Ciepłe maile i herbata cz. 4
opowiadania >-Jesteś już, chodź, usiądź z Nami, Adam wyciągnął z zaproszeniem dłoń w kierunku Ewy. Lubił czuć ją koło siebie.


-Izunia zasnęła tak szybko, nawet nie zorientowałam się kiedy...


Ewa usiadła blisko Adama i wtuliła się w kołnierzyk jego koszuli. Adam pachniał męskim Chanel, kwiatowym aromatem z ostrymi przyprawowymi nutami przeplatającymi się z miękkością białej skóry. Tak pachniało bezpieczeństwo. Grejpfrut, mięta pieprzowa , piżmo i miód, to tajemnica, siła która przyciągała. Lubiła otaczać się jego zapachem, uwielbiała, gdy ta woń muskała jej skórę, czasem kilka kropel na jej szaliku w zimne dni, ogrzewało ją od wewnątrz, ciepłym, przyjemnym uczuciem. Adorował ją bezsprzecznie. Kiedy zupełnie nieproszone, przychodziły samotne noce, zasypiała w jego koszuli, przytulała się do rękawów, do pachnącej jeszcze snem poduszki, okrywała się szczelnie kołdrą jego myśli i czekała niecierpliwie na jego powrót.


- Ładnie razem wyglądacie, tworzycie fajną łagodną całość, lubię na Was patrzeć, bez wątpienia.


- Właściwie, to jak się poznaliście ?


- Mamo, wyszeptał Adam. Po prostu, odnaleźliśmy się w tym wielkim ogrodzie życia.


- Zaraz, zaraz, tak po prostu ? już? koniec? O nie, nie zgadzam się , zaraz wszystko mi opowiecie, jak na spowiedzi. Koniec kropka. Idę po nalewkę.


-Kiedy zobaczyłem Ewę po raz pierwszy, stojącą na moście staromiejskim, poczułem słodki i smaczny stan.


-Do dziś pamięta jaki kolor sukienki miałam na sobie.


-Tak, zielony, kolor nadziei...Zauroczyła mnie całego. Wydawało mi się, jakby cały świat było tym moim zauroczeniem oblepiony. Przez cały czas, czułem, tfuuuuu nadal czuję mrowienie w podbrzuszu, gdy tylko jest blisko.To było takie nagłe, zaskakujące i gwałtowne uczucie. Wciąż słyszałem jej głos, ciepły i soczysty. Ona ma w sobie, takie wewnętrzne światło. Prywatne słońce dobra. Kiedy ujrzałem Ją pewnego, czerwcowego wieczoru, stała na moście, jakby czekając, wyczekując.


-Na swoją miłość. Wyszeptała Ewa, pierwszą miłość. Cała trójka uśmiechnęła się do siebie.


- Kiedy przyjrzałem się Jej bliżej, wydawało mi się, że jest smutna, a po jej policzku spłynęła łza. Zatrzymałem samochód, wysiadłem i podszedłem do Niej. Zapytałem czy nic się nie stało, czy potrzebuje pomocy...


-Tak typowe dla lekarzy – oznajmiła Irena.


-Wtedy, Ona podniosła swój wzrok. Spojrzała w moje oczy, swoimi, wielkimi, jak u sarny oczami. Uwiodło mnie jej spojrzenie, pełne tęsknoty, głębokiego żalu, jakby gorzkiej skargi, cierpkiego smutku, pretensji, mglistego niepokoju. Piękne głębokie spojrzenie czarnych źrenic. Czarnych do granic możliwości niczym węgiel, atrament, otoczonych ciepłą, orzechową obwódką. Nie zastanawiając się podałem jej chusteczkę. Wchłonęła jej łzy. Czyste krople najłzawszych łez. Uśmiechnęła się lekko, podała dłoń, szepcząc „ Ewa”. Miała delikatne, gładkie, miękkie dłonie. Jak aksamit. Przedstawiłem się i zapytałem, dlaczego, stoi tu zupełnie sama. Powiedziała, że przyjechała tu z przyjaciółkami, że spędzają razem wieczór, ale Ona opuściła ich na chwilę, żeby zaczerpnąć świeżego powietrza.


-Nie zdawałam sobie sprawy z szybkości upływającego czasu, tak przyjemnie spacerowało mi się pod pachę ze słodkim czerwcowym powietrzem. Nogi same mnie niosły. Miałam za sobą, długi niczym szyja żyrafy dzień, naszpikowany licznymi przykrościami i troskami. Widok z mostu, zapierał dech w piersiach, tafla jeziora Nyskiego układała się jakby do snu, częstowała mnie swoją łagodnością. Światła pobliskich latarni, szlifowały piękne kształty, które tworzyły piękną oprawę całej bajkowej scenerii. Korony drzew odbijające się w spokojnej już wodzie, wyglądały, jakby przytulały się z czułością do zmęczonej dniem wody. Ten widok zawsze mnie mimowolnie rozczula. Dźwięki miast układały się powoli do snu. Z dala słychać było przyćmione już odgłosy ulicznego ruchu.


- Powiedziałem jej wówczas, że młoda kobieta, nie powinna spacerować sama, o tak późnej porze.


- W jego głosie słychać było szczerą troskę, to było urocze. Zaproponował mi, że mnie odprowadzi do hotelu, a ja się zgodziłam.


- Nie potrafię żadną miarą umysłu, wytłumaczyć sobie, skąd ta nagła chęć, spędzenia z Nią czasu, miała w sobie jakąś tajemnicę, jakąś siłę, która przyciągała mnie do siebie. Zaparkowałem samochód i....


- I pomaszerowaliśmy. Był taki miły, uprzejmy. Rozmawialiśmy o naszych zainteresowaniach, zajęciach...


-Ewa powiedziała mi, że wraz z przyjaciółkami, przyjechała tu na weekend, że lubią tak spędzać czas. Umiejscawiają sobie na mapie jakieś miejsce, pakują walizki i jadą. Zawsze w trójkę. To takie spontaniczne i fajne. Adam mrugnął okiem.


-Tym razem wybrałyśmy Zgorzelec. Ja wybierałam. Chciałam odwiedzić, Drogę św. Jakuba, odcinek szlaku pielgrzymkowego do groby św. Jakuba w Santiago De Compostela w Hiszpanii. Zgorzelec to piękne miasto, pełne urokliwych kamienic, malowniczych kościółków i kapliczek, Przedmieście Nyskie, ciche alejki w zazieleniałym parku.


- A los, opatrzność czy przeznaczenie chciało, żebym w tym czasie był tam na sympozjum chirurgów.


-Powiedział mi, że lubi swoją pracę, z taką pasją o niej opowiadał, z taką miłością w głosie.


- Cały Adaś, serce na dłoni.


- Oj Mamo..


- Okazało się, że oboje mieszkamy w Gliwicach. Przypadek?


- Nie wierzę w przypadkowe przypadki, mrugnęła Irena.


- Hm... masz rację, coś w tym jest, zastanawiał się Adam.


-Ewa, opowiedziała mi, że planuje zacząć studia, że od jakiegoś czasu mieszka ze swoją nianią z dzieciństwa.


- Przyjaciółką rodziny, Lilką.


-Pokazała mi swoją inteligencję, empatię. Coraz bardziej pociągało mnie to, że jest taka interesująca i niezależna. Cała taka, dorosła, pomimo swoich 19 lat. A jednak z drugiej strony, była taką, małą dziewczynką, bezbronną i strasznie czułą. Z tęsknotą w oczach, sercu, głosie...


-Tęsknotą kobiety za silnym mężczyzną.


-Silnej kobiety, powiedział stanowczo Adam.


-Opowieści tkały się i tkały przez całą drogę. W pewnym momencie, ściągnął z pleców marynarkę i opatulił nią moje plecy i ramiona


-Jaki szarmancki, żartowała Irena.


-Był chłodny wieczór, a Ewa miała, tylko, cienką sukienkę, na ramiączkach.


-To było niesamowicie urocze.


-Kiedy nasz spacer, dobiegł końca, wcisnął mi w dłoń swoją wizytówkę i zaproponował kawę następnego dnia.


-Zapragnąłem tego, nie chciałem się z Nią rozstawać, jeszcze nie, nie tak szybko.


-Oddałam mu marynarkę, podziękowałam za całe dobro i rozmyłam się w drzwiach hotelu.


-Pocałowała mnie w policzek i zakwitły jej rumieńce.


- Ciiiiiii..... Ewa zawstydziła się.-Mamo, ja wtedy zrozumiałem... Do tej pory myślałem i mówiłem, że nic dobrego mi się w życiu ostatnio nie zdarza. To nie jest prawda ! Ludzie tak mówią, ponieważ po prostu nie zauważają ile, cudownych, wspaniałych, miłych, zwyczajnych rzeczy ich spotka, na każdym kroku, codziennie. Spędziłem z Nią zaledwie godzinę, jedną godzinę z dwudziestu czterech godzin całej doby, a czułem, jakbym znał Ją od kilkunastu lat. Zdążyliśmy się sobą wypełnić po brzegi. Poznałem

- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów