część trzecia
opowiadania >bliżej, daj rękę, tak. Ciekawe, czy chce się wyspać? Jest taka piękna, nie mogę się teraz rozpłakać. Pewnie nie da mi spać, ale niech się uczy, chociaż nieźle go już wymęczyłam. Ich kawałek podłogi zdaje się unosić gdzieś między wymiarami. Wspólna dusza skleja ich ciepłe ciała w magicznej symbiozie. Obejmuje poduszkę jakby chciała go z niej wycisnąć. Szuka ręki, która ją pieściła, a teraz zdaje się zapraszać gestem w otchłań, w której zaraz zniknie. Gdzie jesteś? Nie ma mnie kto pocałować? Pewnie poszła do łazienki. Otwiera oczy, którym ukazuje się jego pokój. To był tylko sen? Niemożliwe. Resztki nadziei każą szukać śladów szminki na pościeli. Są. Nie, to krew. Pewnie się wiercił i zerwał szwy na przegubie swojej lewicy. Idzie do łazienki. Nagle wyskakuje jakby dostał ataku klaustrofobii. Przedziera się przez gęstą domową atmosferę i tnie chłód poranka nadzieją na to, że ciemne włosy, które schowały się za rogiem należą do niej. Z każdym krokiem zagłębia się w jej nieziemski smak i zapach. Mkną ku sobie niewidzialnie, biegną ramię w ramię korytarzem ich ostatniego wspólnego snu. Obsesja zaprowadziła ich aż na przystanek autobusowy, gdzie czaiła się rzeczywistość - w swej obecnej postaci jak najbardziej im zbędna. Szukał odpowiedzi, czy przed nią uciekał? W końcu śmierdzący zmęczeniem i stresem wrócił do domu, by potwierdzić autentyczność znaku zapytania namalowanego na lustrze brokatową szminką, który kazał mu wybiec, a teraz zdaje się pytać, czy można już pozwolić rozpłynąć się w czerwieniejącym akwenie zlewu temu wszystkiemu, z czego najwspanialsza była miłość... Okazało się, że szminka należy do Anielicy, która właśnie od tego drobiazgu zaczęła kompletowanie ziemskiej garderoby, która by przyspieszyła integrację. Piękna naga dziewczyna o aksamitnej alabastrowej skórze skacząca na jednej nodze z przyzwyczajenia do skrzydeł szybko przekonała się, że na ziemi rzeczy mają się nieco inaczej i pierwsze kroki w integracji nie wymagały zbędnej odzieży. Tyle, że w trakcie stosunku się dematerializowała i był skazany na zastępstwo wprawnej dłoni. Podczas gdy wulkan-niewypał wytacza swą białą lawę na brzeg bezludnej wyspy łóżka, czas przyspiesza za jego plecami. Epea pteroenta po raz ostatni zsiadają się na zwłokach nieudacznika zawiniętych w całun prześcieradła czy kaftana bezpieczeństwa.


Wspomnienie 24


W końcu decyduje się zaryzykować. Bierze pieniądze na studia i jedzie do niej. Przez cztery dni włóczy się z gotówką, której nie chce ruszać, więc prawie wcale nie śpi, ma odparzone od łażenia stopy, w dzień się poci, w nocy marznie, ma omamy z braku snu. W końcu ją spotyka idącą pod kościół z Mirkiem. Czeka aż on sobie pójdzie i ciągnie ją za rękę do środka. Mówi, że ma pieniądze. Że mogą wreszcie załatwić, co trzeba i się od niego uwolnić. Ale ona woła Mirka. We troje siedzą na piwie i omawiają sprawę. Tym razem akurat on dostał od niej. Ma obite jaja i rozcięty łeb. On bierze Patryka, a ona go wtedy nie obchodzi. Toxe nie bardzo wierzy, że zazdrośnik wypuści z rąk taką dupę, zwłaszcza, że będzie przynosić mu zyski, bo z załatwieniem odpowiednich papierów sytuacja się odwraca o sto osiemdziesiąt stopni i to ona dostaje przywileje, a on nie ma nic do dzieci, chociaż to wcale nie takie proste. Szkoda tych dzieci. Żywe i radosne w domu dziecka zamknęły się w sobie, a winą za wyobcowanie obarczono matkę, którą każdy po kolei obwołał dziwką i złą matką.


Gdy idą do kantoru on mówi, że cztery dni nie spał i się nie mył, więc na pewno ma przepoconą koszulę. A ona stwierdza szczerze, że lubi jego zapach. Bierze pieniądze i każe mu wracać do domu do czasu, gdy załatwi sprawę. On w przebłysku nieufności zastanawia się, czy za tą sumę zdoła wystartować, czyli utrzymać się w szkole i zacząć pracę. Wraca jednak do domu pogodzony z ofiarowaniem rozstania z Cykni dla jej połączenia się z dziećmi. Wie, że teraz jest całkowicie zależny od rodziców.


Wspomnienie 25


Opłacone czesne, spłacony lichwiarz, rozpoczęcie pracy, oddawanie pensyjki rodzicom, w ramach oszczędności mieszkanie na dworcu. Mój przyjaciel na pewno chciałby pozdrowić koleżanki z pracy, których było kilkadziesiąt. Pracował w drukarni, gdzie większość pracowników sezonowych to były piękne studentki i uczennice. On zaś był ulubionym chłopakiem pań kierowniczek, których stał się prawą ręką. Pozdrawia zwłaszcza Agnieszkę, której chyba się na poważnie podobał i żałuje, że nic z tego nie wyszło, ale to może lepiej dla niej.


Spotkanie z Cykni. Pokazuje mu potargany przez Mirka tuż przed umówionym wyjazdem paszport. Jest naprawdę wkurzony i zasmucony. Ona chce mu wynagrodzić, że wyszedł na frajera przez załatwienie mieszkania u Jurka, gdzie nie jest mile widziany, ma pretensje, że się nie odzywał, a ona wszystko załatwia, ściemnia, że wysłała pieniądze do rodziny w Rumunii, żeby ich nie roztrwonić, co swoją drogą doskonale im wychodziło, nie ufa jej już do końca. Widują się czasem. Jego podejrzenia się potwierdziły, bo krótko po tym jak powiedział, że nie przeszkadza mu, że się spotykają i nie muszą się kryć, przyłapał ich w końcu w barze i zrobił awanturę, a znajoma kelnerka miała na twarzy wypisane „a nie mówiłam…”


16 (Retrospekcje)


Łzy mieszały się z wysokooktanową krwią. Malioara chyba skaleczyła się w palec. Tylko taka prawda zmieściła się w kadrze, który windą spadającego noża zjechał na podłogę. Gesmo odrywając od posadzki poranną twarz budzi się ukazując nam oblicze dworca wypierające leniwie ciemność. Wsiąść do pociągu i odjechać gdzieś daleko. Albo położyć się na torach. Obiecał sobie, że nie będzie jak bezdomni, których widywał, że nie będzie mówił w taki sposób jak oni, filozofowie straconych szans, straconych przez czynną bierność. Milczy i postanawia wziąć się za siebie. Rzuca się w nowy dzień. Depcząc swe ślady, z których bezskutecznie wykwita ostrzeżenie dociera na zarezerwowane dla siebie dno, palce łączą się ze swymi starymi odciskami, dzień z nocą, kalekie ciało z ławką i snami, które będą gorsze niż rzeczywistość dopóki nie przestanie się budzić. Kadrem snu jest prostokąt przedniej szyby pociągu, który wąską uliczką zbliża się do kamienicy, z której ktoś wybiega prosto pod koła. Gesmo zrzuca na ten wypadek odpowiedzialność za swą pasywność, która nie pozwala mu na zmianę swego życia. Na wypadek z nożem zrzuca zaś odpowiedzialność za zmarnowane życie Gonxhy, która w retrospektywie wspólnych zabaw jest psotną,

Opinie
Ocena: 1 2 3 4 5 6
Musisz być zalogować by komentować.
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów