Czas pojednania
opowiadania >cukrowni robią o świcie nad stawem, nie powiedziano. Zastanowiło mnie to. Cukrownia mieści się jakieś piętnaście minut drogi od mojego mieszkania. Stawy jeszcze bliżej. Niedaleko mojego ukochanego „plastyka”. Biedny, głupi Bob, przecież mógł też paść ofiarą jakiegoś walniętego dresa. Pół biedy, gdyby ci dziadkowie mieli mu co zaoferować, a tak to tylko rozjuszyli napastnika swoją biedą. Takie czasy.

Za każdym razem, wchodząc przez tylne drzwi do centrum handlowego E.Leclerc, zastanawiam się, ile tu jeszcze wytrzymam. Nie jest tak tragicznie, ja po prostu mam na myśli, że absolutnie nie nadaję się do pracy tego rodzaju. W lecie bawiłem się trochę w listonosza, a jeszcze wcześniej nawet w opiekunkę osób starszych. Nie wiem do końca, co się ze mną dzieje. Od czerwca ubiegłego roku, gdy nie zobaczyłem swojego nazwiska na liście osób zakwalifikowanych na studia na kierunku grafika, nie mogę się pozbierać ani na nic zdecydować. Robert mówi, że to nie koniec świata, że mogę jeszcze spróbować... sam studiuje zaocznie jazz. Zawziął się. Ja tak chyba nie potrafię.
Zima była, póki co, bezśnieżna. To wcale nie oznacza, że mamy spokój, o, nie. Już ja znam tę przebiegłą cizię. Wtargnie w nasze spodziewające się rychłej wiosny świadomości gdzieś pod koniec lutego i nie wylezie, dopóki nie zbierze bonusowego żniwa zapóźnionych depresji.

Od plotkujących przy kawie dziewczyn z kas (heeeellloooł ciacho, hi hi hi) dowiedziałem się więcej o przedświątecznych niespodziankach Lublina. Ofiar było więcej. Jednak wszyscy podejrzewają jednego sprawcę.
Pod lasem, za torami znaleziono drugą parę starszych ludzi. Dopiero kolejny przypadek odciągnął opinię publiczną od podejrzewania podłoża rabunkowego. Wszystko mieli przy sobie, gdy o świcie ekstremalny rowerzysta z ulicy Fantastycznej natknął się na zwłoki. Miałem dziwne przeczucie, że to jeszcze nie koniec.
Kilka razy przechodziłem obok feralnego Mikołaja. Raz do mnie mrugnął, przysięgam. Z pracy mogłem wyjść równo o czwartej. Życzyliśmy sobie „wesołych świąt” i rozeszliśmy się każdy w swoim kierunku. Musiałem się spieszyć. Nie byłem pewien, co zastanę w domu.
Na korytarzu panował doniosły nastrój wspomagany miejscowo wątłymi kolędami, zza niektórych drzwi dochodziły kuszące kuchenne zapachy. A w moim mieszkaniu – cisza. Przed burzą...? Wiem, lubię fantazjować, nic na to nie poradzę. Gdy tylko wszedłem, nos wychwycił znajomy aromat świeżego akrylu. Na parkiecie gdzieniegdzie ujrzałem jeszcze mokre plamy z farby. Klapnąłem na kanapę. Potwór w końcu sam się ujawni. Bezwiednie bębniłem palcami w drewnianą poręcz. Po około kwadransie z łazienki wynurzył się Robert, z niepokojącym wyrazem satysfakcji na umorusanej farbą twarzy. Moja ulubiona polarowa bluza była pomalowana w nierówne jak nieszczęście prążki. Modliłem się w duchu, żeby oszczędził chociaż koszulkę z Teksańską masakrą. Usiadł obok mnie, brudząc skórzaną tapicerkę.
- Prawie cały dzień pracowałem. Awangarda, no nie?
- Świetne. – wykrztusiłem z siebie. – Właśnie miałem ci podziękować, że te święta nie będą czasem bezsensownego gapienia się w sufit.
- Et wice wersal. – Robert uśmiechnął się szeroko.
- Wiesz, co się działo wczoraj? Jakiś pojeb napada na staruszków... poczułem nawet coś na kształt wyrzutów sumienia, że spałem, jak sobie polazłeś.
Robert skrzywił się na słowo „staruszków”.
- Dzięki. Oglądałem wiadomości. Pokazali zdjęcia ofiar. Zupełnie, jakbym ich kiedyś spotkał.
- Lublin to całkiem mała wiocha, nie to, co Nowy Jork. Mogłeś ich widzieć i to nie raz. Było więcej trupów?
- Tak, ostatni z Wyżynnej trzynaście. – Bob zawahał się.
- Jezu, tam mieszkają moi rodzice. Widziałeś zdjęcia? – nie wiem, skąd się wzięło to pytanie, chyba ogarnęła mnie panika.
- Nie, tych ostatnich nie widziałem. Podobno nie byli tacy starzy.
- A myślałeś trochę o tym, co robiłeś jak wyszedłeś? Ktoś cię naćpał?
- Nie bądź raptem taki zazdrosny.
- Daj spokój.
Nie mogłem się nie roześmiać.
- Jak się ocknąłem, zabawne, ale byłem pod twoją szkołą.
Zbladliśmy jednocześnie. Usłyszałem ulubioną piosenkę CocoRosie. Drżącą ręką odebrałem telefon.
Głos w słuchawce:
- Pan Ludwik Lesser?
- Tak, o co chodzi?
- Z tej strony sierżant Jacek Bromski. Dzwonię z Komisariatu Głównego Policji przy ulicy Okopowej. Trudno było znaleźć jakieś informacje o panu... muszę panu przekazać smutną wiadomość.
Sierżant zaczął się jąkać. Zmroziło mnie do reszty.
- Musimy potwierdzić... Jezu, w taki dzień... tak mi przykro. Proszę podać adres pańskich rodziców.
- Wyżynna trzynaście mieszkania dwadzieścia trzy.
- Zgadza się. Słyszał pan o tym, co się stało?
- On zabił moich rodziców. – powiedziałem głucho do słuchawki.
- Tak. – sierżant odchrząknął. – Będę musiał prosić pana o identyfikację i chcielibyśmy z panem trochę porozmawiać. Czy bardzo jest pan zajęty?
Facet pyta mnie w wigilijny wieczór, czy bardzo jestem zajęty.
- W zasadzie nie. Mogę się do was zgłosić. Ale nie mam siły przyjść samemu.
- Może pan zabrać... rodzinę.
Głupio to zabrzmiało, właśnie powiedział mi, że ktoś zabił moją rodzinę.
- Dziękuję. Będziemy za pół godziny.

Byłem jak w transie. Zachowywałem się jak Terminator. Na nic poza tym nie potrafiłem się zdobyć. Ciała rodziców nie były szczególnie zmasakrowane. Napastnik udusił ich, gdy spali. Cały czas wydawało mi się, że oglądam film. Jednocześnie postanowiłem sobie już nigdy w życiu nie obejrzeć nic sensacyjnego. W ogóle nie będę oglądał filmów. Gdy szliśmy na komisariat, w świetle ulicznych latarni wirowały pierwsze płatki śniegu. Choinka połyskiwała na korytarzu, kiedy weszliśmy do siedziby stróżów prawa.
Policjanci poczęstowali nas gorącą czekoladą. Ich słowa z trudem do mnie docierały. Gdy siedziałem na przeciwko sierżanta, Robert mocno trzymał mnie za rękę i był tak samo siny jak ja.
PAŃSKA DATA URODZENIA? MIEJSCE? KIEDY OSTATNIO WIDZIAŁ SIĘ PAN Z RODZICAMI? JAKIE UTRZYMYWALIŚCIE PAŃSTWO STOSUNKI? DLACZEGO? KIEDY UMARŁA PAŃSKA BABCIA? CO ZOSTAWIŁA W SPADKU? ILE? KOMU?
Wszystko zlewało mi się w jedno. Nie miałem siły nawet się oburzyć. I wreszcie padło najbardziej oczekiwane: GDZIE PAN BYŁ W DNIU WCZORAJSZYM POMIĘDZY GODZINĄ PIĘTNASTĄ TRZYDZIEŚCI A SZACUNKOWO DRUGĄ W NOCY? KTO MOŻE POTWIERDZIĆ...? Bla bla bla...
- Leczył się pan psychiatrycznie? Ile czasu? Na co? Halo? Panie Ludwiku, słyszy mnie
- [1] [2] [3] [4] -
Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
Alis17 Linia koment
Dodany:2010-12-26 18:43:02, Ocena: 3.5
fajnie opowiadanie, pozdrawiam, alis
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów