Czas pojednania
opowiadania >na środku sypialni, wgapiając się prosto w lustrzane drzwi szafy. Wzruszyłem się, jak nie wiem co.
- Ale o co ci chodzi? To przecież ty tam w lustrze.
Próbowałem coś trzeźwo wykombinować.
- To jest potwór, mówię ci, ale miałem sen! I potem on, o tamten – tu wskazał palcem swoje odbicie – podszedł do mnie, a raczej podczołgał się i groził mi wielką maczetą. Miał płonące oczy i taką ziemistą skórę. W ogóle wyglądał jak jakaś mumia.
- A ja myślę, że to kacowa wróżka.
Roześmialiśmy się. Dobrze, że obaj mieliśmy wolne.
Śmialiśmy się jeszcze sporo, a ja starałem się wyrzucić z pamięci mój sen, a raczej głupie zwidy. Chcąc się ich pozbyć, postanowiłem poprzedniej nocy pić na umór. Pierwszy sygnał odebrałem już w pracy. Ten Mikołaj, przysięgam, wystawiał do mnie język i przewracał gałami, tak, że było widać tylko białka. Zepsuł się, dziad, a ja jestem przemęczony, pomyślałem wtedy. Jednak wieczorem było już tylko gorzej. Najpierw, zaraz przed wejściem do Czterech Pokoi coś mignęło mi w szybie, a potem te oczy Roberta... Nigdy jednak nie grzeszyłem zdolnością odczytywania znaków, mimo, że próbowali mnie tego nauczyć w szkole. Postanowiliśmy tego dnia nie wyłazić z domu, tak na wszelki wypadek. W barze „U Tatarzyna (Obiady dla inteligencji)” zamówiłem chyba z tonę sałatki z tuńczykiem. Święta idą, no nie?

Nie dałem rady wytrwać całego dnia w absolutnej przytomności. Po męczącej nocy kryzys przyszedł po południu, jak to często bywa. Film urwał mi się, gdy oglądaliśmy „Starsky’ego i Hutcha” po raz nie wiem który. Kiedy się ocknąłem, zobaczyłem, że Robert mimo wszystko postanowił się zmyć. Zapomniał jednak kilku istotnych rzeczy. Jego torba leżała nadal na krześle, a w niej, podejrzewam, dokumenty i takie tam. Oczywiście nie zaglądałem do środka. Chwyciłem tylko za telefon i zacząłem do niego wydzwaniać. Usłyszałem hipnotyczne pierwsze takty We need war Fischerspoonera i wiedziałem, że telefon też został u mnie. Przetarłem oczy kilka razy, ciągle coś mnie uwierało. W końcu dojrzałem godzinę. Zbliżała się dziesiąta wieczorem. Powlokłem się do sypialni, zamykając drzwi na wszystkie zamki. Padłem od razu.

Ze snu sprawiedliwego brutalnie wyrwało mnie walenie do drzwi. Brzmiało jak przytłumione, jakby ktoś raczej opierał się łokciami na zmianę i nie dbał o efekty. Z takim skojarzeniem udałem się do drzwi wejściowych. Swoją drogą, kto o tej porze dostał się na klatkę? Spojrzałem na wyświetlacz. Na korytarzu stał Robert. Cały był mokry.
- Nie wiem. Nic nie wiem.
- No, już dobrze, dam ci ziółek. Alko się skończyło.
Zawiódł mnie. Byłem już gotowy wysłuchać nawet najbardziej nieprawdopodobnych opowieści, jak Bob w ostatniej chwili jakimś cudem zrywa sznury mocujące do jego stóp kamienie, jak ucieka mafii w ten czy inny sposób. On natomiast na powitanie serwuje mi proste „Nie wiem”. Na dodatek lało się z niego okrutnie, musiałem wyszukać jakieś ciuchy zastępcze. Chodzi o to, że on ma coś na kształt nerwicy natręctw, jeśli chodzi o ubrania. Bluzki, koszule, czy co tam jeszcze, musi koniecznie mieć w pasy lub inne prążki. To wynika z czasów, gdy miał operację wyrostka. Mama tłumaczyła mu, że doktor wyjął mu paskudztwo ze środka i że teraz już wszystko będzie w porządku. On sobie ubzdurał, że pasy, jak kratyz w więzieniu, zapobiegną następnym takim przypadkom. Teraz jest dorosłym człowiekiem, ale przyzwyczajenie ciągle trzyma się go niesamowicie mocno, mimo, że jest świadom jak to głupio brzmi. Ja jestem miłośnikiem kraty, kocham koszule w tartan. Będzie ciężko.
- O której wyszedłeś? To pamiętasz?
Postanowiłem odwrócić jego uwagę, gdy szukałem jakiegoś ciepłego odzienia. Robert siedział na kanapie i szczękał. Był cały prawie fioletowy i szczękał praktycznie całym ciałem. Słyszałem każdą kostkę.
- Nnno... jak odebrano im sprawę...
Nie rozumiałem z początku, co on bredzi, ale po chwili przypomniało mi się, że ostatnie, co robiliśmy razem, to oglądaliśmy film. Rzuciłem w niego polarową bluzą i pobiegłem do odtwarzacza, by upewnić się co do dokładnego czasu zniknięcia Boba.
- Eeej... tttu nnie ma paskków... – zawołał z salonu, zawiedziony.
- Nie ma? To fuck off and die! – urażony odkrzyknąłem cytatem z ukochanego „Zodiaka”.
Uśmiechnąłem się do siebie. Zdobyłem element układanki. Sprawa na nowo wydała mi się ciekawa.
- Powiem ci coś. Kiedy sobie poszedłeś, było wpół do trzeciej, pięć minut w jedną czy drugą.
Popatrzyłem na niego. Nie potrafiłem się rozgniewać. Wzbudził we mnie uczucia macierzyńskie.
- Bobi, ty mi tu się na pewno rozchorujesz. Proszę cię, ubierz się w ciepłe rzeczy.
Spodnie zaakceptował, widocznie reguła nie dotyczyła nóg. Był sparaliżowany z zimna. Poczułem wyrzuty sumienia.
- Nnnno.
Korzystając z jego chwilowego ograniczenia ruchowego, naciągnąłem na mu najpierw koszulkę (z nadrukiem plakatu Teksańskiej masakry) i w końcu ciepłą bluzę. Nie walczył za bardzo. Była godzina za dwadzieścia trzecia nad ranem. Kazałem mu się położyć i szczelnie owinąłem całego wszystkim, co było pod ręką. Jak jakaś mumia, przypomniało mi się ni w pięć ni w dziesięć. Dzień, który powitałem w tak oryginalny sposób, na kalendarzu oznaczono jako wigilię Bożego Narodzenia. Musiałem iść do pracy. Co prawda czynne miało być tylko do szesnastej, ale to oznacza, że nie będzie kto miał pilnować problematycznego Boba. Może tak cię teraz będę nazywał? Problematyczny Bob. Ha, ha ha. Zabrałem wszystkie klucze, jakie były w domu i zamknąłem dokładnie drzwi. Niech leży, bo będzie gorzej. Po drodze do pracy myślałem o zdarzeniach ostatniej nocy. Nic jednak nie byłem w stanie sam wymyślić, pomysły, jedne mniej, inne jeszcze mniej prawdopodobne, kłębiły mi się tylko w głowie, mnożąc się niepohamowanie. Cudem nie musiałem za długo czekać na dziewiątkę. Usadowiłem się zaraz za kierowcą. Akurat w radiu były wiadomości. Wczoraj ofiarą napadu, prawdopodobnie o celu rabunkowym, zostali Anatol i Eugenia H. zamieszkali na osiedlu Widok. Hm... niebezpiecznie tam się zrobiło ostatnimi czasy. Na ulicy Wyżynnej mieszkają moi rodzice. Ostatnie nasze spotkanie nie należało do najmilszych, ale coś ukłuło mnie w sercu gdy słuchałem wiadomości. Ciała pani Eugenii i pana Anatola zostały rano odnalezione w stawie za cukrownią przez jej pracownika. Co pracownicy
- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 18:43:02, Ocena: 3.5
fajnie opowiadanie, pozdrawiam, alis
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów