludzie znowu to widzieli — powiedziała głośno kwiaciarka.


Co też pani opowiada, kiedy? — zapytała kobieta oglądająca tulipany.


Wczorajszej nocy, na wzgórzu. Pojawiło się i, jak zwykle, bardzo szybko znikło. Ludzie mówią, że to sprawka czarownic!


A ja słyszałem, że to wcale nie widźmy, ale demony! Pani kochana, tu nam egzorcysty trza!


Bzdury gadasz, Stefek, który demon takie jasne światło daje?


A bo to ja się na demonach znam? Mówię, co żem słyszał.


Słyszał żeś bzdury i bzdury gadasz — stwierdziła dobitnie kwiaciarka.


Ani to czarownice, ani demony. To dobre duchy, które opiekują się lasem — orzekła rzeczowo kobieta od tulipanów.


A ja myślę, że to duchy zmarli albo upiory — wtrącił się niski staruszek.


Przysłuchujący się rozmowie młody mężczyzna prychnął pogardliwie i odszedł. Mieszkał w tej wiosce od dość dawna i już miał serdecznie dosyć jej mieszkańców. Ograniczeni idioci, którym z łatwością można było wmówić, że smok jest koniem, w końcu jednak zorientowali się, że tajemnicze światła w lasach są czymś niezwykłym. Przez tyle lat nie zwracali na nie uwagi, aż do pewnego wieczora kilka miesięcy temu.


Gerard westchnął. Było południe, słońce stało wysoko, żar lał się z nieba. W wypłowiałych, wysokich trawach po bokach dróżki, którą szedł, urzędowały świerszcze. Poza tym panowała cisza. Nie było wiatru, łany dojrzałych zbóż na polach stały nieruchomo. W niewielkim kościółku zabiły dzwony.


Mężczyzna przystanął. Wśród złotej pszenicy dostrzegł kobietę odzianą w białe płótno. Południca. Prymitywny demon, lubujący się w ludzkim nieszczęściu. Zauważyła go i wyszczerzyła się nieładnie. Posłał jej pogardliwe spojrzenie i ruszył dalej. Spacerowym krokiem zagłębił się w las i odetchnął głęboko. Uderzyła go gama zapachów i dźwięków. Poczuł drobne kwiaty rosnące w poszyciu, jagody i świeże liście. Usłyszał brzęczenie komarów w zielonym cieniu nad kałużą, niedalekie stukanie dzięcioła i stadko saren przebiegające w dali. Jego czułe zmysły z rozkoszą chłonęły otoczenie. Zamknął oczy i podniósł głowę do góry. Bardzo chciał zerwać się do biegu i biec tak długo, wolny i pozbawiony okowów tajemnic. Nie mógł jednak tego uczynić, a przynajmniej nie w środku dnia.


Jego czułe uszy wychwyciły ludzkie głosy, zbliżające się od strony wsi. Odwrócił się, by zobaczyć, któż jeszcze wybrał się na spacer w tak wyborny dzień. Tą samą drogą, którą niedawno wędrował, szło dwoje nastolatków. W oczach mężczyzny były to jednak prawie dzieci. Czternastoletnie bliźniaki, Marcin i Eliza, i główna przyczyna niepokojów mieszkańców. To właśnie ta dwójka pierwsza dostrzegła światła, które niemal każdej nocy pojawiały się na wzgórzu i w okolicznych lasach. W ciągu zaledwie paru miesięcy zdołali rozdmuchać sprawę do takich rozmiarów, że utrzymywała się na językach już dobre pół roku. Ludzie z wioski mieli różne pomysły na pozbycie się problemu, ale jakoś nikt nie zauważył, że owe tajemnicze ogniki jeszcze nikomu nie zrobiły krzywdy. Część mieszkańców przestała nawet chodzić w tamte miejsca.


Bliźniaki dostrzegły Gerarda i już z daleka zaczęły mu machać. Były to całkiem ładne dzieciaki. Marcin ostatnio bardzo wyrósł i wydawał się niesamowicie chudy, ale twarz miał przystojną z ciemnymi oczyma, za którymi czaiła się psotna dusza, i gęste, czarne włosy, których niejeden pan mógłby mu pozazdrościć. Eliza właśnie zaczęła nabierać prawdziwie kobiecych kształtów i chętnie podkreślała to krótkimi spódniczkami i obcisłymi bluzkami. Buzię miała drobną, zwykle skrytą za kurtyną kruczych włosów, ale najpiękniejsze były jej oczy: brązowe i okolone naprawdę długimi i naprawdę gęstymi rzęsami.


Nie wiedziałam, że lubisz spacerować po lesie — powiedziała radośnie dziewczynka, kiedy dostatecznie się do siebie zbliżyli. Gerard uśmiechnął się cwaniacko.


Jeszcze niewiele o mnie wiesz — odparł, ściskając Marcinowi rękę. — A wy co, znowu będziecie bawić się w detektywów?


No ktoś musi, nie! — wykrzyknął chłopak. — Tutejsza policja, jak zwykle, niewiele robi, a nam udało się rozwiązać już dwie sprawy!


Tak, tak, tak, wiem o tym. Zaginięcie psa Marciniaków i rozgrzebane rabatki Goździkowej.


Śmiej się, śmiej — prychnęła Eliza — ale pamiętaj, że ten się śmieje, kto się śmieje ostatni.


Właśnie, a my się teraz zabieramy za coś naprawdę wielkiego...


Marcin!


Ale, dla dobra sprawy, nie możemy ci powiedzieć, co to takiego — dokończył zmieszany chłopak. Czuł, że i tak powiedział zbyt wiele. Gerard na szczęście tylko się roześmiał.


Doskonale zdawał sobie sprawę, w co bliźniaki chcą się wplątać. Średnio było mu to na rękę, ale nie miał zamiaru się wtrącać. Nie w jego zwyczaju było mieszać się w interesy innych ludzi, nawet jeśli groziło im niebezpieczeństwo. Ponoć każdy jest panem własnego losu. Gerarda to jakoś nie przekonywało, w jego odczuciu losem ludzi rządziła bezgraniczna głupota. I już nieraz mu to udowodnili.


- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów