Czarna Kompania - PROLOG
opowiadania >Słońce chyliło się ku ziemi, oświetlając wąski gościniec. Przemierzała go samotna postać odziana w czarny płaszcz, skrywający jej ciało. Kaptur był naciągnięty głęboko na głowę, tak, że cień spowijał całą twarz. Jedynym widocznym elementem był półtora ręczny miecz przewieszony przez plecy. Zdobiona srebrnymi okuciami rękojeść wystająca ponad lewym barkiem, odbijała ostatnie ciepłe promienie. Osobnik, co jakiś czas zerkał na podniszczoną mapę, jak gdyby nie był pewny, dokąd dokładnie zmierza. Szlak był opustoszały i od dawna nieuczęszczany przez ludzi, z powodu częstych ataków bandytów. Gdy na niebie zaczęły pojawiać się pierwsze gwiazdy i w miejscu słońca pojawiła się srebrna tarcza księżyca, podróżnik zatrzymał się przed przydrożną gospodą. Dziw, że w ogóle utrzymała się na tak kiepsko prosperującym trakcie. Do słupa przywiązany był ledwie jeden koń, a z podniszczonego szyldu ciężko było odczytać nazwę. Człowiek ów nie miał z tym jednak problemu. Tablica przedstawiała rozmazany malunek smoczej głowy, pod którą widniał napis „Pod Smoczym Pazurem”. Pchnął lekko drewniane drzwi, których nienaoliwione zawiasy wydały przeciągły, nieprzyjemny dla ucha jęk. Wnętrze może nie wyglądało zachęcająco, lecz mało, kto odważyłby się pozostać na zewnątrz narażony na ataki rabusiów, potworów, czy dzikich zwierząt. W środku siedziało zaledwie kilka osób, których wzrok padł na twarz podróżnika ściągającego kaptur. Mężczyzna miał długie, rozpuszczone, czarne włosy, ciemnoniebieskie oczy i wąski nos. Kilkudniowy zarost mógł sugerować jedną z dwóch rzeczy: albo był niedbały, albo długo wędrował. Największą jednak uwagę przyciągała długa blizna biegnąca od prawej skroni do podbródka. Rozejrzał się po karczmie. W środku, oprócz leniwie czyszczącego kufle gospodarza, znajdował się stary mężczyzna pykający fajkę, goniec porządkujący sterty ogłoszeń, które zapewne musiał następnego dnia rozwiesić na rozstajach i młody elf, podziwiający prawdziwy smoczy szpon umieszczony nad kominkiem. Przybysz podszedł do karczmarza i usiadł przy ladzie. Ten drugi spojrzał na niego pytająco.


- Nalejcie mi piwa. - Powiedział wyciągając z sakiewki kilka monet. Głos miał mocny i spokojny.


Oberżysta spojrzał na monety, a potem na klienta. Skrzywił się na widok obcej waluty.


- To są regle, Panie. Tu płacimy koronami.


Mężczyzna zgarnął pieniądze bez słowa i odszedł od szynkwasu. Jego spojrzenie przykuł starzec zapraszający go do stołu. Podszedł powolnym krokiem, chowając rękę za płaszczem. Jego dłoń spoczęła na rękojeści długiego sztyletu. Nie miał zamiaru nikogo krzywdzić, tym bardziej, że dziadek wyglądał na spokojnego. Przezornie nie zdejmował jednak ręki z broni, gdyż życie nauczyło go by nie ufać każdej napotkanej osobie.


- Usiądź przy mnie synu i napij się piwa.- Rzekł starszy, po czym dodał – Ja zapłacę.


Tajemniczy osobnik zrzucił płaszcz. Staremu człowiekowi rozszerzyły się oczy ze zdziwienia. Na zewnątrz nie było bezpiecznie, to prawda, ale pierwszy raz spotkał się z kimś, kto nosi tyle broni przy sobie. Pomijając miecz, który wszyscy dostrzegli, gdy wchodził, mężczyzna był wyposażony w dwa noże – jeden za pasem, drugi w cholewie buta. Na przedramieniu, miał także cienki, stalowy łańcuch. Cały był odziany w lekką, skórzaną i ciemnej barwy zbroję. Kolorem wyróżniało się tylko brunatne obuwie, sięgające pod kolana. Na szyi, przybysz miał zawieszoną runę algiz – znak cechowy Czarnej Kompanii.


- Jak ci na imię synku? - Zapytał starzec nie odrywając wzroku od medalionu.


- Nie jestem twoim synkiem dziadku. - Odparł mężczyzna. - Nazywam się Derian.


- Trafnie odgadłeś moje imię! - Zaśmiał się staruszek. - Wszyscy mówią na mnie „Dziadek”. Czego tu szukasz, co?


Mężczyzna obserwował przez chwilę gońca opuszczającego tawernę, po czym wrócił do rozmowy


- Nie znalazłaby się dla mnie jakaś robota? - Zapytał Derian, popijając piwem.


- Już ja wiem, jakiej ty roboty szukasz. - Odpowiedział przebiegle stary – Miecz wielki widzę, znak Łowcy na szyi... Pewnie potwory, albo bandytów bić chcesz, nie mylę się, hmm?


Obcy nie odpowiedział. Skinął jednak lekko głową, że dziadek odgadł, jaki jest jego zawód.


- Najbliżej to pewnie w Ravenfall większy zarobek znajdziesz, lecz teraz, gdy na szlaku pełno bestii różnych, to nawet wasza słynna zwinność i umiejętności posługiwania się mieczem nie pomogą. Udaj się lepiej na zachód do Lyvii, tam na pewno będzie dla Ciebie jakaś robota.


Tyle wystarczyło, by najemnik mógł swobodnie ruszyć w dalszą drogę. Kilka, trafnie dobranych miast, obecny stan bezpieczeństwa dróg, to wszystko, a nawet więcej niż mógł wymagać od starca przesiadującego w byle knajpie. Odstawił kufel i podziękował dziadkowi za gościnę.


- Dzięki ci za piwo i informacje dziadku. Chętnie zabawiłbym dłużej, ale jutro muszę ruszać w dalszą drogę. Żegnaj i powodzenia


- Nawzajem chłopcze. Nawzajem. – Starzec nawet nie wyglądał na zaskoczonego, że najemnik tak szybko go opuszcza, wręcz przeciwnie. W jego oku zaświeciła tajemnicza iskierka, gasnąca równie szybko, jak się pojawiła.***Gdy Derian ruszył z powrotem na szlak księżyc wciąż był jeszcze wysoko. Srebrzysta poświata zalewała całą okolicę wydłużając cienie. Łowca wciąż rozmyślał o tym, co usłyszał od dziadka. Spora aktywność wynaturzonych bestii na gościńcach zwiastowała wojnę. Nie miał nic przeciw drobnym zamieszkom, które zwiastowały dobry zarobek. Jednak wizja kolejnego rozbicia Czarnej Kompanii odpędziła od niego te myśli. Nie zważając na ostrzeżenia starca ruszył w kierunku Ravenfall, na północ. Nie bał się potworów, a tym bardziej rozbójników. Amulet zapewniał mu sporą ochronę fizyczną jak i mentalną, toteż nawet w razie ataku miał większe szansę w starciu od zwykłego człowieka. Tym razem nie zerkał już nawet na mapę. Wiedział dokąd zmierza, gdyż jedyna droga prowadziła na rozstaję, a goniec z karczmy jechał w tym kierunku. Co jakiś czas podróżny sprawdzał, czy ślady kopyt są na tyle wyraźne, by dalej iść ich tropem. Nad ranem Derian ledwie powłóczył nogami. Skończył mu się cały prowiant a ulewa, która nadeszła w nocy zmusiła go do szybszego tępa, ponieważ zmywała ślady. Nie musiałby się o to martwić, gdyby nie nocna podróż. Od ostatniego rozwidlenia głównego traktu odchodziło wiele leśnych ścieżek, toteż przy niewielkiej widoczności łatwo można było się zgubić. Nagle usłyszał rżenie i tętent końskich kopyt. Wrzawa była wprost nie do zniesienia. Ludzie wrzeszczeli do siebie i co chwilę poganiali konie, zmuszając je do niewiarygodnego wysiłku. Derian odwrócił się błyskawicznie

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
yoghurt Linia koment
Dodany:2010-12-27 11:49:53, Ocena: 5.5
Wydaje mi się, że fragment gorszy jakościowo od pierwszej części "Czarnej Kompanii". Krótkie, urywane zdania (zwłaszcza podczas rozmowy), szybka - zbyt szybka akcja i za dużo niewyjaśnionych informacji. Być może planujesz je wyjaśnić w późniejszych etapach? Tak czy inaczej, wygląda mi to, jakbyś pisał pod wpływem emocji, bo coś Cię naszło... Dopracuj, a nie będę miał się czego czepiać :)

Ocenił/a na: 5
spider23 Linia koment
Dodany:2011-01-06 08:59:16, Ocena: 5.5
fajne

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów