Czas pojednania
opowiadania >Jingle bells, jingle bells, jingle all the way...
PRACOWNIK FIRMY SOLID PROSZONY JEST DO DZIAŁU OBSŁUGI KLIENTA. PRACOWNIK FIRMY SOLID...
Jingle bells...
Kiedyś się pozabijam o te wszystkie poroża, uprzęże i worki. Co oni sobie, do kurwy nędzy wyobrażają?! Na zegarku mam dopiero ósmą trzydzieści dwie, co znaczy, że robotę kończę dopiero za półtorej godziny. Co w praktyce oznacza, że nie wyjdę stąd wcześniej, niż o wpół do jedenastej. Nikt nam, oczywiście nie płaci za te wszystkie nadgodziny w magazynie. No bo przecież my jesteśmy kasjerami, nie mamy w zakresie pracy rozkładania towaru. Takie to wszystko lukrowane, jak, z grubsza, stuletnie pierniki, „Z Naszej Piekarni”, które musieliśmy, w ramach zadań dodatkowych, reaktywować wczoraj. Jest jedna, jedyna dobra cecha zaharowywania się tu na śmierć. Raczej powinienem nazwać to ironią losu. Na dziale herbat poznałem kogoś, kto daje mi wsparcie w trudnych chwilach. Cholera! Znowu mi to gówno spadło na łeb! Na razie kończę rozmyślania.
WYBIŁA GODZINA DWUDZIESTA DRUGA PIĘTNAŚCIE. CENTRUM HANDLOWE TOMASZA ZANA ZAMYKA SWOJE PODWOJE. OSTATNICH KLIENTÓW PROSIMY O KIEROWANIE SIĘ W STRONĘ KAS. DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY PONOWNIE.
Nareszcie. Niesamowite; przetrzymali nas tylko piętnaście minut dłużej.
Umówiliśmy się w naszym ulubionym pubie, gdzie możemy czuć się swobodnie. Bez tych idiotycznych święto mikołajowych klimatów bombardujących zewsząd. Jeszcze tylko szybki prysznic i będę mógł ruszyć na miasto.
Brama Krakowska, jak zwykle pięknie oświetlona, zachęca do odwiedzenia Starego Miasta. Mieszkam tu odkąd skończyłem pięć lat i zawsze z takim samym zachwytem chłonę to miasto, jego niepowtarzalny klimat. Niektórym wydaje się ono wrogie, ja mam jednak na to receptę – nie wychylaj się, to ci, których się boisz, nawet cię nie zauważą. Chłopak na oko w moim wieku grał w bramie „Other Side” Red Hotów. Nienawidzę ich. Rzuciłem mu piątaka, chociażby za to, że nie było to kolejne Jingle Bells. Chowając skostniałe ręce do kieszeni, przyspieszyłem, by skręcić w drugą uliczkę po lewej. „Czterech Pokoi” nie widać z ulicy Grodzkiej. Trzeba zboczyć w kierunku Noworybnej i odwrócić się wstecz. Wtedy stajemy dokładnie naprzeciwko pubu. Oczywiście można dostać się tam na różne sposoby, ale ja preferuję jak najprostsze drogi, łudząc się, że są one najbezpieczniejsze. Przekroczyłem próg. Zawsze czuję się tu jak u siebie, miejsce ma dosyć kameralną atmosferę, pewnie przez oddzielne pomieszczenia, z których się składa. Podoba mi się tu praktycznie wszystko – od staromodnych pasiastych tapet po muzykę i ceny trunków. Minąłem dwa pierwsze pokoje i udałem się do naszego ulubionego, tam, gdzie sączy się wątłe światło lamp naftowych i można się poczuć jak w składziku ze starymi radioodbiornikami. Ktoś już tam na mnie czekał.
Uściskawszy się na powitanie, opadliśmy na fotele.
- Zamówiłem dla nas grzańce – powiedziałem. Wiem, że Robert lubi wszystko, co korzenne.
- Uhm...
Nigdy go nie naciskam. Mówi tylko, kiedy naprawdę chce. Podejrzewam, że ciągle nie może się połapać w swojej sytuacji.
- Wiesz co, Lu? Ja tu nie pasuję. Zawsze chciałem mieszkać w Nowym Jorku.
Popatrzyłem mu w oczy. Długo. Wystarczająco, by wyłapać pierwsze oznaki nostalgii.
- Wiem, mój drogi, wiem. Ale jeszcze tyle przed nami... A póki co, nasz pierwszy quest: zabić ducha świąt. Uśmiechnąłem się. – Potem już ze wszystkim będzie łatwiej.
Popijaliśmy długą chwilę w milczeniu. Obaj lubimy kontemplować niepowtarzalne momenty, jakby były smacznymi kąskami czekającymi tylko na nas. Możemy spędzić ze sobą dużo czasu, rozumiejąc się między myślami.
- To nasza trzymiesięcznica, o ile mogę tak powiedzieć. – Robert posłał mi lekko pytające spojrzenie. Mam manię poprawiania ludzi. Staram się z tym walczyć, naprawdę.
- Taaa... - zamyśliłem się. – Raczej kwartalnik, zupełnie jak pismo. – dodałem. Paskudny zwyczaj wyszczerzył się w mojej głowie triumfująco. Tak czy siak, należałoby to jakoś uczcić. Może byśmy odwiedzili w święta nasze rodzinki?
Starałem się luźno żartować, żeby rozchmurzyć przyjaciela, ale on jednak pozostawał poważny. Nie przejąłem się tym i rozkręcałem się coraz bardziej.
- Martwią mnie rodzice. Zawsze liczyłem się z ich zdaniem.
- Nikt jeszcze na tym dobrze nie wyszedł.- Wyrzuciłem z siebie, zanim zdążyłem ugryźć się w język. Robert patrzył na mnie błyszczącymi oczyma. Coś w nich dostrzegałem, ale szybko zrzuciłem to na karb oświetlenia i dymu. Z głośników poleciał Velvet Underground, a my po prostu odpłynęliśmy.
- Rok temu dali mi wyątkowo popalć. Bosz, ak ja nienaidzę Polski. – Robert wspierał się na moim ramieniu. Wyszliśmy późno. Bardzo późno. Zaliczyliśmy występ barmanki rodem z naszego hipermarketu „prosimy o kierowanie się do kas...”. Nie spodziewałem się, że kilka grzańców, trochę miodu i zdołamy doprowadzić się do takiego stanu. Usiłowałem słuchać uważnie, na ile pozwalała mi percepcja, zachwiana promilami.
- No i ona do mnie „esteś paskudnom mendo, "paszoł won!”...
- Tiaaaaaa...
- Sso est?! Ty ziewasz?

Po babci odziedziczyłem cudne mieszkanie na poddaszu. Gdy chodziłem do szkoły, okna od południa dostarczały mi niezbędnego do malowania światła. Do szkoły również było niedaleko. Niewielka grupka zaufanych przyjaciół, wszyscy czujący się jak wyrzutki i w ogóle dekadencka awangarda przyszłości, spotykaliśmy się w piątki po lekcjach u mnie. Gdyby nie to mieszkanie, miałbym duże problemy. Po pierwsze, rodzice, gdy tylko zdecydowałem się na coming out, jak to się ładnie mówi, ucięli dopływ gotówki. Ucięli też wszystkie więzy, które mogły mnie z nimi łączyć. Na szczęście jednak babcia za mną przepadała. Nigdy nie zaprosiła mnie do siebie, do Stanów. Powątpiewałem więc trochę w tę jej miłość, co owocowało sezonowym naburmuszeniem. Twierdziłem, że ponad wszystkie prezenty, jakie mi przysyła i gotówkę, jaką we mnie ładuje, wolałbym pojechać do niej i utrzymywać się z pracy własnych rąk. Dzisiaj widzę w tym sens. Jestem jej wdzięczny, bo jej wzrok sięgał dalej. Teraz w moim azylu na ulicy Wschodniej, próbuję w miarę cicho umieścić w łóżku zasypiającego mi w ramionach Roberta. Księżyc odgraża się, że lada moment do panowania dopuści wścibskie zimowe słońce. Zaciągam rolety i idę do kuchni. Zdaje się, że miałem tam gdzieś zachomikowaną butelkę wiśniówki.

Auuuu! Luuuudwiiiiik! Zabierz to ode mnie. Proszę...
Spróbowałem otworzyć szerzej zapuchnięte oczy. Poczłapałem ratować przyjaciela. Robert stał oszołomiony

- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 18:43:02, Ocena: 3.5
fajnie opowiadanie, pozdrawiam, alis
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów