Agent Stephen Rozdział IV
opowiadania >Niebo jaśniało od wybuchów. W pobliżu nikogo. Zacząłem rozmyślać o rodzinnym domu. Przypomniały mi się wieczory, które spędzałem z rodzicami i rodzeństwem. Nagle w krzakach coś się poruszyło. Wróciłem do teraźniejszości. Uniosłem karabin do skroni i wycelowałem. Strzeliłem. Coś zawyło i zaczęło się czołgać. Podbiegłem bliżej i zobaczyłem człowieka. Był ubrany w mundur. Nie mogłem rozpoznać jaki. Stanąłem przy nim i uderzyłem go kolbą w głowę. Zawołałem wartownika, który stał przy chacie. Razem zabraliśmy go do chałupy. Rzuciliśmy go na podłogę. Generał wstał i zaczął go przesłuchiwać. Nam kazał wyjść. Przed domem stała stodoła, a przed nią spali żołnierze. Ja też postanowiłem się położyć. Rano mieliśmy wyruszyć dalej. Trzeba było w końcu odpocząć. Oparłem się o drzewo i zasnąłem. Nawet nie zdążyłem porządnie się rozłożyć, kiedy ktoś zaczął mnie budzić.


- Panie sierżancie ! Niech pan wstaje !


Usłyszałem głos Sławka. Przebudziłem się. Stał przy mnie i potrząsał mną za ramię.


- Dobrze już wstaje.


Podniosłem się z ziemi i zarzuciłem karabin na plecy. Żołnierze stali na zbiórce, więc i ja szybko podbiegłem do dwuszeregu. Słońce znów paliło wszystkich po głowach. Generał rozkazał iść. W czasie drogi podszedłem do niego i spytałem się co z tym mężczyzną, którego wczoraj znaleźliśmy w krzakach. Odpowiedział, że był to Niemiec na przeszpiegach i zabili go. Ciało zakopali za stodołą. Bez słowa wróciłem do kolumny żołnierzy. Szedłem koło Sławka i Kuby.


- Kuba, co z Frankiem ?


- Na razie nie może samodzielnie iść, ale za kilka dni powinien już chodzić. Jedzie o tam z tyłu na ciężarówce. – mówiąc to wskazał palcem samochód.


- Sławek, masz jakieś suchary w plecaku ?


- Chyba tak, ale bardzo mało.


- To zanieś kawałek Frankowi.


- Tak jest !


Podbiegł do ciężarówki i wskoczył na nią. Wyciągnął pajdę sucharów i wręczył choremu. Nie wiedziałem ile jeszcze drogi przed nami, ale czułem, że dzisiaj dojdziemy do celu. Zbliżało się południe, najgorszy moment dnia. Generał zarządził postój w lesie. Usiadłem w cieniu pod drzewem. Ściągnąłem buty i chwilę się zdrzemnąłem. Jednak nie zdążyłem usnąć, ponieważ ruszaliśmy w dalszą drogę. Nie miałem pojęcia w jakim kierunku idziemy. Wyszliśmy z lasu i podążaliśmy grzbietem jakiegoś wzgórza. Na horyzoncie ujrzeliśmy jakieś miasteczko. Jakiś żołnierz wracał od generała.


- Co to za miasteczko ?


- Piedimonte. Mamy je zdobyć. Podobno tam stacjonują jakieś oddziały niemieckie.


- Aha. Dzięki za informacje.


Kilka kilometrów przed zabudowaniami generał rozdzielił zadania. Mojej brygadzie przypadło sprawdzenie północnej części wsi. Razem z nami mieli zabrać się chłopaki z sąsiedniej drużyny. Podążaliśmy małymi uliczkami. W spoconych i zmęczonych palcach trzymałem broń. Było pusto i cicho. Po około kwadransie doszliśmy do małego gospodarstwa.


Wbiegliśmy do pomieszczeń w domu. Wewnątrz było pusto. Przez małe okienko zobaczyłem niemieckie ciężarówki i jeepy. Wokół nich spacerowali oficerowie i szeregowcy. Każdemu kazałem zająć miejsce przy oknie i przygotować się do ataku. Ja po schodach poszedłem na górę i przy okiennicy położyłem granaty. Po około kwadransie rozpoczęliśmy starcie. Granaty wybuchały pod kołami pojazdów i głośne eksplozje zagłuszały krzyki Niemców. Szybkie serie z karabinów rozpruwały ciała żołnierzy. Długo walczyliśmy, ale po około godzinie mogliśmy przesunąć się pod budynek, w którym najprawdopodobniej schowali się przeciwnicy. Sławek podbiegł pod drzwi i kopnął je z całej siły, wrota ustąpiły. Wbiegliśmy do środka chowając się za filary podtrzymujące wyższe piętra. Na wprost drzwi ustawiony był RKM, a żołnierz który przy nim stacjonował siekał seriami jak z brzytwy. Jednak szybko ucichł po strzale oddanym przez Kubę. Mogliśmy przesuwać się dalej. Po chwili znaleźliśmy się na kolejnym piętrze. Jednak tutaj musieliśmy użyć siły naszych rąk. Szwaby wychodzili z każdego pokoju, więc szybko podbiegłem do jednego z nich i zadałem śmiertelny cios bagnetem. Inni moi towarzysze zrobili podobnie. Po starciu budynek był oczyszczony, tylko martwe ciała leżały na korytarzu. Wyszliśmy na zewnątrz. Słońce świeciło mocno, a chmury pochowały się za górami. Poszedłem na pobliski murek i usiadłem na nim zapalając papierosa.


- Sławek do mnie !


Szybko przybiegł i zameldował się.


- Weź ze sobą kilku ludzi i spróbujcie zlokalizować miejsce stacjonowania reszty naszych wojsk.


- Tak jest !


Zebrał kilku ochotników i pomaszerował w stronę małej uliczki. Reszta odpoczywała po ciężkiej walce. Miasteczko świeciło pustkami, tylko jakieś kury chodziły po podwórkach. Pomyślałem o sytuacji w jakiej się znalazłem. Po krótkiej chwili Sławek przybiegł do mnie i powiedział.


- Panie sierżancie ! Nasze wojska zostały otoczone przez oddziały niemieckie. Potrzebują posiłków.


- Wszyscy zbiórka ! Sławek prowadź, trzeba ich zajść od tyłu.


Podążaliśmy za Sławkiem jeszcze przez chwilę. Strzały i wybuchy stawały się coraz donośniejsze. Po chwili znaleźliśmy się w środku zaciekłej walki. Schowaliśmy się za budynkiem i stamtąd prowadziliśmy ostrzał. Niemcy znaleźli się w potrzasku, nie mieli drogi ucieczki. Mieliśmy mało amunicji więc oszczędzaliśmy ją. Po około kwadransie starcie zakończyło się wygraną naszych sił. Zameldowałem generałowi o oczyszczeniu części miasta. Teraz mamy kilka godzin odpoczynku a później idziemy dalej do sztabu wojsk alianckich. Wyciągnąłem papierośnicę z kieszeni i poczęstowałem kolegów, sam również zapaliłem. Poszedłem do cienia i położyłem się na ziemi. Widocznie zasnąłem ponieważ kiedy Sławek mnie budził miałem zamknięte oczy.


- Co się stało ?


- Panie sierżancie ! Niech pan wstaje, ruszamy w dalszą drogę.


Zerwałem się na równe nogi i dołączyłem do reszty żołnierzy. Podobno teraz czeka nas ciężka przeprawa pod Ankonę. Będzie to nasza samodzielna akcja, która ma wspomóc dowóz broni, amunicji i paliwa do samochodów. W tym miasteczku znajduję się port morski, który jest ważnym punktem strategicznym. Niestety, żeby tam dotrzeć musimy przedrzeć się przez Niemieckie oddziały, których w pobliżu jest mnóstwo. Podszedłem do Piotrka i spytałem.


- Jak się czuję Franek ?


- Panie sierżancie z nim już wszystko w porządku. Dzisiaj ma dołączyć do naszego oddziału.


- No to dobrze, będzie nam potrzebny.


Podążaliśmy ubitą drogą. Przed nami rozciągały się pasma górskie, które obejmowały duży obszar naszych walk. Na końcu sznura żołnierzy jechały czołgi i wozy pancerne. Na ciężarówkach siedziały sanitariuszki ze szpitala polowego. W czasie drogi mieliśmy kilka postojów, na których uzupełnialiśmy wodę oraz żywność.- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Beatka1161 Linia koment
Dodany:2010-12-02 16:57:52, Ocena: 5.5
inspirujące:)

Ocenił/a na: 5
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 15:26:46, Ocena: 5.5
Rewelacja.

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów