Bork - Klątwa, tom I, rozdz.I
opowiadania >Za oknem niebo przecinały pierwsze błyskawice. Niemal czarne chmury kłębiły się niczym dym z palenisk smolarzy spod Rastenburga. Wiatr dmuchał w niebieskie niegdyś okiennice z taką siłą, że zdawały się drżeć jak listki osiki.
Starowinka klęczała przy łóżku przed obrazem Matki Boskiej, mamrocząc pod nosem słowa modlitwy i nerwowo obracając w spracowanych dłoniach kolejne paciorki różańca.
W kącie pod oknem, na którego parapecie płonęła dopalająca się już prawie świeca, ciemne oczy wpatrywały się łakomie w niebo poszukując kolejnych błysków, jakby był to pokaz fajerwerków
po balu w pobliskim pałacu a nie nadciągająca nawałnica, która nie raz już niszczyła nadgryziony zębem czasu dach wiekowego domu.
Miała niespełna czternaście lat, długie ciemne włosy spadały kręconymi kaskadami loków na chude ramiona. Była wysoką dziewczyną o przeciętnej, niewyróżniającej się twarzy i bardzo ciemnych, właściwie czarnych oczach, które w chwilach dramatycznych, w chwilach zagrożenia zdawały się błyszczeć blaskiem miotającym dookoła jaskrawożółte iskry. Nieliczni świadkowie widząc to, wręcz wpadali w popłoch lub zastygali
w bezruchu nie rozumiejąc co się dzieje lub śmiali się nerwowo w głos, wzbudzając niemałe zainteresowanie wokół.
Wszystko to powodowało, że uchodziła w okolicy za osobę dziwaczną i nawiedzoną, czasem wręcz ze strachu schodzono jej z drogi. Wieś, w której mieszkała była bardzo stara z dość sporą ludnością liczącą ponad pięciuset mieszkańców, lecz mimo to głównie przez swoją wyjątkowość nie potrafiła znaleźć przyjaciół wśród rówieśników. Trudno jednak powiedzieć aby Elke Bork cierpiała z tego powodu.
Lubiła tę swego rodzaju samotność, choć czuła że wcale nie jest sama. Wierzyła mocno w obecność i opiekę ze strony nieżyjących rodziców.
I może również dlatego Elke nie bała się ani trochę. Jej oczy widziały dostatecznie wiele by nie bać się grzmotów i błyskawic. Przeżyła już wspólnie z babcią Irmą wiele takich burz, widziała wiele tragicznych dla okolicznej ludności wydarzeń.
Babcia Irma stanowiła jej całą rodzinę. W zasadzie dziewczynka nie pamiętała matki a tym bardziej ojca, od najwcześniejszych chwil była pod opieką babki, która samotnie wychowywała sierotę.
Kilka mórg ziemi, które pozostały po sporym niegdyś gospodarstwie dziadka z trudem dostarczało płodów rolnych, które mogłyby zapewnić im przeżycie.
Toteż babcia Irma i Elke dorabiały przy każdej dogodnej okazji pomagając w pracach polowych lub domowych u Peltza z odległym o 10km Grabowen.
Heinrich Peltz wyglądał na niezwykle starego człowieka. Mieszkał samotnie w sporym domu, zarządzając gospodarstwem, w którym toteż zatrudniał kilkunastu mieszkańców okolicznych wiosek przez wzgląd na jego wielkość oraz kłopoty ze zdrowiem nie mógł sam pracować jak za młodu. We wsi mówią, że Heinrich niegdyś był niezwykle przystojnym kawalerem i wodziły za nim oczami wszystkie panny z okolicy ale on nie zwracał na żadną uwagi.
Trudno było obecnie w te opowieści uwierzyć, gdyż Peltz był człowiekiem nikczemnej postury, z twarzą naznaczoną bruzdami czasu. Wiecznie przymknięte lewe oko i wykrzywione w dół kąciki ust nadawały mu wygląd złośliwego trolla. Do tego klął siarczyście z byle powodu co ogólnie sprawiało, że pracujący w jego gospodarstwie bali się swego pracodawcy i unikali go jak ognia. Jedynie babcia Irma umiała z nim rozmawiać i czasem ten zgorzkniały człowiek łagodniał w jej obecności. Ludzie uśmiechali się wtedy złośliwie szepcząc między sobą, że Irma pewnie nie tylko mu pierze i sprząta.
Gdy Heinrich wpadał w swą straszną złość Elke ogarniał ogromny, paniczny strach który zatyka dech w piersiach i każąc uciekać wiąże swymi ciemnymi mackami skore do ucieczki nogi.
Paradoksalnie jednak czuła, że coś ją ciągnie do tego człowieka, że również w niej jest coś, co niepokoi, co sprawia że ciemne światło zalewa jej serce a czarne oczy rozświetlają bursztynowe błyski.
Gdzieś w zakamarkach duszy było to jej bardzo bliskie i pociągało niemiłosiernie.
Dziewczyna ocknęła się z zamyślenia. Wiatr świszczał w szparach nieszczelnych okien. Wielkie krople bębniły w szyby jak dobosz w werbel zagłuszając słowa modlitwy Irmy.
Elke wstała z kąta, podeszła do okna i strzępem starej koszuli próbowała zatkać szparę, którą woda wpadała do środka i kapała z wąskiego parapetu. Pioruny niemal co sekundę biły w jeziora i pola dookoła wsi swą kanonadą przypominając bitewne odgłosy.
Mimo wiatru wyjącego na zewnątrz w izbie było bardzo duszno, co dawała się mieszkankom domu we znaki. Elke odwróciła się i podeszła do stojącej na stole przy przeciwległej ścianie miski, nalała z dzbana wody, zanurzyła w niej dłonie i obmyła swą ogorzałą od letniego słońca i wiatru twarz. Wymacała leżącą obok ścierkę, wytarła się niestarannie.
Nagle błysk pioruna rozświetlił izbę, złowrogi huk rozciął gęste jak smoła powietrze. Światło wpadające przez okno rzuciło na ścianę przed Elke cień zakapturzonej, przygarbionej postaci. Dziewczyna błyskawicznie odwróciła się i podbiegła do okna usiłując dojrzeć coś w blasku palącej się na parapecie świecy.
Na zewnątrz nie zobaczyła nikogo, zarzuciła więc na plecy starą, dziurawą rybacką kapotę i wybiegła z domu. Stanęła pośrodku podwórza, bezradnie rozglądając się wokół. Otaczał ją tylko mrok i lejący jak z cebra deszcz. Nie czuła strachu, nie myślała o przemokniętej kapocie i śmiertelnym niebezpieczeństwie ze strony burzy. W jej oczach drgały płomienno-żółte iskry. Obiegła dom dookoła kilka razy, lecz w błyskach piorunów nie udało się jej wypatrzyć nikogo, a wbrew zdrowemu rozsądkowi coś ciągnęło ją ku zaspokojeniu niepohamowanej ciekawości.
Pobiegła za pustą już od wielu lat obórkę, w której trzymały z babcią wyłącznie drewno na opał i nieliczne ogrodnicze narzędzia.
W jakimś odruchu złapała za stojącą przy wejściu motykę i wbiegła do jabłoniowego sadu, mając wrażenie że między drzewami mignął jakiś cień. Wiejący wicher nie ułatwiał jej zadania, nieprzycinane wiosną gałęzie drzew co rusz smagały ją po twarzy lub brała ich poddany wiatrowi ruch za biegnące postacie.
Zatrzymała się nagle dysząc ze zmęczenia, tętno waliło głośno w skroniach.
- Co to było? - zapytała siebie głośno – ani chybi zwida jakaś odpowiedziała sama sobie.
Nagle przez jej plecy przebiegł niezrozumiały dreszcz, bijące jak oszalałe serce przyśpieszyło ogarnięte panicznym strachem. Jarzące się żółtym światłem oczy wierciły otaczającą ją stopniowo ciemność, której nie rozświetlały nawet błyskawice.
Mrok zamykał jej oczy, strach dudnił głośnym bębnem w uszach. Podniosła nad głowę motykę czując instynktownie zbliżające się, nieznane jednak dotąd niebezpieczeństwo. Obróciła się. Nie zobaczyła nic poza nieprzeniknionym mrokiem ale na plecach poczuła wzrok. Wzrok tak zimny jak najzimniejszy styczniowy wicher, odwróciła się ponownie i na oślep, nie celując machnęła motyką jakby oganiała się raczej

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
janhennig Linia koment
Dodany:2010-01-20 22:18:14, Ocena: Brak oceny
dziekuje za Twoje podpowiedzi. Brak warsztatu to pewien balast jaki niesie za soba literacki debiut. Bede zwracal baczniejsza uwage na wymienione przez Ciebie zagadnienia. Licze na podobnie konstruktywna krytyke w przyszlosci. Pozdrawiam
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów