Que debemos pasar tiempo juntos. Tom II. Rozdiał 26
opowiadania >W tym samym czasie w jadalni, młoda dziewczyna zastanawiała się nad zaistniałą sytuacją. Tak samo, jak Inka wiedziała, że jej brat stąpa po kruchym gruncie. Bezsilność, jaka ją ogarniała, nie miała granic. Chciała mu pomóc, ale wiedziała, że zostanie odrzucona. W kościele obserwowała, jak ocierał łzy. Cierpienie było wyczuwalne na kilometr. Obecna sytuacja przysłaniała troski całej rodziny. Oczy wszystkich zwrócone były ku Kajtkowi. Teraz to on był pod ostrzałem. Wszyscy, łącznie z ciotkami, babciami i kuzynami, byli ciekawi, jak taki młody chłopak poradzi sobie w obliczu takiej tragedii. Jedna z ciotek wątpiła w niego, twierdząc, że jest za młody na tak dorosłe problemu. Inna zaś, usiłowała wytłumaczyć wszystkim, iż chłopak, jak na to, co się stało i tak trzyma się dzielnie. Babcie zgodnym chórem uważały, że dziewczyna źle postąpiła ratując dziecko, nie siebie. Basia natomiast, usiłowała zachować spokój. Wszystko się w niej gotowało. Reszta jej rodziny zachowywała się tak, jakby przyjechali wymienić się plotkami na temat kogoś z wioski, a nie na uroczystość rodzinną. Dziwiła się rodzicom, że do tej pory nie zareagowali. Skoro ona słyszała wszystkie te bzdury, oni również musieli je słyszeć. W dodatku, kiedy jej brat wybiegł chwiejnym krokiem z pokoju reszta rodziny zaczęła komentować jego zachowanie. Chwilę potem Inka wyszła z Julią.


- Czy wy wszyscy jesteście chorzy?! – naskoczyła na nich. – Kajtek cierpi, a wy zamiast postarać się jakoś pomóc, wolicie go obmawiać i oceniać! Od tego jest rodzina?! – to mówiąc wybiegła z jadalni i głośno trzaskając drzwiami wybiegła z domu. Nie szła, biegła przed siebie. Ochłonęła dopiero nad jeziorem w pobliżu leśniczówki. O tej porze robiło się już ciemno. Biel śniegu nieco rozjaśniała panujący mrok. Nagle usłyszała kroki. Jej przerażenie rosło wraz z każdym coraz głośniejszym krokiem. Ostrożnie kucnęła, a kiedy ciemna sylwetka wyłoniła się zza krzaków rzuciła się na napastnika. Jej przerażenie sięgnęło zenitu, kiedy druga osoba zaczęła krzyczeć równie głośno, jak ona. Po chwili spostrzegła, że jest to znajomy jej chłopak. Trzymał się dłońmi za głowę.


- Oszalałeś? Dlaczego mnie straszysz? – spytała.


- Ja? Kto na kogo się rzucił?


- Ja się tylko broniłam. Co tu robisz o tej porze?


- Świetne pytanie. Mógłbym spytać ciebie o to samo – powiedział, pomagając jej wstać. – Nie mogłem usiedzieć w pustym pokoju. Mam wyrzuty sumienia, że nadużywam gościnności pana Maksa. W dodatku nic nie pamiętam.


- Nie obwiniaj się. Pan Maks na pewno nie ma ci tego za złe, a wspomnienia wrócą. Nie możesz wymagać, żeby wróciły teraz, zaraz.


- Dziękuję za radę, pani psycholog. A ty? Co tu robisz?


- Dzisiaj były chrzciny mojej siostrzenicy. Jej mama zmarła, a mój brat… Co tu dużo mówić, rozpadł się na kawałki.


- Dziwisz się?


- Nie, ale dziwię się postawie rodziny. Zamiast okazać mu wsparcie, na każdym kroku, obmawiają go. Dzisiaj po obiedzie przesadził z alkoholem. Od razu spisali go na straty.


- Przejdzie im. Wiesz, różnie bywa z rodziną.


- Wiem, ale widzisz. Spotkała go prawdziwa tragedia, a oni mu wypominają jeden występek. Po jednym razie spisują go na straty. Kajtek jest inny! On nie będzie topił smutków w alkoholu! Do tego Inka! Ona myśli, tak samo, jak oni! – krzyczała, płacząc i wyrzucając z siebie ból, połączony z żalem. Chłopak stał nieruchomo, jakby nie wiedział, co ma zrobić. Po chwili podszedł do niej i delikatnie ją przytulił. Kiedy łzy przestały płynąć, a Basia nieco się uspokoiła odprowadził ja pod sam dom. Nie protestowała. Chciała, aby ktoś był przy niej. Tym samym czuła się bezpieczniej. Po pożegnaniu z chłopcem weszła do domu. W środku panowała cisza. Weszła do salonu, gdzie siedzieli jej rodzice z małą Ulą. Dziewczynka bawiła się swoimi zabawkami, porozrzucanymi na podłodze. Dorośli siedzieli na kanapie i milczeli. Ich smutek był wyczuwalny z daleka.


- Przepraszam, że tak wybuchłam – powiedziała, podchodząc bliżej.


- Nie przepraszaj kochanie, miałaś rację – odparł Kacper. – Nasz Kajtek cierpi, a oni tylko czerpali z tego źródło plotek. Niestety kochanie jest to bardzo trudna sytuacja.


- Rozumiem tato, ale czy nie powinniśmy zaufać Kajtkowi? Przecież to mądry chłopak. Nie stoczy się. Przecież ma córkę.


- Basiu – zaczęła tym razem Waleria. – Alkohol to bardzo zły sposób na radzenie sobie z kłopotami. Wierz mi serce mi się kroi, jak widzę, jak on cierpi. Niestety on musi sam się z tego wygrzebać. My możemy tylko dać mu znać o swojej obecności. Nic więcej kochanie.


- Wiem mamusiu. Bardzo mi brakuje Judyty. Ona zawsze działała na niego kojąco.


Tak rzeczywiście było. Oni się uzupełniali. Byli, jak dwa pasujące do siebie ogniwa, mające na siebie wzajemne oddziaływanie. Teraz los rozdzielił ich bezpowrotnie. Dziewczyna nie mogła wyobrazić sobie jego cierpienia. Miała tylko nadzieję, ze chłopak będzie silny i poradzi sobie.

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
oleczka31 Linia koment
Dodany:2012-08-10 22:11:09, Ocena: 6.0
W tak trudnych chwilach trzeba dalej żyć, jakie to trudne!

Ocenił/a na: 6
Pilar Linia koment
Dodany:2012-08-11 06:15:20, Ocena: 6.0
Dokładnie, nie ma na to dobrej rady. Każdy musi sam znaleźć najlepszy sposób na ból.
viktoria12 Linia koment
Dodany:2012-08-12 13:09:51, Ocena: 6.0
Droga Autorko! W dniu dzisiejszym mogę zacytować słowa, które bardzo do mnie przemawiają, a pochodzą od Ciebie: Każdy musi sam znaleźć najlepszy sposób na ból:)

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów