Agent Stephen Rozdział IV
opowiadania >
Rozdział IVPo zjedzeniu resztek wczorajszego chleba poszedłem spać. Kiedy się obudziłem, słońce było wysoko na niebie. Wstałem, umyłem się i ubrałem. Wyszedłem z namiotu i ujrzałem kilka grup amerykańskich żołnierzy. Podszedłem do nich i spytałem się czy oni dzisiaj będą atakowali. Umiałem angielski więc nie miałem problemu z porozumieniem się. Jeden z chłopaków przyznał mi rację, ale zaczną dopiero wieczorem. Teraz mają jakieś ważne spotkanie. Nie chciałem przeszkadzać, więc udałem się do namiotu Sławka. Zastałem go przy biurku.


- Cześć. Co piszesz ?


- Cześć. List do mamy. Teraz leży chora w Polsce.


- Aha. Współczuje.


- Nie wiem czy przeżyję tą cholerną wojnę, dlatego chcę żeby wiedziała, że bardzo ją kocham.


- Wiesz Sławek. Każdy chce przeżyć, ale nie każdemu się to uda. Pamiętaj, głowa nisko kiedy strzelają. Kiedy słyszysz gwizd kul nad łbem to znaczy, że lecą one jakiś metr nad tobą, więc nie ma się co bać. Jesteśmy silni, dlatego będziemy żyć jeszcze długo, a te szwabskie świnie wylądują mordą w piasku.


- Dzięki za te słowa.


- A teraz zbieraj się, mamy iść do dowódcy.


- Dobrze. Poczekaj chwilę, tylko schowam ten list do szuflady.


Wyszliśmy na grząskie błoto. Nasze buty zapadały się w nim jak w wodzie. Padał gęsty deszcz, a wiatr bujał drzewami jak zapałkami. Skierowaliśmy kroki w stronę sztabu.


- Prowadź do generała ! – krzyknąłem do żołnierza stojącego przy drzwiach.


Poprowadził nas po drewnianych schodach na górę. Zapukałem i weszliśmy do pomieszczenia. W małym pokoiku pod ścianą stała szafa i łóżko, a na środku biurko, przy którym siedział dowódca naszego korpusu.


- Melduje się na rozkaz panie generale !


- Dobrze, a teraz usiądźcie. Mam wam powierzyć ważne zadanie.


- Tak jest ! – Powiedział Sławek.


- Szesnastego maja wieczorem rozpoczniemy kolejny atak na wzgórze. Musicie przełamać niemiecką obronę i wkroczyć do ruin klasztoru.


- Dobrze. Możemy już iść ?


- Tak. Żegnam was.


Po skończonej rozmowie poszliśmy do jednego z namiotów. W środku żołnierze rozmawiali, grali w karty i odpoczywali. Przyłączyłem się do gry. Stawka była wysoka. Na stole leżała sterta papierosów. W czasie rozdania kart Franek i Ja rozmawialiśmy o różnych sprawach.


- Jak myślisz kiedy zdobędziemy klasztor i wzgórze dostaniemy medale, albo jakieś odznaki ?


- Gdybym to wiedział już dawno bym ci powiedział. Jak na razie trzeba martwić się atakiem.


- Tylko żeby wszystko poszło szybko, sprawnie i bez przeszkód.


- Tak Franek to by każdy chciał, ale tak się nie da. Niemcy są bardzo dobrze zorganizowani i mają więcej amunicji niż my.


Nagle wybuch pożar. Beczki z paliwem zaczęły się palić. Szybko wybiegliśmy z namiotu i zaczęliśmy gasić ogień.. Na szczęście szybko to zrobiliśmy i mogliśmy wrócić do namiotu.


Wszyscy byli przejęci całą sytuacją. Jednak po kilkunastu minutach wszystko wróciło do normy. Później poszedłem do namiotu i zasnąłem. Obudziłem się wcześnie rano, ponieważ nie mogłem spać z myślą, że dzisiaj będziemy przeprowadzać atak, który najprawdopodobniej może okazać się najkrwawszym atakiem w całej kampanii włoskiej. Ubrałem się i umyłem, a później poszedłem się przygotować. Dzień był nie za ciepły ani nie za zimny. Co kilka minut słychać było brzęk nadlatujących samolotów, które bombardowały klasztor i wzgórze. Udałem się do dowódcy aby zameldować mu gotowość do ataku. Wszedłem do pomieszczenia, które przypominało biuro. Generał siedział na fotelu i przeglądał mapy.


- Melduję, że ja i moja drużyna jest gotowa do szturmu na ruiny klasztoru.


- Dobrze. Spocznijcie. Atak rozpoczniemy wieczorem, całą naszą siłą. Wy wkroczycie od lewej strony i spróbujecie unieszkodliwić wszystkie bunkry napotkane na swojej drodze. Resztą zajmie się kto inny. A kto jako pierwszy wkroczy do ruin zostanie odznaczony i awansuje na wyższy szczebel wojskowy.


- Tak jest panie generale !


- Możecie już iść, aha zbierzcie swoją drużynę do kupy i powiedzcie im o całym planie działania. W końcu jesteście kapralem.


- Dowidzenia.


Po chwili zebrałem chłopaków i wszystko im powiedziałem, każdemu przydzieliłem zadanie. Zbliżała się godzina szturmu. Udaliśmy się z obozu w stronę wzgórza. Było ciemno i wilgotno. Po około kwadransie znajdowaliśmy się u stóp góry.


- Sławek i Jacek wiecie co macie robić. Do dzieła, tylko macie iść cicho.


- Tak jest panie Kapralu.


- A co oni mają wykonać ? – spytał się Franek.


- Podejść jak najbliżej bunkrów i podłożyć tam ładunki wybuchowe, które miałem ze sobą zabrać. Reszta za mną.


Zaczęliśmy się czołgać. Co kilkanaście minut meldowałem przez radiostację o naszej sytuacji. Inne brygady również rozpoczęły swoje zadania.


- Czemu jest tak spokojnie ?


- Cisza przed burzą – powiedział Kuba.


- Pewnie za chwilę zaczną bić nasi. – Odezwał się Marcin.


Po paru minutach przybiegli Sławek i Jacek.


- No i jak chłopaki wszystko gra ?


- Jasne panie kapralu.


- Uwaga panowie lepiej zatkajcie uszy. Rozwalamy.


Przekręciłem detonator. W jednej chwili wszystkie bunkry wybuchły. Odłamki spadały długo. – Szybciej. Biegniemy na trzy. Raz, dwa, trzy !


Wszyscy zaczęliśmy biec pod górę. Każdy co parę metrów rzucał się na ziemię, ponieważ Niemcy rozpoczęli ostrzał. Nasze armaty dawały z siebie wszystko. Jacek znalazł w jednym z bunkrów meldunki o wycofaniu się wojsk niemieckich z klasztoru. Kazałem zanieść je generałowi. Po chwili droga, która miała być jedynym ratunkiem dla szwabów została ostrzelana przez nasze działa. Zbliżał się ranek. Naszym oczom ukazał się 12 Pułk Ułanów Podolskich pod dowództwem podporucznika Kazimierza Gurbiela.


- A wy co tutaj robicie ? – odezwałem się do zbliżającego żołnierza.


- Idziemy na patrol. Mamy wejść do klasztoru. Jak chcecie zabierzcie się z nami.


- Dobrze. W takim razie idziemy. Chłopaki zbieramy się.


Ostrzał niemiecki zakończył się kilka godzin temu. Więc mogliśmy spokojnie podążać pod górę. Po drodze widziałem dużo krwi i ciał poległych aliantów. Ten widok był straszny. Po kwadransie byliśmy na miejscu.


- Miejcie oczy wokół głowy. Nie wiadomo czy wszyscy się wynieśli. Kuba, Jacek, Franek i Sławek sprawdźcie tamte pomieszczenia. Panie podporuczniku bierzemy jeńców czy rozwalamy ich na miejscu ?


- Zabieramy.


- W takim razie wszystkich, których znajdziecie przyprowadźcie tutaj na ten plac.


Po chwili z mroku budynków wyłonili się niemieccy żołnierze. Ręce mieli uniesione do góry, a niektórzy trzymali się za głowę.


- Broń złóżcie tutaj. – Rozkazałem.


Posłusznie wykonali polecenia i ustawili się kolumną na środku placu. Wszyscy poszli odpocząć. Ja również poszedłem coś zjeść. Chłopaki znaleźli zapasy pożywienia, które zostawili Niemcy.


- No Sławek prawdziwa uczta.


- Tak panie kapralu. Teraz mogę mówić do ciebie po imieniu ?


- Między

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Beatka1161 Linia koment
Dodany:2010-12-02 16:57:52, Ocena: 5.5
inspirujące:)

Ocenił/a na: 5
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 15:26:46, Ocena: 5.5
Rewelacja.

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów