Que debemos pasar tiempo juntos. Tom II. Rozdział 24
opowiadania >Mijały dni, miesiące, a dwójka młodych ludzi borykała się z różnymi uczuciami. Czymże jest stan, w którym się znaleźli? Zawieszeniem między szczęściem, a rozpaczą. Oboje znaleźli się w patowej sytuacji. Nadzieja zanikała w każdym z nich, osobno.


Oglądali właśnie zdjęcia z ich ślubu. Wyglądała pięknie. Mimo bieli swojej twarzy, stapiającej się z kolorem swojej, nieskazitelnej sukni biło od niej szczęście. Nie chcieli hucznego wesela. Wystarczył skromny obiad w gronie najbliższych. Tego dnia, nikt nie wspominał o smutnych rzeczach. Nie było miejsca na żadną łzę. Młodzi wręcz nie odklejali się od siebie, wprowadzając jednocześnie romantyczny nastrój.


Podczas przysięgi maleństwo dawało o sobie znać. Dziewczyna odczuwała delikatne ruchy. Z każdym dniem stawały się one coraz wyraźniejsze. Nikt nie wiedział, jak ją to cieszy. Żyła i nosiła w sobie życie. Nie liczyło się nic. Nic nie było piękniejszego i ważniejszego. Teraz siedziała na werandzie ich leśniczówki, ubrana ciepło, jak na tą porę roku. Wpatrywała się w dal. Ten dzień był dla niej trudny. Czuła bowiem, że moment porodu już się zbliża. Od dawna nosiła się z zamiarem napisania listu do swojego dziecka – do swojej małej córeczki.„Witaj, moja maleńka,


A więc, to już. Dzisiaj kończysz osiemnaście lat. Dzisiaj moja maleńka otwiera się przed Tobą brama dorosłości. Od dzisiaj możesz decydować o swoim życiu. Bardzo żałuję, że nie ma mnie przy Tobie. Ominęła nas pierwsza, nastoletnia kłótnia, nauka chodzenia. Nie było nam to córeczko dane. Twój tata i ja jesteśmy z Ciebie dumni. Bądź zawsze sobą. Nie pozwól, żeby ktoś rządził Twoim losem.


Podejmuj decyzje według własnego sumienia – nawet jeśli, miałyby być odrębne. Bądź sobą. Opiekuj się tatą.


Moja maleńka, chcę, żebyś wiedziała, że jesteś dla nas oczkiem w głowie. I choć znasz mnie tylko z opowiadań taty, dziadków i ciotek – ja Cię kochałam i zawsze będę. Nawet przez moment nie zastanawiałam się nad innym wyjściem. Ty jesteś mim cudem


Twoja mama”Zdążyła, jedynie włożyć list do koperty i zapieczętować ją. Nagle poczuła przeraźliwy ból. Kiedy zorientowała się, że odeszły jej wody, zrozumiała, że to mogą być jej ostatnie godziny. W mgnieniu oka zjawił się Kajtek. Przerażony pobiegł do domu po wcześniej przygotowaną torbę.


Dopiero teraz zaczęła się bać. Jej maleństwo właśnie zmierzało ku temu światu, a ona czuła, że może być z nią źle. Wszystko działo się tak szybko. Najpierw Kajtek pomógł jej wsiąść na wózek, którym prędko została przewieziona na oddział położniczy. Oczywiście mąż, był przy niej przez cały czas. Nie chciała rodzić poprzez cesarskie cięcie. Jednak, kiedy tylko lekarz stwierdził możliwość powikłań, nie miała wyjścia. Została przewieziona na salę operacyjną. Kajtek musiał pozostać przed jej drzwiami. Tam też, chodząc tam i z powrotem, starał się zapanować nad nerwami. Nagle zauważył, wystający z torby róg koperty. Wyciągnął ją i siadając na krześle zaczął czytać. Z każdym następnym zdaniem, zalewał się łzami. To było dla niego, jak kolejny bolesny cios. Teraz namacalnie widział, jak Judyta żegna się z życiem. Bezsilność, jaka go ogarnęła nie miała końca. Nie potrafił jej ratować, zatrzymać choroby. Nie wiedział nawet na, jakim są etapie nowotworu.


Nagle zobaczył, otwierające się drzwi. Po chwili najpierw wyszła zza nich pielęgniarka, prowadząca przed sobą szpitalny wózek z ich małą córeczką, a następnie pojawiło się łóżko ze śpiącą, pod wpływem narkozy, Judytą. Chłopak nie wiedział, co robić. Chciał wziąć małą na ręce, a jednocześnie nie wiedział, co z jego żoną.


- Panie doktorze… - powiedział przejęty.


- Spokojnie, panie Kajtku – zaczął medyk. – Pańska żona jest pod wpływem narkozy. Przewozimy ją teraz na oddział. Wszystko okaże się po wykonaniu badań.


- A co z małą?


- Jest zdrowa. Proszę iść za panią Alą na salę żony. Zaraz, ktoś przyniesie państwu dziecko. Proszę być dobrej myśli – to mówiąc odszedł, a mężczyzna, ocierając łzy poszedł za pielęgniarką. Nadal bił się z myślami. Właśnie został ojcem. Ma piękną córkę, w dodatku zdrowe. Jednak czuł się źle. Czy nadzieja nie powinna go podtrzymywać na duchu?


Wchodząc na salę, usiadł na krześle obok łóżka, nadal śpiącej żony. Była taka krucha i bezbronna. Zniosła w życiu bardzo dużo. Najpierw przeszła ciężkie i skomplikowane dzieciństwo, potem po pierwszych oznakach szczęścia, dostała kolejny cios. Podjęła bardzo trudną i bolesną decyzję. W dodatku nie miała żadnych wątpliwości. Chciała ratować swoje dziecko za wszelką cenę.


- Gotowy, poznać swoją córkę? – usłyszał głos kobiety w białym fartuchu.


Przerażony wstał z krzesła i podszedł do kobiety. Następnie wziął ostrożnie maleństwo. Nie da się opisać tego, co czuł. Trzymał w ramionach ich wspólny cud. Widział rysy swojej żony i miał nadzieję, że odziedziczy jej charakter.


- Witaj maleńka – powiedział, łamiącym się głosem. – Jesteś wreszcie. Oboje z mamusią, czekaliśmy na ciebie – to mówiąc, pocałował swoją córkę w czoło.***
Razem spędzili kolejny miesiąc. Judyta zdążyła zobaczyć i zachować w pamięci obraz swojej córki. Niestety, choroba była silniejsza. Mimo podjęcia leczenia, było za późno. Rak zaatakował większość jej organizmu, doprowadzając do zapalenia opon mózgowych, a w rezultacie do śmierci. Kajtek załamał się. Został sam, ze swoją małą córeczką – Julią. Jego ból nie miał końca. Całymi dniami chodził obojętny. Nie zwracał na nic uwagi. Nic się nie liczyło. Wydreptywał tą sama trasę. Z domu na cmentarz i z powrotem. Julią zajmowała się Inka. Chciała w ten sposób, dać bratu wsparcie. Wiedziała, że sam musi poradzić sobie z bólem i cierpieniem. Ale, czy na pewno?


- [1] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
oleczka31 Linia koment
Dodany:2012-08-04 23:07:40, Ocena: 6.0
Oddała swoje życie, za życie dziecka. Wzruszający rozdiał - po prostu piękny!

Ocenił/a na: 6
Pilar Linia koment
Dodany:2012-08-04 23:45:37, Ocena: 6.0
Od tego momentu zaczynamy wątek, który od samego początku chciałam poruszyć. Będzie smutno.
viktoria12 Linia koment
Dodany:2012-08-05 07:26:10, Ocena: 6.0
Napisz co myślisz o tym tekście...

Ocenił/a na: 6
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów