Ciało do ciała (Malarz 10.)
opowiadania >

Jest wiele osób, które nie lubią szpitali. Są tacy, którzy nie lubią ich do tego stopnia, że unikają wchodzenia do środka nawet, gdy tam znajdują się najbliższe osoby. Cóż? Szpital. Zbiorowisko chorych, cierpiących ludzi, unoszący się gdzieś w powietrzu oddech śmierci, lekarze i pielęgniarki traktujący często cierpiących ludzi przedmiotowo i instrumentalnie. Dla wielu przekroczenie progu tego przybytku to bardzo przykra konieczność i gdyby mieli szansę tego uniknąć wykorzystaliby ją z pewnością. Kryspin zjawiał się w szpitalu po raz kolejny bez żadnego przymusu. Świadomość ulotności życia szła z nim tu pod rękę przez wszystkie korytarze, ale była mu teraz dziwnie miła. Idąc na oddział kardiologii nawet nie miał pewności czy Joanna ma tego dnia dyżur. Zaczepił pierwszą napotkaną pielęgniarkę. Kobieta zmierzyła go wzrokiem, spojrzała na trzymane przez niego kwiaty i uśmiechnęła się. Wyjaśniła, że pani doktor asystuje w tym momencie przy operacji, ale zaraz powinna skończyć. Obiecała jej przekazać, że ma gościa. Wskazała miejsce gdzie może poczekać. Malarz usiadł w poczekalni, obok stolika z ulotkami. Zerknął na nie. Coś o arytmii, zapaleniu mięśnia sercowego, zawale, zdrowej diecie i sporcie. Odwrócił wzrok wbijając je w kwiatki w bukiecie. Ich większa atrakcyjność od papierowych informatorów była niezaprzeczalna. Z resztą. Nawet sznurówki w adidasach uznał za ciekawszy obiekt zainteresowania niż proponowana lektura. Czekał kilkanaście minut patrząc w różne zakamarki ściany i tropiąc światłocienie przemieszczające się po podłodze szpitalnego korytarza, gdy obok usłyszał chrząknięcie.
Joanna ubrana w zielony uniform stała nad nim, mierząc go wzrokiem.
- Co tu robisz? – spytała na wstępie.
- Czekam na ciebie – wstał i uśmiechnął się. - Co tam u ciebie? – spytał.
- W porządku. Zajęta jestem trochę. Tylko po to tu przyszedłeś, żeby spytać co słychać?
- Nie. Chciałem cię zaprosić na mój wernisaż do Madrytu. A po drodze ukradłem parę kwiatków dla ciebie. Pomyślałem, że mogą ci się spodobać. – podał jej kwiaty, a ona odebrała je, niekoniecznie przejawiając zainteresowanie otrzymanym bukietem.
- Do Madrytu? – spytała za to zdumiona – Kiedy?
- W piątek.
- W ten piątek? Za dwa dni znaczy? Wybacz, ale musiałabym to przemyśleć. Z resztą. Nie znam hiszpańskiego, nie za bardzo znam się na sztuce. Co ja miałabym tam robić?
- Nie znasz hiszpańskiego? – spytał tonem wyrażającym zdumienie, czy też dezaprobatę.
- Niestety. Nie miałam okazji się nauczyć.
- Ale francuski znasz? – spytał, jakby wyrażając nadzieję.
- Francuskiego niestety też nie miałam przyjemności się uczyć.
- Pani doktor jestem szczerze rozczarowany – pokręcił głową z grymasem, a ona cisnęła mu w pierś jego kwiaty oświadczając.
- Pan wybaczy, ale nie mam bogatych rodziców, których stać było na wysyłanie mnie na studia do Paryża, czy Madrytu. Nie miałam okazji szarżować po świecie i poznawać języków. Znam trochę angielski, bo uczono mnie go w szkole, trochę łacinę, bo na medycynie jest obowiązkowa. Jak pana to nie zadawala to proszę sobie znaleźć inne towarzystwo na wyjazd.
- Taki żart – uśmiechnął się przygryzając dolną wargę i biorąc bukiet włożył jej go w kieszeń. – Ja znam języki na tyle, żeby się porozumieć i będę tam, więc przetłumaczę co trzeba. Chciałbym, żebyś mi towarzyszyła. Stawiam bilety. Jak udałoby ci się skombinować parę dni moglibyśmy trochę pozwiedzać. Byłaś kiedyś w Hiszpanii?
- Jak wspominałam moich rodziców nie stać było na to, żeby mnie wysyłać na zagraniczne wycieczki. Moja mama jest pielęgniarką, a tata prowadzi warsztat samochodowy. Ty się zastanów lepiej czy potrzebna ci taka znajomość i czy będę pasować do twojego wyrafinowanego towarzystwa.
- Poczekaj. Już się zastanawiam – udał, że poprawia muchę, obciągnął rękawy koszulki i odchrząknął. – Otóż chyba pani nie pasuje – zawiadomił w końcu – Tylko ja mam taki problem, że właśnie z panią chcę jechać. Zgódź się proszę. – zmienił ton na proszący - To mój pierwszy wernisaż na taką skalę
i będę się denerwował jak pojadę sam.
Joanna jeszcze chwilę się zastanawiała, potem oświadczyła, że da mu odpowiedź telefonicznie i odeszła do swoich zajęć. Kryspin zaszedł jeszcze do Pawła, aby go poinformować, że dziewczyna dała mu szansę i że wpadnie niedługo, po czym ruszył w drogę powrotną do domu. Zboczył z niej jednak mając jeszcze sporo czasu i nic konkretnego w planach. Zatrzymał się pod kościołem. Wszedł do środka. Akurat trwała próba scholi. Mury świątyni odbijały dziecięce głosy wyśpiewujące piosenki religijne. – Mój Zbawiciel, On zawsze ze mną jest, Ja nie wiem czemu miłością darzy mnie. On mi nowe życie dzisiaj ofiarować chce… brzmiał tekst. Człowiek z gitarą, którego już wcześniej miał przyjemność poznać zerknął na niego, on kiwnął na powitanie głową i podszedł do ołtarza. Przyklęknął, przeżegnał się i stanął ręce wkładając w kieszenie i wzrokiem lustrując obraz na głównym ołtarzu. Faktycznie był już zniszczony, a ponadto jego zdaniem zupełnie nieciekawy. Można go było poprawiać, ale to byłaby bardzo mozolna praca. Podszedł do drzwi zakrystii, nacisnął klamkę, było zamknięte.
- Księża mają teraz jakieś spotkanie, ale za pięć minut ma przyjść wikary, żeby zamknąć kościół. My już kończymy. – zabrzmiał głos mężczyzny – Najlepiej chwilkę poczekać.
- Wolałbym się spotkać z proboszczem, ale jak mają spotkanie to może faktycznie poczekam. – podszedł blisko do obrazu dotykając palcem płótna i skrobiąc go delikatnie. Farba nieznacznie została na paznokciu. Stwierdzał, że rama to była jedyna fajna rzecz w całej tej pracy. Zaczął oglądać czy obraz można zdjąć. Mężczyzna od chórku dziecięcego coś jeszcze umawiał ze swymi podopiecznymi, potem dzieci wyszły i zapanowała cisza. Kryspin zerknął. Mężczyzna klęknął w ławce, wsparł czoło na złożonych dłoniach. Najwyraźniej modlił się w skupieniu. Kryspin nie chciał

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów