Ciepłe maile i herbata cz. 2
opowiadania >Pragnęła wyszeptać mu w kołnierz, że przy nim czuje się bezpiecznie, że gdy tylko jest w pobliżu niej, jakieś niewidzialne nitki spokoju oplatają jej przestrzeń. Jego zapach to dla niej nienaruszalna wewnętrzna równowaga, barwa dźwięku jego głosu to najpiękniejsza kołysanka, spojrzenie jego oczu jest obietnica, że będzie przy niej, jak piórko na ramieniu, ciepły szal okrywający ramiona, pierścionek na serdecznym palcu, źrenica w oku, jak motyle, które nieustannie zaglądają do jej okien.


Gdzieś w pustych pokojach swojej wyobraźni, budowała ich wspólny dom. Z małych fragmentów czułości, cząstek spokoju, kawałków troski, segmentów zrozumienia, elementów bliskości, okruszków nadziei, skrawków tkliwości, komponentów namiętności.Ze wszystkich składników, detali, które składały się na powstawanie ich wspólnego miejsca na ziemi.


Była pewna, że to właśnie z Nim chce dzielić wszystkie godziny życia, porcjować dni, zaplatać sny w poduszkę wspomnień, scalać chwile w piękny witraż, kompilować ulotne momenty, zszywać noce w ciepłą kołdrę, którą będą się otulać w zimowe poranki, zbierać fotografie do albumu, spinać słowa, wypowiadane nawzajem do siebie klamerkami czułości. Chciała,ze wszystkich sił, trwać przy jego boku, do późnej starości, na zawsze.


Wówczas nie zdawała sobie sprawy z kruchości, łamliwości, ulotności słowa ZAWSZE. Nikt przedtem nie czekał na Nią z taką niecierpliwością, jak jej babcia. I nikt nie cieszył się tak mocno z jej powrotów.


Chociaż minęło zaledwie kilka godzin od kiedy przyjechali do Babci Ireny, na wieś, przylegała do niej myśl, że czuje się tu, pośród Nich jakby bywała tu często, a właściwie od zawsze. Czuła się jak pasujący element ich układanki, jak brakujący, długo szukany puzzel. Jakiś wewnętrzny głos, podpowiadał jej, że jest we właściwym miejscu.- Tato, zobacz jaka jestem czyściutka i pachnąca.


Głos małej Izy wyrwał Ewę z objęć myśli, które segregowała w swojej głowie. Mała Iza czym prędzej wdrapała się na kolana taty, tym samym odpychając Ewę na bok.


- Moja pachnąca niczym truskawka córeczka, wygląda jak mała, mokra syrenka.


Adam ucałował córkę w czoło, z taką samą czułością jaką całował Ewę, gdy witał ją zaspaną w łazience. Dla Ewy był to nieodłączny symbol zaczynającego się dnia. Pocałunek w czoło, jak, znak, emblemat, dobrego początku.


- Mała syrenka miała czerwone włosy tato, nie wiesz?


- I zielony ogon, a na dodatek czesała się widelcem, prawda Izo? Zapytała nieco bardziej ośmielona Ewa.


- Tak, zna Pani tę bajkę? Iza ze zdziwieniem w oczach spoglądała na Ewę.


-Oczywiście malutka, i wiele innych. O śpiącej królewnie, czerwonym kapturku, o królowej śniegu, królewnie śnieżce, wyliczała na palcach Ewa.


- Skąd zna pani tyle bajek? Zapytała dziewczynka.


-Kiedy byłam małą dziewczynką, zupełnie taką, jak Ty teraz, moja babcia opowiadała mi je przed snem. Znała tysiące pięknych bajek i baśni, Do dziś pamiętam wszystkie. Jeżeli tylko będziesz miała ochotę, opowiem Ci, jaką tylko sobie zażyczysz.


- Mogę tą o śpiącej królewnie? Niepewnie zapytała Iza.


- Oczywiście Izuniu.


- No, to chodźmy, księżyc, już mruga do nas okiem.


Iza złapała Adama i Ewę za ręce i zaprowadziła prędko do swojego pokoju.


Widząc to babcia Irena, uśmiechnęła się do siebie ciepło i westchnęła z ogromną ulgą.


Pomyślała w głębi ducha, że tych troje pasuje do siebie jak ulał. Tacy trzej rozbitkowie, którzy właśnie, odnaleźli swój stały ląd.


Ewa odwróciła się i pomachała Irenie, a ta mrugnęła do Niej okiem.Drewniane, mahoniowe schody prowadziły całą trójkę na poddasze, tam gdzie mała Iza miała swój prywatny świat, swoją małą przestrzeń, własne królestwo. Pokój na poddaszu, pomyślała Ewa, zupełnie taki sam, jak z jej dzieciństwa, kiedy to mieszkała z babcią i dziadkiem w drewnianej leśniczówce w środku lasu.


Iza uchyliła drzwi i prędko wskoczyła pod ciepłą, kołdrę. Ewa niepewnie przekroczyła próg i tym samym znalazła się w pięknie urządzonym, dziecięcym pokoju.


-Jak tu pięknie, powiedziała Ewa.


-Sama wybierałam wszystko, a tata pomalował ściany, babcia przywiesiła obrazki i zdjęcia, a mama uszyła zasłonki.Mama, to słowo brzmiało dla Ewy zupełnie obco, anonimowo, bezimiennie. Wiązka czterech liter, które dla niej, były jakąś tajemnicą, zagadką, jakąś łamigłówką, której nigdy nie rozszyfrowała. Przecież, to babcia była jej mamą. Pierwszą kobietą, opiekunką, nauczycielką, przyjaciółką i powiernicą. Nie zadawała pytań, nie analizowała, nie dociekała, dlaczego nie ma matki u jej boku. Jakby bała się, że tym postawionym pytaniem, opadnie jakaś zasłona tajemnicy, jakiś wulkan eksploduje, niosą za sobą lawę niewygodnych pytań i bolesnych odpowiedzi, że pęknie jakiś dzban, wylewając mętną wodę przeszłości.


Czasami, gdy była mała, wyobrażała sobie, że mama wyjechała daleko, ale wróci, wróci i przytuli ją najmocniej na świecie, nie wypuści ze swych ramion.


Dziś, kiedy jest już dorosłą kobietą, kiedy zdarza się jej tęsknić, wyciąga z wielkiego pudła jej fotografie i wie, że teraz to właśnie Ona, może zaopiekować się tą małą dziewczynką, małą Ewą. Jej matka zostawiła ją , kiedy była małą, trzyletnią dziewczynką. Porzuciła Ją. Porzucenie jest chyba znacznie gorsze od osierocenia, nieodłącznie wiąże się z jakąś myślą, że nie było się na tyle dobrym, wystarczająco dobrym, by być kochanym przez matkę. Bywały momenty w życiu Ewy kiedy właśnie myślała w ten sposób. Że nie spełniła oczekiwań matki, że była małym rozryczanych bachorem, z wiszącym do pasa glutem i zasikaną pieluchą. Że nie powodowała radości ani zachwytów. Dziś, wie, że to nie była jej wina, ani grzech. Tak zadecydował los. Ewa miała to szczęście, że wchodziła w życie z emocjonalnym zapleczem, którym obdarowywała ją babcia. Dawała jej więcej niż, mogła sobie wymarzyć, wyobrazić. Poczucie bezpieczeństwa, miłość, pozytywne wzorce kobiecości.


I mimo, że nie było tej najważniejszej kobiety, która mogła szeptać i krzyczeć jej do ucha, że jest wspaniała, mądra, ładna i kochana, to właśnie babcia, częstowała ją wszystkimi słodkimi słowami i gestami – w dwójnasób.Pokój Izy miał kolor soczystych, zielonych jabłek. Lubiła ten kolor i lubiła się nim otaczać. Miękki, zielony dywan, głaskał czule bose stopy. Wyobraziła sobie jak mała Iza, bawi się na tym dywanie, jak odciska na nim, ślady swoich małych stóp. Na ścianach wiszą starannie fotografie, ze wspólnych wakacji, z pierwszych urodzin Izy, zdjęcia z babcią Ireną, z których kipi miłość i czułość. Na ścianie śpią jeszcze fotografie Adama, uśmiechniętego, opalonego, troskliwie obejmującego swoją małą córeczkę. Ewa uśmiechnęła się, obok wisiało zdjęcie Anny. Przyglądała się

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
livingadreams Linia koment
Dodany:2013-03-26 18:08:04, Ocena: 5.7
Napisz co myślisz o tym tekście...

Ocenił/a na: 6
Wiktoriiia Linia koment
Dodany:2013-04-08 18:10:39, Ocena: 5.7
Masz kilka literówek,ale piszesz pięknym językiem,wręcz poetyckim.

Ocenił/a na: 5
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów