Que debemos pasar tiempo juntos. Tom II. Rozdział 18
opowiadania >Dni płynęły tak szybko, że dziewczyna nie zdążyła się obejrzeć, a już nastał dzień jej pierwszego w życiu egzaminu. Wstała już bladym świtem. Z tych nerwów nie potrafiła opanować drżenia rąk. Podczas godziny spędzonej przed lustrem w łazience, dziewczyna nieustannie powtarza terminy dotyczące języka polskiego, czyli pierwszej części, trzydniowego egzaminu. Kiedy zeszła na dół, by zjeść śniadanie poczuła ogromną pustkę w głowie. To tak, jakby podczas snu, ktoś wyrwał jej całą wiedzę, jaką w niego ostatnimi czasy ładowała. Usiadła zdołowana na wolnym krześle i zaczęła dłubać widelcem w porcji świeżo usmażonej jajecznicy. Czuła, że nie jest w stanie nic zjeść, jednak reszta zdrowego rozsądku podpowiadała jej, że musi coś w siebie wcisnąć.


- Co się dzieje? Nie smakuje ci córeczko? - spytała troskliwie mama.


- Wszystko zapomniałam - odrzekła Basia ściszonym głosem.


- Słoneczko, tyle dni uczyłaś się i ciężko pracowałaś. Na pewno pójdzie ci dobrze. A teraz jedz bo nie będziesz miała siły - skwitował jej słowa Kacper, wstając od stołu i chwytając swoją marynarkę wyszedł do pracy. Po chwili, jednak wrócił się i przełykając ostatni kęs dodał. - Jedziesz ze mną?


- Dziękuję tatku, ale wolę się przejść.


Po kwadransie opuściła dom i udała się w kierunku przystanku autobusowego, skąd miała udać się prosto do szkoły. Idąc leśną ścieżką, porośniętą małą kępką trawy i mchu starannie powtarzała zapamiętany materiał.


Pod budynkiem szkoły spotkała swoje koleżanki, wesoło rozmawiające na jakiś temat. Podziwiała ich beztroskość. Ona też chciałaby się teraz pośmiać. Niestety stres jej w tym przeszkadzał. Zdawała sobie sprawę, że to egzamin decydujący o jej dalszej przyszłości. Przyszłości, która na razie była dla niej równie niewyraźna, jak droga podczas mgły.


W końcu nadeszła, tak wyczekiwana przez wszystkich zgromadzonych przed szkołą nastolatków, godzina dziewiąta. Wszyscy pomaszerowali w kierunku dużej hali sportowej, gdzie miał odbyć się tegoroczny egzamin gimnazjalny. Basia wylosowała miejsce przy oknie. Z jednej strony cieszyła się, z takiego wyboru, ponieważ tym samym miała dostęp do, dającego świeże powietrze, lufcika. Z drugiej strony nieco drażniło ją słońce, które raziło swoim blaskiem, utrudniając czytanie poszczególnych poleceń.


Pierwszy rzut oka na zadania wywołał na jej twarzy ogromny uśmiech. Tego się nie spodziewała. Zadania wydały się stworzone dla niej. Wertując poszczególne kartki okazywało się, że jej umysł otwiera się niczym czytana książka. Ukończywszy pracę nad zadaniami zamkniętymi zabrała się za pisanie dłuższej formy wypowiedzi, czyli rozprawki. Basia zawsze lepiej odnajdywała się w pisaniu o nieszczęśliwej miłości. Może to dlatego, że sama miała podobne doświadczenia? Uznawszy te rozważania za zbędne, dziewczyna zabrała się za dalszą część pisania egzaminu.


Odłożywszy długopis, mogła wreszcie odetchnąć. Wszystkie jej poranne obawy odpłynęły w niepamięć. Czuła, że poszło jej dobrze. Wychodząc z budynku miała ochotę krzyczeć, by pozbyć się całego stresu. Jednak to, co zobaczyła przed bramą szkoły przeszło wszelkie jej wyobrażenia. Nagle wyrósł przed nią ogromny bukiet czerwonych róż. Nie miała pojęcia, kto jest jego darczyńcą.


- To dla mnie? – spytała nieśmiało.


- Tak – usłyszała głos znajomego jej chłopaka. Z radością spojrzała na twarz chłopca, wesoło się do niej uśmiechającego. – To dla ciebie – powiedział, puszczając do niej oczko.


- Z jakiej okazji? – zapytała, wciąż oszołomiona tak miłym gestem, z jego strony.


- Po pierwsze z okazji zdanego egzaminu, a po drugie… Chcę ci podziękować za uratowanie życia.


- Przestań, nic takiego nie zrobiłam. Miałam większego stracha niż ty – to mówiąc uśmiechnęła się, by po chwili pożegnać się z mijającymi ich koleżankami z klasy. Młode panny patrzyły z ogromnym zainteresowaniem na dwoje młodych ludzi. Każda z nich zapewne zastanawiała się kim jest młodzieniec, trzymający tak piękny i pokaźny bukiet kwiatów. Swoją drogą Basia również była tego ciekawa. Do tej pory nie wiedziała nic, poza tym, co dowiedziała się od Maksa.


- Chyba wzbudziłem małe zainteresowanie wśród twoich koleżanek – zauważył wesoło.


- Najwyraźniej tak. Wiesz… One zawsze muszą mieć, jakiś temat do plotek.


- Tym razem to będziemy my, tak?


- Jest mi wszystko jedno. Nie zależy mi na ich opinii.


- Czemu? Poczekaj! Zanim odpowiesz, czy pozwolisz zaprosić się na lody?


- Hmmm, czemu nie? – to mówiąc pozwoliła mu wziąć się pod rękę. Tak doszli do małej kawiarenki w pobliżu szkoły. Tu Basia zawsze przychodziła, marząc, że kiedyś przyjdzie tu ze swoim chłopcem. Teraz natomiast siedziała naprzeciwko obcego młodzieńca, który jakże uroczo się do niej uśmiechał.


- Dowiedziałeś się już czegoś o sobie? – spytała, przerywając męczącą ją ciszę.


- Niestety nie. Miewam straszne koszmary, ale nie mogę sobie przypomnieć nic nowego... Basiu? – to mówiąc, wziął ją za rękę i spojrzał prosto w jej piwne, magnetyzujące oczy.


- Tak?- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
oleczka31 Linia koment
Dodany:2012-07-06 13:03:20, Ocena: 6.0
Sympatyczne spotkanie, takie niewinne i tyle w nim nadziei...

Ocenił/a na: 6
Pilar Linia koment
Dodany:2012-07-06 13:51:58, Ocena: 6.0
Nadzieja zawsze jest potrzebna :)
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów