Que debemos pasar tiempo juntos. Tom II. Rozdział 19
opowiadania >Od samego rana siedziała, jak na szpilkach. To właśnie dzisiaj miała zostać wpisana na listę osób skierowanych na operację. Bała się niczym przed ostatnim z serii egzaminów w swojej wieloletniej edukacji. Tym samym, przypomniała się jej Basia, która już drugi dzień z kolei zdawała najważniejsze dotąd egzaminy. Ale czy, oby najważniejszy? Kobieta zdawała sobie sprawę, że tym najistotniejszym sprawdzianem jest życie. Na co dzień musimy podejmować decyzje, które niejednokrotnie ważą na naszych dalszych losach. Możliwe, że Inka stoi przed jedną z takich prób.


Zdenerwowana siedziała przed drzwiami swojego, być może przyszłego wybawcy. Kiedy drzwi otworzyły się, a z nich wyszedł starszy pan, stwierdziła, że ten człowiek nie może jej pomóc. Zrezygnowana weszła do gabinetu i oddała się pytań, czyli wywiadu medycznego. Po godzinie, jak to nazwała w myślach, znęcania się nad jej dłonią wyszła z pomieszczenia. Miała zamiar iść prosto do sali, którą wskazał jej lekarz, jednak na korytarzu natknęła się na Maksa.


- I jak? – spytał, uśmiechając się do niej.


- Nie wiem.


- Jak to?


- Maks. Jak może mi pomóc dziadek, któremu trzęsą się dłonie ze starości? – rzekła, zgodnie z tym, co myślała.


- Inko, nie oceniaj, proszę ludzi po pozorach. Jeszcze się zdziwisz – to mówiąc wziął ją pod rękę i razem poszli do sali, w której miała leżeć.


- To najlepszy specjalista w kraju. Specjalnie dla ciebie tu jest – dodał, siadając na szpitalnym krześle przy jej łóżku. – Musisz mu zaufać. Facet naprawdę wie, co robi.


- Specjalnie dla mnie? Kto go o to prosił? – kiedy nic nie mówił dodała. – Maks?


- Ja. Chciałem, jakoś zrekompensować ci to zajście.


- Maks – odparła, kładąc mu dłoń na ramieniu. – Nie musisz czuć się niczemu winny. To nie twoja wina.


- Inko, choćbyś mi to napisała, ja będę ciągle miał poczucie winy. Pozwól mi, więc chociaż tak pomóc - dziewczyna nie mogła powstrzymać łez, od paru minut cisnących się do oczu. – A teraz, dlaczego płaczesz? – spytał zdezorientowany.


- Wzruszyłam się. Wiesz, o tym, że nie znałam cię z tej strony.


- I to ma być powód do łez? Przestań, bo bez tego czuję się, jak ostatni drań – po tych słowach, przytuliła go mocno. – A ten gest, za co?


- Za to, żebyś przestał już wygadywać głupstwa. To, co było w dzieciństwie jest przeszłością. Fakt, nie potrafiłam tego przyjąć do wiadomości. Byłam stronnicza, wiem.


- No może troszeczkę – to mówiąc puścił jej oczko i powiedział. – Będę już szedł, bo w końcu wyrzucą mnie z pracy. Wrócę po skończonym dyżurze – po jego wyjściu Inka rozejrzała się po pomieszczeniu. Ściany były pomalowane na kolor jasnego wrzosu. Przy dwóch sąsiadujących ścianach stały dwa łóżka. Na jednym z nich miała spać ona, a drugie nosiło wyraźne ślady użytkowania. Pościel, pozostawiono niedbale rzuconą na całość mebla. Na stoliku nocnym, obok lampki stała szklanka z niedopitą herbatą. Sala mimo kolorowych ścian, ładnej pościeli, sprawiała wrażenie surowej, zimnej, nieprzyjaznej.


Dziewczyna mimowolnie pomyślała o swojej przyszłej bratowej, która za trzy miesiące będzie leżała na jednej z takich sal, walcząc o życie swoje i dziecka. Tak bardzo chciała być dobrej myśli. Nie wyobrażała sobie, aby było inaczej.


- Cieszę się, że będę miała sąsiadkę. Pani na długo? – usłyszała nagle za plecami, głos drugiej kobiety. Odwróciwszy się doznała prawdziwego szoku. Ujrzała dziewczynę, z którą chodziła do tej samej klasy w tutejszym liceum. Kalina była zawsze skromną, ładną dziewczyną. Długie blond włosy, sięgały jej do samego pasa. W liceum miała problemy z cerą, co było przyczyną przytyków ze strony męskiej części jej klasy. Dziewczyny także nie pozostawiały na niej suchej nitki, ale ona była bardzo dzielna. Zawsze wiedziała, jakie wartości w człowieku liczą się najbardziej. Owszem było jej smutno, ale nie dawała tego po sobie poznać. Właśnie tym imponowała Ince. Nie poddawała się przeciwnościom losu. Jej rodzice rozwiedli się, jak kończyły liceum. Od tamtego czasu wraz z siostrą i małym jeszcze braciszkiem mieszkały tylko z mamą, która po jakimś czasie znalazła sobie nowego partnera.


Kiedy skończyły edukację w szkole średniej ich kontakt się urwał. Umilkły telefony, chociaż obiecały do siebie regularnie dzwonić i spotykać się, kiedy tylko to będzie możliwe. Teraz losy obu dziewczyn ponownie skrzyżowały się na sali szpitalnej.


- Kalina?! – wykrzyczała, rzucając się jej w ramiona. – Co tutaj robisz? – spytała, wypuszczając ją z ramion.


- Inka! Nic się nie zmieniłaś!


- Jak to nie? Tu i ówdzie się zmieniłam. Co tu robisz? Jesteś chora?


- Aaaa wiesz, jak to jest. Niby nic, a jednak –

- [1] [2] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
oleczka31 Linia koment
Dodany:2012-07-11 09:37:37, Ocena: 6.0
Myślę,że każdy z nas nosi swój garb na plecach, tylko nie zawsze my go widzimy, albo widzieć nie chcemy...

Ocenił/a na: 6
Pilar Linia koment
Dodany:2012-07-11 13:14:38, Ocena: 6.0
Dokładnie Aniu tak jest.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów