Baśń
opowiadania >Niezupełnie...dawno dawno temu.


Niekoniecznie w realnym świecie.


Jednak...zdarzyło się Coś.
Nie oceniaj. Wysłuchaj.
W tej historii uczestniczyły tylko dwie postaci.


Orzeł, pozornie silny.
Wróbel, niepozornie niedoceniony.
A historyjka rozpoczęła się tak:


Orzeł, którego szary zlękniony wróbel znalazł pewnego dnia o świcie, wyglądal na wyczerpanego i co gorsza na dogorywającego. Wróbel usłyszał jego ostatni krzyk, poczyniony resztką sił, który prawdopodobnie miał przywołać jego braci.
Żaden z nich jednak się nie pojawił.
Wróbel, sam kulejący i potarmoszony, zlękniony i nieufny, pomimo lękliwej natury, odważył się podejść bliżej. Przyglądał się tej pieknej postaci, skryty za krzakiem różanecznika.
Dostrzegł zwieszoną głowę i złamane skrzydła. Oba.
Najgorszym jednak zdawało się postrzelenie.
Wróbel nigdy wcześniej nie widział z tak bliska istoty tak niezwykłej, choć wielokrotnie słyszał o nim od innych ptaków. Nigdy też nie wiedział nikogo tak skrzywdzonego.


Przez ułamek sekundy orzeł spojrzął prosto w jego kierunku. W tle tego spojrzenia wróbel usłyszał najsmutniejsza pieśń jaką mogły stworzyć niebiosa. Wróbel wycofał się przestraszony i przejęty.
Po chwili znów usłyszał pisk...lecz tym razem słabszy i...odniósł wrazenie, ze pisk ten nie nawołuje kambratów..lecz jest błagalnym wołaniem o pomoc...skierowanym własnie do niego.
Wróbel...skulił sie przerażony, bojąc sie istoty równie pięknej co groźnej. Nie miał pojecia co począć.
Zastygł w sobie.
Przez sekunde, dwie, wsłuchiwał sie w przyrode wokół. W wiatr,który rozrywał niejedne strzemiona niewoli, w promienie słoneczne, które dodawały sił opadającym w nadziei. Pod stopami ciepło mówiła do niego ziemia, nosicielka trosk i radości. Nawet przydrożny strumień zaśpiewał k niemu pieśń. Wróbel chłonął wszystko co przekazywała mu przyroda i...wiedział już co ma uczynić.


Pomimo swej lękliwości, kulejąc i opierając się o protezy nadziei, odsłonił krzaki i stanął przed orłem, panem siebie i nieba. Lęk, który go namawiał do powrótu zagłuszała nieuzasadniona pewność serca. Stał i patrzył. Patrzył i otwierał się na to, co życie przyciągnęło przed jego oczyma . W jednej chwili orzeł przestał być jego wrogiem. Wróbel patrzył zdesperowany w jego wygasające oczy i przenikał duszę orła, stawał się nią, dotykał największych ran i nieśmielszych okruchów nadziei.
Szary, mały wróbel zapłakał. Orzeł zastygł nieruchomo.
Łzy, które spływaly nie mogąc zaznać uspokojenia łączyły sie w jedno, tworząc świetlistą plamę przed panem nieba. Dziwnym trafem, na plamie objawiły się promienie słoneczne, dodając jej tęczowych barw. Orzeł poruszył się, znurzony i wycięczony schylił głowe, dziób opadł mu bezwiednie uderzajac lekko w teczowe zjawisko. Jedna z łez znalazłą sie na jego bezwładnym jezyku. Orzeł poczuł słodki smak ...wody. Zamoczył dziób w tęczy i niespiesznie, nieśmialo zaczął pić z wody spływającej z wróblowego serca.
Gasił pragnienie, a zastygły w niepewności wróbel stał i płakał.


Przez wiele dni i nocy wróbel poruszony tym co sie wydarzyło pierwszego dnia ich spotkania, przychodził z okruchami zdobytego pożywienia. Mieszał smaki radości, powagi, śmiechu i dostojeństwa. Wiedziony instynktem, wbrew rozumowi, trwał przy swym nowym nieznajomym, dzielaą się szczerością serca. Im bardziej dostrzegał poprawę w zachowaniu i sprawności orła tym większa sprawiało mu to radość. Orzeł nie mógł odwzięczać sie wróblowi inaczej niż snując opowieści o lądach i przestworzach w których szybował, o burzach z których uratował się cudem, o szczęściu jakie doznawał lecąc nad górami, nad odwaga której szukał w sobie gdy sztorm i nieprzychylny wiatr rzucał go nad szaleństwo oceanu.
Opowieści fascynowały wróbla, zatapiał sie w nich, zatracał w ich bajecznej niepojętności.
Nie chciał niczego wzamian, a oto orzeł ofiarowywał mu niemal namiastkę nieba. Wróbel każdej nieprzewidywalnej wspólnej nocy płakał przed orłem, orzeł łzy te najsłodsze spijał, doznając samouleczania. Trwali w niezwykłej symbioziem, od póżnej zimy do wczesnego lata.


Pewnego dnia orzeł zapomniał się przed samym sobą i ...stanął w pełnej krasie na polanie, do której zbliżał sie przemoczony wróbel. Tego dnia złapał go niespodziewany grad, niemal nie miał sił się poruszać, ale zmierzał do swego pacjenta - orła, czując w tym swoja misję i radość. Gdy niespodziewanie ujrzał pelną sylwetkę orła, o rozwiniętych skrzydłach, gdy usłyszał trzepot skrzydeł....zastygł w ciszy i ..zrozumieniu.
Tego czerwcowego dnia ich zależnosc przestała istnieć.
Wróbel uronił ostatnią łzę.
Złapał ją w swe zwichnięte skrzydło i podszedł do niemal niebiańskiej istoty. Łzę podsunął mu na język i..bezwiednie przylgnał swoim połamanym ciałem do doskonałej postaci orła.
Wiedział, że musi otworzyć mu droge ku polanie, z ktorej odbije sie do lotu. Orzeł pełen wdzieczności ale i szczęścia z odzyskanej wolności, odbił się od rozgrzanej ziemi i poszybował ku przestworzom. Wróbel niemo zastygł przygladajac sie sylwetce ptaka.
Po paru chwilach ptak znikł z lini jego wzroku. Spuścił łeb i położył sie na trawie.


Poczuł w sobie niespodziewanie zmęczenie, wszystkie rany, te nieuleczalne otworzyły sie na oscież w nim samym i....jego duch, jak i ciało zastygło bezbolesnie.
Trawa oplotła wróblową postać serdecznie, ziemia ogrzała stygnące ciało swych wdechem, wchłaniając go pod naskórek.
Po wróblu pozostał tylko niewyraźny ślad w pamięci orła.
Na miejscu jego ostatniego tchnienia wyrosła mała skarłowaciała brzóska.


Cudem w tej opowieści nie było oczywiste uleczenie orlej duszy i ciała.


Oto siłą uczuć wyższych wróbel, skazany przez naturę i przeznaczenie na śmiertelne zejście wczesną wiosną, dożył ciepła wczesnego lata.
Dzieki pomocy jaką ofiarował królowi niebios, wróbel przeżył najpiekniejsze miesiące swego życia.


Czasami bowiem, najpiękniejsze życiowe naznaczenia, przychodzą do nas niespodziewanie.


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Naznaczona Linia koment
Dodany:2012-11-06 00:37:38, Ocena: 6.0
Dziękuję i wybacz, że tyle błędów. Serdecznie pozdrfawiam. A
Pilar Linia koment
Dodany:2012-11-05 14:36:46, Ocena: 6.0
Wreszcie do Ciebie dotarłam. Widzę pewną zmianę stylu. Bardzo fajnie się czytało. Z prawdziwą przyjemnością stawiam 6:)

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów