Cyrk czyli historia domu wariatów
opowiadania >Rozdział IIPuczybuty a reszty się dowiecie później.Scena IPuczybuty rok 1985. Mała mieścina na północny – wschód od Koluszek. W niewielkim domku na skrzyżowaniu dróg krajowych, czyli mniej więcej w okolicach ronda regionalnego – stoi uboga willa. I można by się w niej dopatrywać elementów renesansowych dworków, jednak takową nie była. Chałupka powstała w 20 roku XX wieku, a rodzina która ją obecnie zasiedla – zwie się Freszyńskimi. Historia tego kompleksu jest bardzo interesująca, gdyż pani Freszyńska – babcia męża Aliny Freszyńskiej – otrzymała go od niemieckiego dowódcy sił zbrojnych A. Hitlera. Zwali się oni SS, a ten człowiek nazywał się Karl von Strassenburger.


Dokładnie nie wiadomo co kobieta w nim widziała, bo jak polka pokochała niemca to wielka niewiadoma.


Ani on nie był przystojny, ani bogaty, ani w jej typie. Chodziły natomiast plotki, że zrobiła to w celach komercyjnych. Chciała się przypodobać jemu po to, aby nie zostać usuniętą z miasteczka. Chodziło również o to, aby rodzina Freszyńskich nie zakończyła swojej historii na początku XX wieku. Od tamtego czasu rodzina Freszyńskich jest właścicielem tego dworku (willi) i przechodzi prawo własności z matki na córkę, aby ród nie wygasł. Kobiety jak wychodzą za mąż i tak nie zmieniają nazwiska ze swojego na męża, lecz mąż otrzymuje nazwisko żony. Taka byłaby w najkrótszy sposób ukazana historia majątku rodziny Freszyńskich.Scena IIPoznajemy tutaj 25 letnią panią domu – Alinę Freszyńską, której mąż 5 lat temu wyjechał i do tej pory jeszcze nie wrócił. Choć co jakiś czas ktoś przesyła jej stałą kwotę miesięcznie (100000zł). Pani Alina jest dość ładną kobietą o brązowych oczach, o smukłym ciele jakie można ujrzeć na obrazie „Wenus z Milo”. Włosy koloru ciemny kasztan, usta pełne czerwone, lecz mówią że:”wygląd to nie wszystko”. Kobieta jest również nie głupią młodą mężatką, bo nie daje się naciągaczom, domokrążcom i innym mężczyznom, którzy nie raz po wyjeździe jej męża – zalecali się do niej. Jej inteligencja utrzymuje się na poziomie 12 w 10 stopniowej skali inteligencji stworzonej przez rodzinę Freszyńskich - już w czasach przedwojennych. Alina Freszyńska – młoda kobieta mająca wszystko a jednak nie mająca nic. Jedyne co mogło dać jej pełnię szczęścia (spełnienia) – były dzieci, których jeszcze nie miała. (Do czasu)

Scena IIISpotykamy Alinę Freszyńską jak zawsze w dworku. Z braku męża u boku, ani dzieci w domu – kobieta płacze i .....Alina


Mężu gdzie jesteś?


Mężu gdzie jesteś?(dalej płacze)Czemu nie wracasz?


Czemu nie wracasz


i tylko pieniądze....


i tylko pieniądze otrzymuje.(płacze)(Płacz kobiety zmienia się w posępny


żal do męża, Boga. A gdy już nie może


płakać? Zaczyna jej tchu braknąć i w


pewnym momencie zasypia.


W nocy targają nią


złe myśli – koszmary,


lecz gdy ustają – zasypia


jak małe dziecko, które


dostało smoczek w usta)


Scena IVAlina budzi się dwa dni później w godzinach popołudniowych


(spała dwa dni). Monolog Aliny.Który dzisiaj?


24.


Nie! To nie może być.


Dwa dni spałam?(cisza)To nie może być.


Dwa dni spałam?(cisza)To pewnie przez


ten sen.


Ale jaki sen?


Ten sen.


Ale jaki sen?
- [1] [2] [3] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
oleczka31 Linia koment
Dodany:2012-06-26 10:54:35, Ocena: Brak oceny
Dlaczego nazwy własne : Polka, Niemca, piszesz z małej litery? Przecież to nie są przymiotniki!
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów