Zapach bzu cz-2
opowiadania >już zajęły miejsca przy stole.


- Prawdę mówiąc nic ciekawego poza tym, że mój mąż sprawił sobie nowy samochód.


- Znowu? Przecież tak niedawno zmieniał. Renata wzruszyła ramionami. - Wiesz moja droga, musisz się do tego przyzwyczaić, twój mąż do końca życia, będzie miał bzika na punkcie samochodów. Wspomnisz moje słowa, że każdego roku będzie zmieniał swoją brykę. Nie na gorszą, tylko na coraz lepszą i droższą.


- Też tak myślę – pokiwała głową.


Renata ściskała dłoniach szklankę z herbatą i od czasu do czasu, popijała małymi łyczkami.


- Czy coś się stało, Renato? Jesteś taka zamyślona, chwilami odnoszę wrażenie, że nie słyszysz, co do ciebie mówię. Coś cię gnębi, prawda?


Renata uśmiechnęła się, ale tak naprawdę, chciało jej się płakać.


- Mam zmartwienie – rzekła po chwili.


- Coś poważnego?


- Nie wiem pani Helenko, dlaczego nie mogę zajść w ciężę? Myślę o tym na wszystkie sposoby i to jest przyczyna mojego przygnębienia. Chwilami, sama już nie wiem, co ze sobą począć. Rafał tak bardzo kocha dzieci, że oddałby za nie wszystko. Gdy na niego patrzę, chodzą mi po głowie różne myśli i zastanawiam się nad najgorszym.


- Wiem coś na ten temat. Rodzinę łączy tylko dziecko nie zapominaj o tym. Kiedy nie ma dziecka wtedy mężczyzna chodzi na boki. Nic go nie zatrzyma przy kobiecie, a miłość szybko przemija. Pamiętaj, moja droga, małżeństwo bez dzieci, to jak las bez drzew. Musisz Renato, pójść do lekarza i tak samo twój mąż. Musicie się dokładnie przebadać, w czym tkwi problem, skoro nie możesz zajść w ciążę.


- A jak było z panią – spytała znienacka.


- Nie mieliśmy dzieci. Najpierw nie chcieliśmy, bo na pierwszym miejscu stawialiśmy karierę zawodową, a kiedy pragnęliśmy ich z całego serca nie mogłam zajść w ciążę. Ale pamiętaj, zawsze przypisywano winę kobiecie. Nieraz słyszałam, pokątne szemrania ’’ona nie może mieć dzieci’’. Uwierz mi, że całe moje życie było niedowartościowane z tego powodu. A wiesz, co wtedy robił mój mąż? Pocieszał się w ramionach innych kobiet. Ja udawałam, że niczego nie dostrzegam, chyba tak było lepiej. Owdowiałam w wieku pięćdziesięciu lat, ale nie wyszłam ponownie za mąż. Stwierdziłam, że w swoim życiu miałam o jednego mężczyznę za dużo.


- Czy sądzi pani, że dlatego się przestało układać w małżeństwie, bo brakowało dziecka?


- Sama nie wiem, może to tylko moje błędne przypuszczenia?


- Nie wiem, czy Rafał się zgodzi na przebadanie. Nawet nie mam pojęcia, jak mu powiedzieć.


- Nie przesadzaj Renata. Jesteś kobietą i sama będziesz wiedziała, kiedy to zrobić. Jednak dla twojego dobra, musisz to wszystko doprowadzić do końca.


Renata uśmiechnęła się i pocałowała panią Helenkę w policzek.


-Dzięki, podbudowała pani moją psychikę i mam nadzieję, że wszystko zakończy się pomyślnie. Jeszcze pani powiem, nie przeżyłabym rozstania z Rafałem. Tak bardzo go kocham, że chyba bym umarła bez niego.


- Ja tak samo kiedyś mówiłam – przytaknęła pani Helenka. Właściwie, co miała więcej powiedzieć młodej, niedoświadczonej życiem kobiecie? - Niech cię Pan Bóg prowadzi, moje dziecko – dodała z nutą smutku, zamykając drzwi.


Kiedy Renata wróciła, było już dość późno, chyba około dwudziestej. Nie odzywając się jednym słowem, kątem oka obrzuciła męża krzątającego się w kuchni. Wiedziała, że jest na nią wściekły.


Rafał odstawił na bok z palącego palnika patelnię i piorunującym wzrokiem przeszył żonę.


-Dzwonię wszędzie, gdzie tylko możliwe, a ty przepadasz bez śladu. Nie wiem, czy tak trudno było zostawić kartkę, gdzie jesteś? Dzwoniłem do twoich rodziców, ciotki telefon nie odpowiada. Gdzie byłaś?


- Byłam u pani Helenki, przyniosłam książki, o które ją prosiłeś – odpowiedziała spokojnie, zakładając kapcie.


- Nie musiałaś akurat dzisiaj, jutro poszlibyśmy oboje.


- Przepraszam. Uciekło mi z głowy, by cię poprosić o pozwolenie – mruknęła pod nosem i chciała odejść.


Podszedł do niej, chwycił ją w ramiona i patrząc prosto w oczy – powiedział:


- Martwiłem się o ciebie, kwiatuszku. Nawet nie wiesz, jak bardzo. Obdarzył ją krótkim pocałunkiem w usta i założył na jej szyję medalion.


Renata przez chwilę obracała go w swojej dłoni, a potem odczytała grawerowany napis. Na zawsze razem - Rafał Renacie 14 maja 2002r.


Zacisnęła w dłoni medalion i zamyśliła się głęboko. Nagle poczuła, że jej ciałem wstrząsnął niespotykany dotąd dreszcz. Podniosła powieki, spojrzała smutnym wzrokiem na męża, ale nie chciało jej przejść przez gardło słowo: dziękuję. Rafał chwycił ją za rękę, kilka razy ucałował przegub jej dłoni.


- Przepraszam Renatka nie powinienem wspominać o ciąży, ale tobie przyśniła się mała dziewczynka o piwnych oczach – powiedział ze skruchą i po chwili dodał: – Nie miej mi za złe, że w to uwierzyłem. – Proszę cię kwiatuszku, nie wracajmy więcej do tego tematu.


- Nie Rafał. Musimy porozmawiać i to jeszcze dzisiaj.


- Dzisiaj twoi rodzice na nas czekają. Jednak, jeśli nie chcesz, to oddzwonię, że nie przyjdziemy. Zastanów się, pójdziemy? Renata kiwnęła głową. Znając swojego męża, wiedziała, że chce się pochwalić nowym samochodem. Nie mogła mu tego odmówić. - Umieram z ciekawości. O czym kwiatuszku, chcesz porozmawiać? Sądząc po twojej minie, to na pewno coś ważnego? – zapytał ciekawie.


- Masz rację, to jest coś ważnego. By dojść, dlaczego nie zachodzę w ciążę, musimy pójść do lekarza oboje.


Rafał zastanowił się.


- Chyba masz rację, Renatka. Nie wiem, dlaczego nie wpadliśmy na to wcześniej. Mój kolega, miał takie same problemy. Po przebadaniu okazało się, że to była jego wina. Wojtek jest sportowcem i to miało wpływ, że nie mógł zapłodnić żony. Jak mi wiadomo, podawano mu wtedy jakieś zastrzyki. Nie interesowało mnie zbytnio, co mi opowiadał, ale teraz go wszystkiego wypytam. Może u nas jest podobna sytuacja? Sama wiesz, ostatnio jestem dość przepracowany, a zmęczenie daje mi się wyraźnie we znaki. Przysięgam, ja naprawdę poddam się wszelkim badaniom i nie chcę abyś we mnie kiedykolwiek wątpiła.


Renata zarzuciła mu ręce na szyję i pocałowała go w usta.


- A jeśli nie będziemy mogli mieć dzieci? – spytała niepewnie.


- To będziemy mieli tylko siebie – odpowiedział bez wahania.


- I będziemy tak dziwaczni, jak mojej mamy koleżanka z mężem? Przecież aż przykro na nich patrzeć, co oni ze sobą wyprawiają.


-

- [1] [2] [3] [4] [5] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
sabina2323 Linia koment
Dodany:2010-09-05 23:53:10, Ocena: 6.0
jak zwykle chylę czoło... Pozdrawiam!
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 15:59:39, Ocena: 6.0
fajne
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów