Zrozum mnie...
opowiadania >
Głupia, zła matkaMoje dziecko choć z przypadku, mówię, że jest wymarzone, że powstało z miłości, że mamusia i tatuś chcieli mieć małą Alę.


Mała Ala, jakie to było słodkie dziecko, gdzie się ono podziało? Czy usłyszę od niej jeszcze „mamo, mamusiu...”


Zdzira! Puszcza się w jakimś obskurnym lokalu! Mogła zostać lekarzem, albo prawnikiem.- Niespełnione marzenia Matki!


Michał, jaki to mądry chłopak! Same piątki w szkole ( czwórka z w-fu) powtarzałam mu „ Wiele osiągniesz synu, jesteś moją dumą”. Nie wiedziałam, że on jest głuchy! Nie obchodziło go moje zdanie. Złodziej, bandyta! Ale to moje dziecko- muszę je kochać...


Oglądałam ostatnio jakiś program o matce, której zaginął syn. Podobno zgwałcił i zabił jakąś dziewczynę. Matka płakała bardzo, ale wszystko mu wybaczyła, chce tylko żeby wrócił.


Przeszło mi przez myśl, że ja bym nie wybaczyła. Ale szybko odezwał się drugi głos- przecież moja córka jest dziwką a syn złodziejem. Też im wybaczyłam. Musiałam.


Dzieci są moim życiem. Żyję dla nich. Mój mąż pijak, córka dziwka, syn złodziej...żyję dla nich.


Wtargnęli w moje życie niespodziewanie, a teraz żądają miłości!


Jak ja się zakochałam! Krzysztof mój pierwszy chłopak, szybko narzeczony. Rodzice go uwielbiali, dlatego po roku zostaliśmy małżeństwem. Co on mi obiecywał! Mieliśmy wyjechać do Włoch i Paryża. Cholerne Włochy, cholerny Krzysztof! Nie było ani Włoch ani Paryża. Były tylko puste butelki i smród! Ale kto wiedział, że tak będzie.


„Dzieci kochane powstałyście z miłości”- tak mówiłam. Przecież nie mogłam powiedzieć, że niewyżyty i pijany ojciec gwałcił mnie co noc!


Ale gdy urodziła się Ala, Krzysztof bardzo się zmienił. Jaki on był kochany! Kupił nawet bilety do Włoch, które zaraz potem przepił. Tak, z tej radości, że Ala idzie do pierwszej klasy.


„Moja córeczka kochana, tatuś jest z Ciebie dumny” później wyszedł i wrócił po dwóch dniach- pijany. A biletów już nie było.


Jak można obwiniać dzieci za ich życiowe wybory, kiedy za przykład mają ojca łajdaka i matkę, która zamiast chronić swoje dzieci, tkwi z nimi w takim bagnie.


Moje dzieci mimo problemów w domu, dobrze się uczyły. Mogłam uciekać z nimi, ale nie! „Krzysztof się zmieni”- powtarzałam.


Straciłam pracę, a Krzysztof przynosił grosze do domu, które i tak przepijał. Wtedy to Michał dopuścił się pierwszej kradzieży. Łudziłam się, że to może z miłości, może chciał mi pomóc. Nie, jednak nie. Te ciągłe przezwiska w szkole „ brudasie, twój ojciec to pijak...”- on nie mógł tego znieść. Ukradł portfel jakiemuś mężczyźnie na dworcu. Złapali go. Tłumaczył mi, że potrzebował pieniędzy na nowe buty i bluzę. Niby żadne tłumaczenie -kradzież jest kradzieżą, ale ja go tam nawet trochę rozumiałam. Czasami zdarzało mi się ukraść coś ze sklepu- masło, jajka...


Ta kradzież uszła mu na sucho. Ta i wiele następnych. Michała wkońcu złapali i wsadzili do więzienia. Chciał obrobić dom jakiejś grubej ryby.


Co do Ali to nawet nie wiem kiedy zaczęła. Choć pewnie z tych samych powodów co Michał. Trudno jest się pogodzić z tym, że jedyna córka puszcza się za pieniądze. Kiedyś sąsiadka powiedziała mi, że widziała Alkę w samochodzie z jakimś facetem, że była skąpo ubrana, że ten facet dawał jej pieniądze. Kiedy zapytałam Alę o tą sytuacje zaprzeczyła. Pomyślałam, że sąsiadce coś się pomyliło. Wstrętna plotkara! Podejrzenia wróciły kiedy znalazłam u Ali w kieszeni prezerwatywy. Moje dziecko jest dziwką. Później sama mi się przyznała, ale co miałam robić.


To wszystko moja wina. Źle wychowali mnie rodzice, źle wyszłam za mąż, źle wychowałam dzieci! Jestem beznadziejną matką. Mam beznadziejne dzieci.


Wczoraj przyszła do mnie policja „ Pani mąż nie żyje” . Pomyślałam- zapił się na śmierć.


Przyczyna była jednak inna. Krzysztof wpadł pod samochód. Może jestem bez serca, może jestem złą żoną, ale szczerze przyznam, że mi ulżyło. Pomyślałam, że teraz będę wolna. Jednak co mi z tej wolności kiedy syn jest w więzieniu, a córka jest dziwką... Zostałam sama.


Ale wszystko to moja wina, a dzieci i tak muszę kochać.
***
Ojciec pijakKrysia nie była moją pierwszą miłością. Kochałem ją jednak nadzwyczaj mocno. Jej uśmiech, długie włosy i duże ciemne oczy. Była to kobieta z którą chciałem być.


Poznaliśmy się w pewnym barze ona była kelnerką. Nie zwracała na mnie uwagi. Krysia spodobała mi się od razu. Zacząłem częściej przychodzić do baru, któregoś dnia zaprosiłem ją na kawę. Od spotkania do spotkania, zanim się spostrzegłem, ona już była moją żoną. To był najpiękniejszy okres w moim życiu. Planowaliśmy wyjazd za granicę. Ja chciałem jechać do Włoch, Krysią uparła się na Paryż, ale w końcu i tak nigdzie nie byliśmy.


Jakiś rok po ślubie zacząłem pić. Mieliśmy z Krysią kryzys. Straciłem pracę. Kiedy się upijałem zapominałem o problemach. Naprawdę czułem się dobrze. Jednak rano miałem strasznego kaca. Bolała mnie głowa a Kryśka ciągle się darła. Wychodziłem z domu i piłem z kumplami.


Było tak codziennie, aż do narodzin mojej małej Ali.


Kiedy urodziła się moja córka przestałem pić. Było wspaniale. Razem z żoną uczyliśmy Alę mówić, chodzić i takie tam różne rzeczy, które uczy się dzieci. Do dziś pamiętam jak Ala powiedziała „tata”- byłem taki dumny! Chodziliśmy na plac zabaw z Alą. Dwa razy zabrałem nawet żonę do teatru. Mieliśmy dobry kontakt z rodzicami- dużo nam pomogli.


Wszystko układało się dobrze. Rodzice pożyczyli mi pieniądze i kupiłem dwa bilety na wycieczkę do Włoch, chciałem kupić bilety do Paryża, ale były droższe. Krysi nie powiedziałem, że pieniądze pożyczyłem od rodziców. Moja

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 19:13:36, Ocena: 4.0
podoba mi się, pozdrawiam.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 19:22:33, Ocena: 4.0
mi tez się podoba.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów