Żucze opowieści
opowiadania >Padało jak z wiadra. Mało powiedziane - padało jak z cysterny. Matylda wlokła się z nogi na nogę, rozmyślając o życiu i śmierci, a fragment długiego szalika zwisał smętnie, raz po raz wpadając do nowej kałuży. Dziewczyna zbyt zajęta była małym czarnym czymś, co trzymała w ręku, by to zauważyć.
- Dyziu, ta szkoła nas wykończy. Nie wracam tam.
To, że mówi do siebie zdziwiłoby z pewnością przechodniów, gdyby nie to, że ulewa zagłuszyłaby nawet odgłos młota pneumatycznego.
- Schowaj się do rękawa, bo zmoczą ci się skrzydełka- troskliwie wsunęła małego chrabąszcza do obszernego rękawa jaskrawożółtego ortalionowego płaszcza.
Jednak robaczek chyba nie miał na to ochoty, bo jak tylko Matylda rozluźniła uścisk, czmychnął czym prędzej na mokry chodnik.
-Stój! Gdzie ty pędzisz?! Dyziek!
Chyżo pobiegła za nim, tracąc po drodze parasolkę
- Mokra robota- mruknęła Matylda. - Dyziek, do cholery, bo ci zrobię z pancerzyka maskę lorda Vadera!
Owad zatrzymał się pod jakimiś czarnymi drzwiami w ciemnej komórce. Osłonięta była daszkiem, więc strugi deszczu już tu nie dochodziły. Co nie znaczy, że było tam całkiem przyjemnie. Ponure pomieszczenie nasycone było mdłym zapachem stęchlizny. Chrabąszcz popatrzył się znacząco na dziewczynę, po czym zniknął, przeciskając się przez ciasną szczelinę drzwi.
- Co on wyprawia? Zwariowany insekt...- bąknęła, po czym nieśmiało spróbowała pociągnąć za klamkę i otworzyć drzwi. Była prawie pewna, że będą zamknięte. Jakież było jej zdziwienie, kiedy odrzwia zaczęły otwierać się na oścież z przerażająco przenikliwym zgrzytem. Ciemność pomieszczenia nie przepuszczała nawet zarysów przedmiotów. Matylda nieustraszenie zrobiła krok naprzód i zaczęła z ogromnym pędem spadać, spadać, z wrzaskiem godnym czegoś, co bardzo głośno wrzeszczy.
Leciała długo, bardzo długo. W trakcie lotu znudzona krzykiem zaczęła już jeść jabłko, kiedy to spadła na coś bardzo miękkiego. Ogryzek wypadł jej z ręki, a dziewczyna w oniemieniu rozejrzała się dokoła.
A było na co popatrzeć. Siedziała na zielonej łące. Otaczały ją nieprzyzwoicie wysokie drzewa, chociaż to chyba nie były drzewa. Zrozumiała, że spogląda na monstrualnie wielkie kwiaty, krzewy potężne jak wieżowce i co najgorsze roje owadów. Całe rzesze wielkich jak konie pociągowe żuków. Motyle rozpostarte na niebie niczym sieci na wieloryba i świerszcze, których skoki raz po raz wywoływały trzęsienia ziemi.
Żeby nie zwracać większej uwagi mieszkańców owadziego społeczeństwa, postanowiła schować się za gigantycznego muchomora. Było już jednak za późno. Wszystkie zwróciły swe malutkie jak Mount Everesty oblicza na karzełkowatego intruza. Powoli, z zainteresowaniem, zaczęły się do niej zbliżać. Podświadomie czuła, że nie są do niej przyjaźnie nastawione. Podchodziły coraz bliżej, a tupot ich odnóży brzmiał bez mała złowieszczo. Matylda poczuła, że to już koniec. Że jej ponura nic nie znacząca egzystencja zaraz zostanie zniszczona - zdeptana tudzież zjedzona.
I wtedy wychynął zza krzaka dorodnego głogu Dyzio. Ale ociupinkę zmieniony. Dziesięć razy większy niż normalnie, a mimo to wzrostem nie dorównujący innym zwierzęcym okazom tego dziwnego świata.
- Zostawcie ją! Ta istota została tutaj sprowadzona przeze mnie, żeby wam pomóc - chropowatym głosem, poniekąd szalenie seksownym- przemknęło przez głowę nastolatce - przemówił żuk.
- Jak człowiek może nam pomóc! Oni potrafią tylko szkodzić, deptać i podpalać nasze domy! Przecież to dlatego powstało to królestwo Zjednoczonych Insektów, żebyśmy mieli spokój od tych dwunogich niszczycieli!
- Tylko ona może pomóc chrabąszczom!
- Ty dalej wierzysz w te bzdury?! To są tylko legendy. Nieudowodnione mrzonki dla karczemnej gawiedzi - kpiąco orzekła przemądrzałym głosem biedronka o kropkach wielkich jak amfiteatry.
Oburzony Dyziek oderwał się od ziemi i podfrunął do kolorowej mądrali.
- Mój dziadek opowiadał mi tę historię, i mój ojciec często mi ją przypominał i nie wydaje mi się, żeby byli stuknięci. O ile pamiętam, to twoja stara opowiadała o tym, jak musi odpędzać kosmitów, co zżerają jej sałatę.
- Wara od mojej rodziny popaprańcu ty!
Owady niebezpiecznie zaczęły ocierać o siebie własne odwłoki i niewątpliwie rozegrałaby tu się niezwykle widowiskowa potyczka, ale Matylda nie wytrzymała:
- Ja nie mogę wytrzymać! Jeśli nikt mi nie udzieli informacji po kiego ja się tu znajduję i pierwszy raz w historii jakiś samiec bije się o moją sprawę, to po prostu... no na przykład wejdę na tego muchomorka, o tu!- i obrażona zaczęła wymachiwać nóżkami okutymi w czerwone gumiaczki.
- Wybacz mi maleńka, powinienem od razu ci powiedzieć, o co chodzi - na dźwięk takiego głosu z wrażenia zsunął się na koniczynkę lewy gumiaczek.- Otóż, jakby to ująć tak zgrabnie, jak wygląda twoja kibić... Dawno temu większość z nas, obecnie owadów, była ludźmi. Jednak trochę nagrabiliśmy sobie u Wielkiego Szefa i się nam oberwało. W zależności od ciężaru grzechu na czas pokuty zostaliśmy zamienieni w chrabąszcze, biedronki i żuki gnojarze.
- A jaki grzech miały chrabąszcze? Bo biedronka rozumiem - próżność. O żukach gnojarzach staram się nie myśleć, pszczoły pewnie niewierność, bo skaczą z kwiatka na kwiatek, ale chrabąszcze?!
- Mieliśmy serce zakute w chitynowy pancerzyk. Zero współczucia i miłości, nic. I widzisz, zaklęto nas. Teraz może nas uratować tylko jakaś dobra ludzka dusza. A żaden człowiek nie kwapi się pomagać temu, po czym depcze. Dopiero ty zwróciłaś na nas uwagę. Ty jesteś wybrańcem...
- Wiem, w jakiś sposób zawsze wiedziałam...- zaskoczona Matylda zastanawiała się nad sensem słów, które właśnie powiedziała. Oto wypełnia się jej przeznaczenie... To ona może ich wszystkich uratować.. Tylko jak?


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów